Ochrana rostlin před zimou
Zahrada se postupně ukládá k zimnímu odpočinku, je tudíž třeba rostliny zajistit tak, aby se na jaře probudily plné síly a bez vážnějšího poškození.
Nejhorší variantou zimního počasí jsou pro rostliny holomrazy, sněhová pokrývka jim naopak poskytuje ochranu, nicméně některé z nich může těžký sníh polámat. Nedostatek potravy přivádí do zahrad zvěř, která si vylepšuje jídelníček okusem kůry. Před všemi těmito riziky potřebují rostliny účinnou ochranu.
Svázat, obléct a přikrýt
Okrasnou trávu, větve keřů a okrasných jehličnanů svažte k sobě, aby se na nich nemohl držet sníh. Proti polámání a okusu stromky dobře ochrání i laťková konstrukce.
Jako ochranu kořenů a výhonů s očky nejprve kolem rostliny i mezi zkrácené výhony nakopčete lehkou zeminu, vyzrálý kompost, případně hobliny, následně rostliny nebo celý záhon ještě překryjte chvojím či slámou, ale tak, aby k rostlinám mohl vzduch a vláha.
Při kompletním zakrytí keřů nebo korun choulostivých a mladých dřevin je důležité, aby byl izolující materiál prodyšný a propouštěl světlo i vláhu. Nepoužívejte proto plastové fólie. Vhodná je silnější bílá netkaná textilie, jutová textilie a z nich vyrobené pytle, dále různá rouna a flísové pokrývky nebo lehké rohože z bambusu a jiných přírodnin. Obaly ještě zajistěte ovázáním nebo zátěží, aby je neodfoukl vítr. Celé záhony můžete přikrýt větvemi jehličnanů nebo slámou.
Ochrana hrnkových rostlin
Na chráněném místě mohou venku v mrazuvzdorných nádobách s vyřešeným odtokem vody přezimovat i odolné trvalky. Rostliny s nádobou obalte izolačním materiálem, můžete je postavit na polystyrenovou desku, která je izoluje od promrzlé půdy či dlažby. Květináč lze také vložit do o něco většího polystyrenového obalu, aby kolem nádoby mohl proudit vzduch. Vnitřek můžete vysypat listím.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem a Shutterstock