Obklady fasád
Částečný nebo úplný obklad fasády může ozvláštnit vzhled domu. Chrání však i vnější zdi před působením povětrnostních podmínek a může zlepšit tepelně izolační parametry stavby.
Cihlové pásky
Existují ražené či tažené cihlové pásky, které mohou být hladké, ale i s povrchovou úpravou imitující vzhled starého zdiva či klasických pálených cihel. K dostání jsou i keramické pásky v bílé, béžové, žluté a jiných barevných odstínech.
Pro sokly, šambrány či další typy částečných obkladů starých chalup jsou vhodné především „zestárlé“ cihlové pásky, které lze dobře sladit s původními fasádami i tradiční pálenou střešní krytinou a dřevěnými okny. Hladké pásky naopak dobře souzní s dřevostavbami a moderními typy lehkých střešních krytin. Cihlové obklady však můžefasády fasádu zpravidla obkládáme z estetických i praktických důvodů. Snadno čistitelný obkladový materiál vyřeší situaci v případě domu, který stojí příliš blízko u silnice a je pravidelně znečišťován odstřikující vodou a sněhem, pak ale někdy postačí obklady soklů zdí obrácených k silnici.
Obklad může i zajímavě propojit dostavby starých chalup, případně přispět ke sladění různých typů stavebních materiálů. Samostatnou kapitolou jsou dřevěné fasády, které mohou být velmi praktické a určují vnější vzhled domu. K obkladům fasád se nejčastěji používají přírodní materiály nebo jejich napodobeniny. te použít také pro zídky a pilíře plotů a bran a další typy dekorativních či ochranných obkladů. Jde o poměrně nákladný materiál, který vnější vzhled domu vždy výrazně ovlivní, vybírejte proto vždy velmi pečlivě typ, povrchový dekor i odstín a seznamte se se vzhledem pásků ve větší ploše.
Cihlové obkladové pásky vyžadují dodržení správných postupů při lepení a především pečlivé vyspárování. Nepodceňujte výběr lepicích a spárovacích hmot, protože ty jsou důležité nejen pro stabilitu a trvanlivost usazení poměrně těžkých pásků na zděný podklad, ale mohou zabránit i výluhům a výkvětům na zdech, které se pak z fasády obtížně odstraňují.
Betonové obklady
Dekory betonových obkladů připomínají svou strukturou a vzhledem kámen. Oproti obkladům z pravého kamene patří k jejich výhodám především nižší cena a velmi dobré technické parametry pro použití v exteriéru. Napodobeniny nejrůznějších druhů kamene se vyrábějí ze speciální směsi betonu, která zaručuje mrazuvzdornost a dlouhodobou životnost.
Na fasády se lepí pomocí speciálních lepidel, která jsou odolná vůči změnám počasí. Betonové obklady lze použít na fasády při stavbě či rekonstrukci domu, ale není vyloučeno ani jejich použití v interiérech. U každého typu obkladu výrobci dodávají i rohové prvky, které umožní vytvořit plynulý přechod mezi stěnou a rohem.
Přírodní kámen
Kamenné obklady představují odolné, elegantní a luxusní řešení především pro obklady soklů. Kamenem samozřejmě můžete obložit i celou fasádu nebo použít tyto obklady v interiéru. Vždy se jedná o velmi efektní a také poměrně nákladné řešení s vysokými nároky na kvalitu práce. Kamenné obkladové pásky a profily se řežou z tradičních českých typů kamene, jako je břidlice, pískovec, žula, ale také například z mramoru, kvarcitu i vápence.
Kámen je odolný vůči mrazu a vodě a poměrně snadno se udržuje v čistotě. Jde o trvanlivý a velmi odolný přírodní materiál, který zpravidla velmi dobře souzní se dřevem, cihlami, klasickou omítanou fasádou i s moderními materiály (ocel, hliník). Řada kamenných obkladových pásků evokuje masivní kamenné zdivo, za určitých okolností je tedy nutné hlídat, aby se stavba při použití kamenného obkladu výrazně vzhledově nezměnila oproti původním architektonickým záměrům.
Kamenné obklady mívají často tvar obdélníkového pásku nebo jsou vyráběny ve tvarech, které ve výsledku vytvářejí dojem nepravidelnosti. Na obkladových páscích bývají jednotlivé dílky lepeny pryskyřičným lepidlem, k dispozici jsou i rohové či přechodové prvky.
PVC profily
Kombinace zajímavého vzhledu a velmi dobrých praktických vlastností lze dosáhnout i tzv. plastovými palubkami. Například firma Inoutic vyrábí fasádní obkladové profily z kvalitního PVC, u nichž zdůrazňuje jejich schopnost ochránit budovu před vlivy počasí včetně UV záření. PVC profily se navíc snadno udržují, stačí je víceméně čistit od prachu.
Profily jsou k dostání v osmi barevných provedeních, lze vybírat i z jednoduchých nebo dvojitých obkladových palubek. Montáž spojováním na pero a drážku zvládnete s dodanými spojovacími prvky svépomocí a velmi rychle. Na výběr jsou dvě varianty desek (se šířkou 300 a 150 mm a v délce 6 m) s hladkým nebo strukturovaným povrchem. Výrobce doporučuje tento typ obkladů především jako vhodnou finální vrstvu zateplených fasád a poukazuje i na recyklovatelnost materiálu, z něhož jsou profily vyrobeny.
Dřevěné fasády
Pro dřevěnou fasádu se nejčastěji používají fasádní palubky. Fasádu však mohou zajímavě dotvořit a chránit i omítané nebo neomítané desky (modřín, borovice, smrk) nebo štípané či řezané šindele. Dělají se i dřevostavby s odvětrávanými fasádami ze střešních latí a stále se používají tradiční prkna s případným laťováním spár.
Dřevěné fasády se dělají i bez povrchového ošetření a postupné stárnutí dřeva dává takto opláštěným domům charakteristickou patinu. Dřevo ošetřené nátěrem naopak umožní dlouhodobé uchování nového vzhledu fasády. Další z možných variant je nechat dřevo zestárnout a teprve poté získanou patinu nátěrem zakonzervovat. Pak už ale nedosáhnete tak důkladného ošetření jako při nátěru dřeva ještě před montáží.
Palubky nebo desky natírejte před montáží minimálně jednou vrstvou i z rubové strany. Pokud nátěr neobsahuje složky proti plísním, houbám a dřevokaznému hmyzu, napusťte palubky takovým přípravkem ještě před nanášením barvy. Pro nátěr se nejčastěji používají tenkovrstvé lazury, oleje a vosky, vše zpravidla ve dvou vrstvách. Variantou je i nátěr přírodním dřevním dehtem (térem). Dřevěné fasády lze montovat na dřevostavby, ale i na zateplené nebo nezateplené zděné stavby.
text: Richard Guryča
foto: Martin Mašín, Pavel Veselý, Petr Živný, archiv firem