U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Okna a dveře lákají zloděje
Kategorie: Stavba | Autor: S využitím materiálů Policie ČR – rb
Jestliže v tomto čísle věnujeme pozornost oknům, nesmíme zapomenout na další důležitý aspekt, jenž by nás měl motivovat k jejich výměně, zpevnění, opatření pevnými okenicemi nebo jinými ochrannými prostředky. Právě stavební otvory, tedy okna a dveře, používají pachatelé krádeží jako nejčastější vstupy do objektů, rekreační nevyjímajíce.
Podle policejní statistiky jsou okna místem vloupání ve 35,3 % a hlavní dveře v 31 % případů. Následují dveře z chodby, zadní dveře, mříž, plot, okenice… Policejní prezident každoročně vyhlašuje téma, kterému věnují pracovníci policie a zejména pak preventivně informační skupiny velkou pozornost; v roce 2002 směřuje právě k ochraně rekreačních objektů, tedy chalup, chat i zahradních chatek a domků (podle policejní statistiky je jich v ČR celkem 399 tisíc). Jde o oblast, která je z hlediska reakce policie na trestný čin problematická, protože jde většinou o objekty obývané jen nárazově. Nejčastěji k těmto krádežím dochází od konce září do prosince, pak je přes Vánoce pauza, a od ledna do dubna se pachatelé opět aktivizují. Logicky se snaží vniknout do těchto objektů od pondělka do čtvrtka, kdy bývají prázdné.
Kdo je nejvíce ohrožený?
Obecně je to ten, kdo ignoruje rady, vycházející ze zkušeností vyšetřovatelů a specialistů zabývajících se zabezpečovacími zařízeními (základní pravidla uvádíme na závěr). Pokud zvolíme pohled místopisný, jsou nejohroženější chataři a chalupáři v příměstských oblastech a vůbec nejvíce ti ve Středočeském kraji (viz. graf). Počet krádeží do rekreačních objektů sice od roku 1994, kdy nezvaní hosté navštívili téměř 22 tisíc chat a chalup, stále klesá, loňských 10 601 krádeží však stále představuje 16,6 procenta jejich celkového počtu, což je hodně. Na poklesu se podílí vedle stoupajícího procenta objasněnosti zejména sériových krádeží také větší právní vědomí a pozornost, kterou majitelé rekreačních staveb věnují jejich zabezpečení. Vedle mechanických a elektronických prostředků ochrany, jejichž nabídkou jsme se zabývali v č. 11/2000 našeho časopisu (veškeré informace lze získat i na http//www.internet.bb/prevence/obcanum/pis/pis.htm), by chataři a chalupáři neměli zapomínat ani na jednoduchá a bezplatná bezpečnostní opatření. Není rozhodně moudré nechávat v okolí rekreačního objektu cokoli, co by mohlo pachateli usnadnit vloupání (nedostatečně uzamčenou kůlnu s nářadím nebo dřevník se sekerou atd.). Účinné a praktické jsou i dobré sousedské vztahy. Sousedé si všímají neznámých lidí pohybujících se v okolí stavení a právě od nich policie nejčastěji získává důležité informace.
Kde získáte informace?
Pracovníci policie si samozřejmě uvědomují, že každý nemá přístup na internet a starší majitelé rekreačních objektů se s tímto informačním kanálem nemají často ani chuť seznámit. Pro ně, ale i všechny další zájemce, jsou na okresních, obvodních nebo městských ředitelstvích Policie ČR a při jejích krajských správách postupně konstituovány preventivně informační skupiny, kde odborníci zdarma poradí, jak a čím zabezpečit objekt, a předvedou funkci těchto prostředků. Poskytnou dále seznam firem, které bezpečnostní zámky, kování a další náležitosti vyrábějí a jimž Asociace bezpečnostních služeb poskytla certifikát důležitý i při likvidaci eventuálních škod. Počítá se dále s přednáškami a tiskem osvětových letáčků, které budou na nebezpečí upozorňovat. S dobrým nápadem, inspirovaným policejní prevencí v Anglii, přišli pracovníci policie v Brně. Jde o označení cenných předmětů takzvanou neviditelnou tužkou. Nápisy lze vyvolat světlem infralampy a předměty mnohem snáze identifikovat, než na základě laického subjektivního popisu. Uvažuje se o rozšíření této snadné a relativně levné metody prevence i do dalších oblastí.
* * *
Pravidla, jejichž dodržení zvýší vaše bezpečí
* Zabezpečte svůj rekreační objekt především certifikovanými mechanickými zábrannými prostředky (dokonalý bezpečnostní zámkový systém, odolné dveře, okna, mříže, uzamykatelné okenice).
* Pro vyšší standard využijete elektronickou ochranu, případně připojení objektu na pult centralizované ochrany.
* Objekt mějte správně pojištěn nejen proti krádeži, ale i proti požáru.
* Nechlubte se před neznámými lidmi majetkem uloženým v objektu.
* Pro případ vloupání si pořiďte fotodokumentaci cenných věcí, poznamenejte si výrobní čísla elektrických přístrojů.
* Cennější věci rozhodně nenechávejte přes zimu a doby delší nepřítomnosti v rekreačním objektu.
* Při pobytu na chatě či chalupě si všímejte pohybu neznámých osob a aut. I případné svědectví je důležité pro práci policie. Nebuďte neteční.
* Rekreační objekt nepravidelně navštěvujte i v zimě. Uklizený sníh budí zdání neustálé kontroly.
* Při podezření z vykradení zásadně nestupujte do objektu, neuklízejte a věc neprodleně oznamte policii.
* Vycházejte policistům vstříc nejen při pátrání, ale i při jejích preventivních návštěvách rekreačních oblastí.