U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Ohnivá jídla z paprik

Kategorie: Volný čas | Autor: Antonín Tony Linhart

ORIGINÁLNÍ POKRMY Z BĚŽNÝCH SUROVIN

Zcela právem jsou papriky oblíbené téměř ve všech kuchyních světa. Mají ze všech známých druhů zeleniny nejvyšší obsah vitaminu C. Jsou chutné syrové, pečené, dušené i grilované, umějí dodat neobyčejnou chuť všemožným pokrmům a ozdobit každý talíř. Papriky pocházejí z jižní a střední Ameriky. Známe jich mnoho druhů, různých tvarů, barev i chutí. Malé papričky se většinou suší, drtí a prodávají pod názvem “chilli”. Z papriček rostoucích ve střední Americe zas pochází koření zvané “kayenský pepř”. A tady se dostáváme k první záhadě kolem paprik. Chilli odjakživa používali Aztékové, a tak i název pochází od nich. Aztékové ale žili v Mexiku a nikoliv v jižní Americe. A co Indie? Staré védské recepty na přípravu vegetariánských jídel malé palčivé papričky dobře znají. Otázka zní: od kdy? Přivezli snad papriky do Indie a okolních zemí Portugalci? Pak to mohlo být nejdříve v 16. století. Nebo mezi Indií a Amerikou existovaly přímé vazby již v dávné minulosti? O tom se také jen dohadujeme. Do východní a střední Evropy přinesli paprikový prášek Turci, zřejmě spolu s receptem na guláš. Z druhé strany se paprika šířila po Evropě ze Španělska. Všemožné druhy paprik přímo lákají k zajímavé přípravě a my se proto v několika předpisech pokusíme rozvinout vaši paprikovou fantazii. Opět budeme vařit pro čtyři osoby.

Papriková antipasta

6-8 různobarevných paprik, 4 rajčata, 1 cibule, 2 stroužky česneku, 2 lžíce olivového oleje, tymián, pepř, sůl

Rozpůlené papriky bez semen vložíme vnitřní stranou nahoru na pekáč do horké trouby a pečeme asi 10 minut. Přidáme rozpůlená rajčata a pečeme dalších 5 minut. Opečenou zeleninu vložíme na chvíli do igelitového sáčku a necháme dobře “vypotit”. Z rajčat a paprik potom lehce sloupneme slupku. Pak rozpálíme v pánvi olej, opečeme na něm na kolečka nakrájenou cibuli a drobně nasekaný česnek. V tom podusíme papriky s rajčaty, okořeníme. Servírujeme jako předkrm, teplé i studené.

Grilované papriky s rozmarýnem

3 červené a 3 žluté papriky, 6 lžic olivového oleje, 5 lžic citronové šťávy, 1 lžíce jemného octa, 2 lžičky rozmarýnu, 4 lžíce piniových semínek, pepř, sůl, na ozdobu může být snítka čerstvého rozmarýnu

Smícháme olej, ocet, citronovou šťávu, rozmarýn a podle chuti sůl a pepř. Rozpůlené a semínek zbavené papriky položíme slupkou vzhůru na rozpálený gril, předem potažený alobalem. Grilujeme asi 5 minut, při tom je pilně potíráme citronovou směsí. Potom papriky přikryjeme alobalem a necháme chvíli zapařit. Na uprázdněný gril nasypeme piniová semínka a opečeme je. Pozor, ráda se pálí. Papriky, které se zatím vypotily, oloupeme a nakrájíme na silnější kousky. V míse je posypeme opečenými semínky, pokapeme zbytkem citronové marinády, ozdobíme a ihned podáváme. Pozvaní sousedé nám určitě sdělí, že to bylo lepší než klasické lečo.

Paprikový kebab s drůbežími játry

3 různobarevné papriky, 1 cibule, 8 třešňových rajčátek, 200 g kuřecích jater, několik hub, 6 lžic olivového oleje, 1 stroužek česneku, 1 lžička sušených bylinek (provensálská směs), pepř, sůl

Kousky paprik, klínky cibule, rajčátka, houby a játra navlečeme na grilovací jehly tak, aby se barvy paprik střídaly. Ze všech ostatních surovin vytvoříme kořeněný olej, kterým budeme kebaby hojně potírat. A to před grilováním i během něj. Grilujeme asi 15 minut a k hotovým kebabům můžeme podávat některou ze studených omáček.

Vegetariánské plněné papriky

4 velké papriky, 125 g malých rajčátek, 125 g žampionů, 1 malý lilek, 1 červená cibule, 2 lžíce citronové šťávy, 6 lžic olivového oleje, několik kapek sójové omáčky, bazalka, pepř, sůl, na ozdobu kolečka citronu

Papriky podélně rozkrojíme a odstraníme semínka. Mírně je pokapeme olejem, osolíme a opepříme. Na pánvi rozehřejeme olej, přidáme kolečka cibule, na hrubo nasekaný lilek, překrájené žampiony a rajčátka. Podusíme, zakápneme sójovou omáčkou, přidáme bazalku, sůl a pepř. Podušenou směsí naplníme papriky a každou dobře zabalíme do alobalu. Pečeme ve vyhřáté troubě nebo grilujeme, asi 20 minut. Podáváme s plátky citronu a pokud máme, zdobíme čerstvou bazalkou.

Paprikový dort

175 g hladké mouky, 75 g másla, 2 lžíce zelených oliv bez pecek, 3 lžíce vody, špetka soli náplň: 3 různobarevné papriky, 2 stroužky česneku, 100 g sýru mozzarela, 2 vejce, 1 1/2 dl mléka, 2 lžíce olivového oleje, bazalka, pepř, sůl

Mouku, sůl a máslo zpracujeme v míse na drobenku. Přidáme sekané olivy, vodu a vypracujeme těsto. Vyválíme, vložíme do dortové formy s odnímatelným dnem, propícháme vidličkou a necháme v chladu odpočinout. Papriky pokrájíme na poloviny, zbavíme semínek, potřeme rozetřeným česnekem a olejem a upečeme ve vyhřáté troubě. Vychladlé papriky pokrájíme na proužky, rozestřeme po povrchu těsta a zasypeme strouhanou mozzarelou. Ušleháme vejce s mlékem, přidáme bazalku, sůl, pepř a směsí papriky se sýrem zalijeme. Vložíme do trouby a pečeme asi 20 minut. Hotový zákusek se dá jíst horký i studený. Mějte se báječně a vařte z paprik!

Foto – Grilované papriky s rozmarýnem

Foto – Plněné papriky

FOTO ARCHIV AUTORA

Ohnivá jídla z paprik