Odlévání cínu

odlévání cínu

Roztavený kov vyplní i jemné detaily v odlévací formě. Foto: Shutterstock

Odlévání figurek, mincí a drobných reliéfů, ale i výroba šperků nebo náhrad rybářských olůvek, to vše se dá dělat s cínem. Jeden z běžně dostupných nízkotavitelných kovů je výzvou pro tvořivé lidi.

Cín je kov, který se taví už při teplotě kolem 220 °C. Je dobré a bezpečné pracovat při tavení s profesionálními pomůckami, pokud se prací s cínem chcete zabývat souvisleji, ale obejdete se i bez náročného vybavení.

Jinak se postupuje při tvorbě cínových šperků, které jako by vystoupily z dávné minulosti. Šperkaři cín obvykle neodlévají, používají spíše pájky a hořáky, plíšky, dráty a pásky a techniku známou jako Tiffany.

Co s cínem

Vše je poměrně jednoduché: cín se roztaví a odleje do připravené formy. Tak mohou vzniknout oblíbené figurky, ale i repliky mincí, domovních znamení, originální knoflíky, štítky, závaží na rybářské pruty. Cín se musíte naučit bezpečně roztavit, vylití drobných detailů v malých formách vyžaduje zvýšení přilnavosti pomocí speciálních přípravků v podobě prášku, cínové figurky kvalitativně pozvedne jejich následné malování.

cínoví vojáčci

Cínoví vojáčci jsou jedním z nejhezčích produktů odlévání cínu do malých forem. Foto: Shutterstock

Zajímá-li vás práce s cínem, určitě má smysl poohlédnout se po workshopech nebo nabídkách kurzů. Teoreticky se lze naučit i tavení a odlévání těmi nejprimitivnějšími metodami z doby bronzové, tedy v hliněných píckách a do pískových forem.

Základní výhodou cínu pro jakoukoli tvorbu je nízká tavná teplota a nenáročné zpracování

Co budete potřebovat k tavení cínu

Znovu zopakujme doporučení účasti na workshopu nebo docházení do kurzu. Tam vám poradí, vše vás naučí a dostanete potřebné informace i k bezpečnosti práce, protože jde přece jen o odlévání extrémně horkého kovu v tekutém stavu. Technologie výroby šperků se od odlévání liší, a proto bude vyžadovat některé specifické nástroje, ale i další materiál typu kamenů, kožených pásků či drátěných doplňků.

Pro snadné tavení cínu v domácích podmínkách se prodávají malé tavné nádoby. Pro představu je lze přirovnat k nevelké pánvičce, která má v rukojeti spínač a umožňuje snadné a bezpečné lití malého množství roztaveného kovu do forem. Ceny takových nádob začínají na částkách kolem 1 400 korun a rozdíly v cenách jsou dané zejména kvalitou a výdrží tavné nádoby.

elektrická ruční pícka

Elektrická ruční pícka na odlévání cínu a olova je bezpečná pro drobné domácí tvoření (foto: Hotair)

Protože je práce s cínem mnohdy i součástí klempířského řemesla, má smysl pátrat i v bazarech a inzerátech, kde se objevují různé tavicí pícky a nádoby za ceny v řádu stokorun. Cihličky cínu nejsnáze objednáte na specializovaných workshopech, cihlička o hmotnosti 200 g stojí necelé čtyři stovky. Zkušení odlévači cínu obvykle nějakou dobu hledají zdroj optimálního materiálu, protože kvalita cínu se může lišit.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Odlévání cínu