Ochranné pracovní pomůcky

Používat v dílně, na stavbě či na zahradě ochranné pomůcky není žádná ostuda. Nejen že se vyhnete zranění, ale díky různým šikovným doplňkům je práce mnohdy i pohodlnější.

Ohledně používání ochranných pracovních pomůcek si raději neberte příklad z profesionálních řemeslníků. Mnozí z nich považují takové doplňky za změkčilost a zbytečnost pro amatéry a díky zkušenostem se samozřejmě dokážou spoustě možných problémů vyhnout. Vy se jen modlete, ať nejste zrovna u toho, když je jejich rutina jednoho dne zradí.

V dílně či při práci kolem domu hrozí spousta drobných či větších nebezpečí. Chránit je nutné zejména oči, a to nejen při řezání nebo broušení. Nepříjemné problémy způsobí i pouhý prach při bourání nebo náročnějším úklidu, nečistoty padají do očí třeba při opravách střešních tašek, čištění okapů, prořezu větví a v podstatě kdykoli, kdy pracujete s rukama nad hlavou a díváte se nahoru.

Hlučné a prašné stroje vyžadují přinejmenším brýle v kombinaci s ochranou sluchu

Chraňte zrak

Základní bezpečnostní ochranu poskytnou i ty nejobyčejnější pracovní brýle, které pořídíte i za méně než stokorunu. Kvalitnější výrobky mohou mít odolná skla (obvykle polykarbonát), pojistný popruh, lépe vyřešenou boční ochranu zraku a další doplňky. Existují v čirém i barevně tónovaném provedení a vyplatí se pořídit k nim tkaničku pro zavěšení na krk.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Domácí dílna:

Domácí dílna

Skládací pracovní stolek

Drobné opravy povrchu nábytku

Skladování nátěrových hmot

Nábytek do dílny

Proč si připlatit za kvalitní nářadí?

________________________________________________________________________

Pro delší řezání, broušení i pro vysokou prašnost jsou lepší tradiční uzavřené pracovní brýle s gumou. Podobají se lyžařským či těm, které naši otcové a dědové používali na motocyklu. Oproti brýlím s nožičkami chrání oči lépe shora i z boků, díky gumě dobře drží a jedinou jejich nevýhodou může být to, že se mohou zamlžovat.

Alternativou k brýlím je obličejový štít, který chrání nejen oči, ale i kůži na obličeji a část vlasů. Oproti brýlím lépe zabrání možnému zranění obličeje včetně zubů i od větších třísek či suků. Vyplatí se používat ho i při broušení kovů, kdy hrozí drobné popáleniny od odletujících špon a kovových pilin a neměl by na obličeji chybět ani při práci s nebezpečnými chemikáliemi.

Hlava, uši i plíce

Zůstaneme-li u ochrany hlavy, je samozřejmě nutné používat příslušné pomůcky i při svařování, a to v případě elektrického oblouku i plamene. Ušní bubínky je vhodné šetřit pomocí mušlových chráničů sluchu, která vypadají jako sluchátka, nebo alespoň pomocí elastických špuntů do uší. Ochranu uším poskytněte při práci s hlučným nářadím (řetězová pila, sbíječka, křovinořez) a není od věci použít špunty i při extrémně prašném broušení, bourání či vyklízení.

I nejobyčejnější prachový respirátor alespoň krátkodobě ochrání vaše plíce před prachem či jemnými pilinami

Plíce, ale i sliznice úst a nosu lze chránit pomocí respirátoru. I ten nejlevnější a nejjednodušší krátkodobě šetří plíce, například při míchání suchých omítkových směsí a další stavební chemie nebo při jakékoli práci provázené množstvím zvířeného prachu. Dražší respirátor s kvalitním filtrem už tvoří výrazně účinnější bariéru před škodlivinami a neměli byste bez něj pracovat při jakémkoli lakování či jiné činnosti s těkavými látkami.
Plíce je dobré chránit před prachem i při jakémkoli bourání, protože ze stěn se může uvolňovat azbest či prach z jiných typů izolačních materiálů a nic dobrého vám nepřinese ani vdechování letitého prachu z vyklízené půdy plné ptačího či myšího trusu. Nemáte-li respirátor nebo roušku, použijte alespoň bavlněný šátek.

