U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
ODPOVÍDÁME
Kategorie: Dílna | Autor: Ká
V koupelně mám latexový nátěr z roku 1964 a chtěla bych ho odstranit, ale nemám opalovač, ptala se nás čtenářka.
Ani benzinová, ani horkovzdušná opalovací pistole nejsou pro odstraňování latexových nátěrů vhodné. Zeď by se musela dlouhodobě prohřívat, aby latex, který je do ní vsáknutý, povolil a dal se seškrábat. Na zdi je mnohem vhodnější chemický odstraňovač disperzních nátěrů, například Lakostan D. Lakostan naneste odolným štětcem (poraďte se v prodejně: štětiny běžných štětců se v tomto prostředku doslova rozpouštějí) na místa, kde chcete latex odstranit. Po několika desítkách minut (nutné vyzkoušet – závisí to na tvrdosti vrstev i na teplotě) zkuste narušené nátěry seškrábat malířskou špachtlí a tvrdým kartáčem (silonovým). Zbytky nátěru setřete hadrem a omyjte vodou. Lahev o obsahu 750 g stačí asi na 1 m2 plochy a stojí přes 90 Kč.
Levnější je přípravek Odstraňovač disperzních nátěrů V 1409, vyráběný u nás. Pracuje se s ním stejně a stojí asi polovinu (48 Kč/kg). Je možné jej zakoupit u firmy Barvy a laky Hostivař a. s., Šterboholská 571, Praha 10 – Hostivař, tel. 296 584 197.
Podobně se dají použít i jiné prostředky (Odstraňovač latexových barev – Färgborttagning Latex, Odstraňovač Biogel).
Pozor, prostředky na odstraňování latexových nátěrů jsou žíravé: musíte pracovat v gumových nepoškozených rukavicích, chránit si zrak brýlemi a dobře větrat. Při práci nejíst, nepít, nekouřit, po práci nebo při jejím přerušení si omýt ruce teplou vodou a mýdlem a ošetřit regeneračním krémem. Oblečení znečištěné odstraňovačem můžete znovu použít až po vyprání. Pozor, odstraňovače narušují či rozpouštějí většinu plastických hmot.