Od loutek k betlémům

Až na nějaké vánoční výstavě budete obdivovat betlémy, možná mezi nimi bude i jeden od řezbáře Tomáše Štolby. Jeho postavičky jsou nezaměnitelné.

 

V podkroví rodinného domku nedaleko Prahy to voní dřevem a olejovými barvami. Když sem po prudkém schodišti vyjdeme, ocitáme se v pestré společnosti: je tu svatý Petr, tři králové, andělé, svatý Josef s Marií, Madona s dítětem, pasáček, rybář… Jsme v království řezbáře Tomáše Štolby. Pro jeho figury je typická výrazná barevná polychromie a široké optimistické obličeje, výrazné oči a vousaté tváře mužů. Zatím postávají na policích, které tu zabírají celou jednu stěnu. Možná tu chvíli pobudou, možná poputují na výstavu, nebo si pro ně přijde nějaký obdivovatel.

První byly loutky

„Jsem samouk, vyřezávat jsem začal asi před dvaceti lety loutky,“ vypráví Tomáš Štolba. „Pracoval jsem na nich se svou první ženou Renatou, která je malovala. Podílelo se ale na nich víc lidí, šili například kostýmy, vyráběli doplňky. Vznikl tak i oblékaný betlém v Dobré Vodě u Českých Budějovic a několik loutkových souborů pro divadla.

Vedle loutek jsem začal pro radost vyřezávat z lipového dřeva figury a ty jsem vystavoval v galeriích. Výstava v českobudějovické galerii U Schelů měla velký úspěch. Tím bylo o mém dalším směru rozhodnuto.“ Od té doby měl svá díla na řadě samostatných i společných výstav doma i v zahraničí.

Figury s příběhem

„Mám rád figury s příběhem,“ vysvětluje Tomáš, proč rád vyřezává betlémy a postavy s biblickou tematikou – Jonáše s velrybou, svatého Petra, Davida, Madonu s dítětem, rybáře, čaroděje nebo postavy symbolizující Marnost a podobně. Ze všech vyzařuje optimizmus. „Jediná postava, kterou jsem vyřezal a neusmívala se, byl Jidáš,“ přiznává řezbář.

U jeho figur se často objevují i zvířata – na hlavě jim sedí ptáčci, u nohou kočka, v náruči drží koníka. „Takovým mým ‘podpisem’ je malý buldoček – je i součástí mých betlémů,“ ukazuje na jeden na stolku. Opravdu, vedle oveček sedí malý strakatý pes.

Bretaňská inspirace

Štolbovy betlémy se výtvarným pojetím postaviček od jiných betlémů výrazně odlišují. „Oslovil mě styl bretaňských kamenných kalvárií. Inspiraci jsem našel i v našem lidovém umění, líbí se mi příbramské madonky,“ vyznává se umělec.

Jeho díla se prodávají v galeriích a dostávají se i ke sběratelům v zahraničí. Tvoří je i na přímou objednávku zájemců. „Nebaví mě ale dělat na zakázku podle někoho, to mi prostě nejde.“

Řezbařina chce čas

Rozhlížím se kolem sebe po malé světlé místnosti. Jsou tu dva pracovní stolky plné barev a několik vyřezaných figurek čekajících na štětec, ale žádné dřevěné hoblinky na zemi, jak bych u řezbáře čekala. „Práci mám rozdělenou – zhruba tři dny jsem v dílně, kde vyřezávám, a pak dva dny maluji tady v ateliéru,“ říká Tomáš.

Zajímá mě, jak dlouho trvá práce na jedné figuře. „Až jeden měsíc, protože mezi jednotlivými fázemi jsou pauzy. Malou figurku například vyřežu za jeden den. Pak ji musím očistit, přilepit ruce, uši – ty se řežou zvlášť, vytmelit, nechat týden schnout. Potom přijde na řadu malování. Jednotlivé barvy se nanášejí postupně, schnout musí celkem až tři týdny. Takže kdyby za mnou někdo přišel a chtěl udělat do týdne figurku, není to prostě technicky možné,“ vysvětluje Tomáš. „Olejové barvy sice schnou dlouho a jsou dražší, ale nejsou ‘slepé’ jako akrylové, a mají zajímavé pigmenty, proto je používám.“

Všechno musí hrát

Když se dělá betlém, musí spolu všechny figury ladit velikostí, typem i barevně. Proto je Tomáš nejdřív všechny vyřeže a pak teprve převeze do ateliéru k malování. „Když dělám jednotlivé figury, mám větší volnost. U některých postav je barevnost daná, u ostatních se řídím fantazií. Mám oblíbené okry, červenou, pruskou modř. Jinak se musí používat barva na malé figurce, ta může být zářivější, jinak na velké,“ ukazuje Tomáš Štolba na polici.

Kam za betlémem

I když by o jeho výstavy byl velký zájem, dělá jen jednu až dvě do roka. „Dát dohromady dostatečný počet figur není tak snadné, vyžaduje to hodně energie. Když se pak věci z výstavy prodají, mám z toho na jednu stranu radost, ale na druhou mi je to líto, protože nevím, zda se mi to ještě takhle povede,“ sděluje své pocity řezbář. Jeho betlémy můžete letos vidět na tradiční vánoční výstavě v podzemí pražské Betlémské kaple od 28. listopadu do 3. ledna a v Českých Budějovicích v galerii U Schelů od 27. listopadu do 23. prosince.

A plány do budoucna? „Chtěl bych udělat betlém z velkých figur, ale musím na něj sehnat dřevo,“ prozrazuje nám na závěr řezbář Tomáš Štolba.

www.sweb.cz/tomasstolba/, www.vanocnivystava.cz, www.schel-galery.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ A ARCHIV TOMÁŠE ŠTOLBY

Od loutek k betlémům

Od loutek k betlémům