Spousta lidí zapomíná na ochranu hlavy. Ta je přitom terčem mnohdy banálních nehod, které však mohou mít tragické následky. Může to být pád kleští či kladiva, které zapomenete na okenní římse, uvolněná cihla nebo střešní taška, zlomená větev při prořezu stromů nebo neopatrná manipulace se stavebním materiálem. Když se pracuje na střeše, na žebříku nebo na lešení, vždy hrozí, že něco spadne, a pokud se někdo v takových místech musí pohybovat, měl by si důsledně chránit hlavu. Pracovní ochranná přilba je přitom lehká a levná, nijak zvlášť vás neomezuje, a jestliže by vám přišlo nepřípadné pobíhat kolem chalupy v helmě, můžete si pořídit alespoň čepici s plastovou výztuhou.
Specialitou je dřevorubecká přilba s integrovanými chrániči sluchu a síťovým obličejovým štítem, který zabrání úrazu od třísek a pilin, ale zároveň se jimi nezalepí a nezamlžuje se.

Boty s vyztuženou špičkou a odolnou protiskluzovou podrážkou by vám neměly ve výbavě chybět

Ruce i nohy

U spousty typů prací je důležité, aby z vás – s nadsázkou řečeno – nikde nic netrčelo a neviselo. Jakékoli nářadí či stroj, který je schopen cokoli zachytit, vtáhnout a namotat, je třeba považovat za opravdu smrtelné nebezpečí. Je třeba mít to na paměti při práci se stolními pilami, hoblovkami, soustruhy či lisy a pečlivě chránit vlasy, zapnout jakékoli vlající rukávy či klopy, nenechat nic viset na krku a dávat pozor i na rozvázané tkaničky. Řeší to nejrůznější overaly s úplety na rukávech i nohavicích, rukavice s vysokými manžetami i nazouvací pracovní boty bez tkaniček, tzv. perka.

Některé pracovní kombinézy či kalhoty mají zesílená a polstrovaná kolena, což je chrání před úderem, ale i při dlouhodobém klečení. Návleky na kolena včetně odolných skořepin s vnitřními polstry si můžete koupit i samostatně a oceníte je nejen při dláždění, ale třeba i při montáži některých typů střešních krytin.

Bolestivé úrazy s následky často vzniknou tak, že vám něco těžkého či ostrého spadne na nohu. Stává se to častěji, než by se mohlo na první pohled zdát, a i pouhý zlomený malíček vás spolehlivě odrovná přinejmenším na několik dnů. Rizikovým prostředím je stavba, práce v autodílně nebo řezání a štípání dřeva. Vcelku spolehlivou ochranou je nošení pracovních bot se špičkami vyztuženými ocelí. Musíte si je jen dobře vyzkoušet nebo raději koupit o něco větší, protože ocelový plech nerozchodíte, a pokud by vás bota tlačila při nákupu, pravděpodobně na tom nic nezmění ani její časté nošení.

Používejte opasky na nářadí nebo systémy poutek a úchytů na kalhotách (OBI)

Dobré rady

  • Používejte řemeslnické opasky či pásy se systémem navlékacích brašniček. Nářadí i materiál budete mít po ruce, nespadne nikomu na hlavu ze střechy a nespadnete ani vy, když se nebudete muset pro každý nástroj natahovat ze žebříku.
  • Na trhu je nepřeberné množství pracovních rukavic z různých materiálů, takže si vyberete ty správné pro jemnou práci i hrubou ochranu.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Ochranné pracovní pomůcky