Ochrana chat a chalup před zloději
Chataře a chalupáře čeká každou sezónu nelehký úkol. Jak zajistit svou nemovitost tak, aby je po návratu nečekalo nepříjemné překvapení?
V roce 2003 bylo zjištěno 10 128 trestných činů krádeží vloupáním do víkendových chat. O sedm let později, v roce 2010, bylo číslo poloviční – 5 118. Na konci roku 2013 dosahoval počet zjištěných krádeží vloupáním do víkendových chat soukromých osob čísla 4 841. Počet krádeží vloupáním tedy dlouhodobě klesá, víkendové objekty nejsou výjimkou, bohužel oblíbenost rekreačních objektů mezi zloději je stále hodně vysoká.
Chaty a chalupy jako snadný cíl
Úspěšnost objasnění těchto krádeží je přibližně 1 ku 4. Přesto, že ve víkendových objektech je obecně lákadel méně než u bytů a rodinných domů, jsou chaty a chalupy mezi zloději oblíbeny hlavně z důvodu klidu na práci, bez zbytečného napětí. Zlodějům hraje do noty, že ve všední dny bývají víkendová obydlí často prázdná, navíc řada chat a chalup stojí na kraji obce, v malé osadě nebo úplně o samotě, takže nehrozí všímaví sousedé, kteří by na zloděje mohli upozornit.
Přitom mít ve všedních dnech alespoň minimální přehled o tom, co se na chalupě děje, není dnes už nic nemožného. —Elektronický alarm dokáže upozornit nejen na samotné vniknutí, ale i na těsný pohyb kolem chaty nebo na jiné nebezpečné události, jako je oheň nebo záplava. Ideální, zvlášobjekt pokud je nemovitost daleko od domova majitele, je jeho napojení na Bezpečnostní centrum, které v případě vloupání zajistí zásah přímo na místě. Nonstop dispečink hlášení z objektu vyhodnotí a vyšle na místo profesionály,” říká Daniel Havel ze společnosti Jablotron, která vyrábí a dodává různé typy alarmů. Jak vyplývá z anonymního průzkumu mezi odsouzenými zloději, přibližně 55 % zlodějů odradí fakt, že je napojen na pult centralizované ochrany.
Mechanická ochrana
Stavení by určitě mělo být dobře zabezpečeno mechanicky. V první řadě to jsou pevné vstupní dveře s kvalitním zámkem, které nepovolí při prvním “opření” nevítané návštěvy. U oken v přízemí lze skla opatřit bezpečnostní fólií. Okna nenecháváme v nepřítomnosti otevřená, ani ta sklepní či půdní. V žádném případě bychom neměli zlodějům usnadnit vniknutí do chalupy tím, že na pozemku bude volně dostupný žebřík, krumpáč či podobné nářadí.
Otázkou je použití mříží v oknech, případně přes dveře. Obyčejné zlodějíčky může takové zabezpečení od vloupání odradit, u jiných naopak vyvolá pocit, že v chalupě je asi co ochraňovat a lup by proto stál za to. Podobně diskutabilní mohou být zavřené okenice – na jednu stranu chrání okna, která jsou asi nejzranitelnějším místem na domě, na druhou stranu dávají jasně najevo, že dům je momentálně opuštěný a oni tak mají dostatek času na překonání překážek. Neupozorňujte tedy zbytečně na svou nepřítomnost.
Kromě těchto mechanických zábran můžeme zvolit i ochranu méně viditelnou, například různé typy alarmů.
Elektronické systémy
Při zabezpečení chat a chalup pomocí chytré techniky bychom se měli řídit pěti základními radami.
1. Nepodceňujte zabezpečení dveří
K vloupání dochází překonáním vchodotě vých dveří, nebo ještě častěji oken, proto jsou detektory indikující jejich otevření ty nejdůležitější. K dalším “ochráncům” pak patří detektory pohybu či rozbití skel. Vhodné je využít kombinaci více bezpečnostních prvků od kvalitních dveří a zámků přes bezpečnostní fólie na oknech po elektronický alarm.
2. Alarm vybírejte na míru
Moderní alarmy mají dnes celou řadu dalvýrobek ších funkcí, které lze využít nejen k zajištění bezpečnosti, ale také ke zpříjemnění života. Vybírejte především podle velikosti a struktury objektu. Jiný alarm je vhodný pro menší chatu a odlišný pak pro vícepatrový dům sloužící k celoročnímu pobytu. V něm můžete využít například alarmy umožňující nezávislé střežení různých prostor.
Při vybírání z nabídky alarmů se nerozhodujte jen podle ceny, ale zajímejte se také o spolehlivost, záruky a ujištění, že je certifi kovaný. Důležité je pak také zvolit zavedenou realizační firmu, protože právě správná instalace a nastavení alarmu rozhoduje o jeho dobrém fungování. Vyhnete se hlavně nepříjemným falešným poplachům.
3. Zloděj není jediným nebezpečím
Mezi častá rizika patří například požár či zatopení objektu. Co nejvíce eliminovat jejich následky může pomoci alarm, který umožňuje využití detektorů kouře, zaplavení či úniku nebezpečného plynu.
4. SMS nestačí
Moderní alarmy komunikují s majiteli objektu prostřednictvím GSM sítě nebo mobilních aplikací. Pokud dojde k narušení, alarm vás informuje. Co ale uděláte, když jste od objektu sto kilometrů? Zvolte si tedy alarm, který lze napojit na bezpečnostní centrum s nonstop dispečinkem, který v případě potřeby vyšle na místo zkušené odborníky. Díky stále se zlepšující komunikaci mezi alarmem, majitelem objektu a dispečinkem bezpečnostního centra je riziko planého výjezdu, jehož se řada lidí obává, naprosto zanedbatelné.
Pokud jde o finanční náročnost takového střežení, závisí cena například na velikosti objektu a rozsahu poskytnutých služeb. Pro orientaci ale počítejte přibližně s 500 Kč na měsíc. Střežení si můžete většinou na nějakou dobu zdarma vyzkoušet.
5. Zpříjemněte si život
Je velmi důležité, abyste se cítili v bezpečí a v klidu. Moderní technika představuje pro řadu lidí stres spojený s jejím ovládáním. Vyberte si tedy takový alarm, jehož ovládání vám bude naprosto vyhovovat. Řada alarmů je dnes již bezdrátových a lze je tedy snadno instalovat. Prostřednictvím některých alarmů můžete mimo jiné na dálku ovládat klimatizaci, vytápění či různé spotřebiče. Místo vymrzlé chalupy můžete tedy přijet přímo do tepla.
text: Iva Tvrzová
foto: Jablotron a Shutterstock