Ohněm proti hnilobě

opalování dřeva

Čím důkladněji opálený povrch po vychladnutí očistíte kartáčem, tím méně bude špinit. Nenatírá se už ničím. Foto: Shutterstock

Přirozená ochrana dřeva před vlivy počasí, které ho dříve nebo později zničí, zahrnuje i účinnou japonskou metodu využívanou v zemi svého původu po staletí. Dřevo se musí důsledně opálit.

Možná jste někde viděli dům s dřevěnou fasádou, která už z dálky přitahuje pozornost nezvyklou černí a zblízka vypadá jako ohořelá. Jde však o záměr. Opálení povrchové vrstvičky dřeva dá fasádním deskám zajímavou patinu, ale především je ochrání před vlhkostí a škůdci.

Chránit povrch dřeva tímto způsobem je poměrně pracné a specifický vzhled, který opálená prkna získají, nemusí každé stavbě slušet. Ale když už se takto fasádní desky nebo kulatina ošetří, odolají téměř všem vlivům, které trvanlivost dřeva snižují, desítky nebo i stovky let, alespoň podle výdrže historických dřevěných staveb v Japonsku, kde tato metoda vznikla a používá se celé věky.

Opalování dřeva

Konzervaci prken nebo kůlů opálením či ohořením se v Japonsku říká Yakisugi nebo Shou Sugi Ban. Levná a dostupná metoda se kromě praktických důvodů začala postupně používat i jako estetický prvek, který stavbu velmi ozvláštní. Stavby ze dřeva nebo s dřevěným opláštěním tak kromě nezničitelné fasády získají i nezaměnitelný vzhled.

opalování dřeva

Metodu můžete vyzkoušet i na menší ploše, například opálit branku či vrátka. Hořák vám to usnadní

Od pouhého ožehnutí dřevěného povrchu se však tento způsob úpravy přece jen liší. Aby byl skutečně účinný, musí být povrch ohněm skutečně narušený, nejen očazený. Ať už použijete tradiční způsob, kdy se dřevo opatrně vkládá do plamenů, případně se z prken vytvoří jakýsi komín, jímž plameny „prolétnou“, nebo je opalujete plynovým hořákem, je potřeba, aby vrstva prohořela do hloubky alespoň několika milimetrů. Až tehdy totiž materiál získává zcela mimořádnou odolnost vůči působení všech vlivů, které jeho vlastnosti postupně narušují a degradují, tedy deště, UV záření ze slunce, větru, mrazu, stejně jako působení mechů, dřevokazných hub či hmyzu.

Nestačí dřevo jen očadit, účinná ochranná vrstva musí být zuhelnatělá

Opalováním ošetřete i kůly a sloupky

Kromě prken je možné upravit zmíněnou technikou i kůly a sloupky, přinejmenším tam, kde budou zapuštěné do země. Kuláče lze opálit na žhavých uhlících a otáčet jimi, aby zuhelnatěla jen povrchová vrstva. Prkna se opalují tak, že se na ně lopatou rozhodí žhavé uhlíky nebo se ze tří k sobě sevřených desek vytvoří jakýsi improvizovaný komín a využije se jeho tah.

Pokud jde o plyn, pomohou řemeslnické hořáky připojené k 10kg propanbutanovým láhvím. Plamen na hořáku lze regulovat a práce jde oproti předchozím postupům výrazně rychleji. Chcete-li pojmout tuto navýsost přírodní, ekologickou a účinnou metodu ošetření dřeva tak trochu jako rituál, držte se „přírodního“ ohně.

Dobrá rada

Opalujete-li dřevo, buďte připraveni plameny uhasit dřív, než prohoří příliš hluboko. Stačit bude kropicí konev nebo hadice.

Jiné metody ošetření dřeva

  • Hloubková impregnace
  • Nátěr tenkovrstvou lazurou
  • Nátěr dřevním térem
  • Ošetření olejem

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Ohněm proti hnilobě