Obkládání na obklady
Při obkládání a dláždění není vždy nutné odstranit staré obkládačky, dlažbu nebo jiné povrchy stěn a podlah. Je však důležité obkládat a dláždit na vyrovnaný a zpevněný podklad.
Použít původní obklad nebo dlažbu jako podklad pro lepení nových obkládaček a dlaždic je možné za dodržení určitých podmínek. Můžete tak ušetřit poměrně velké množství namáhavé práce s osekáváním původního obkladu a také náklady na likvidaci suti. Zvolte však toto řešení jen za předpokladu, že původní obklad nebo dlažba opravdu dobře drží na suché stěně či podlaze, kterou není třeba dodatečně izolovat ani nijak jinak opravovat. Jinak byste si mohli práci s novým obkládáním a dlážděním spíše zkomplikovat.
Konzultujte obklad na původní podlahu s výrobcem nově vybrané dlažby i v případě, že volíte ne zcela tradiční materiál, například velkoformátové dlaždice. U nich výrobci doporučují i u svépomocné pokládky dodržení některých zásad (např. důsledně provedené dilatační spáry), bez jejichž dodržení by mohly dlaždice velkého formátu popraskat.
Obkládáme obkládačky
Aby obkládačky (ale i dlažba) dobře držely, musí být podklad rovný, pevný a přiměřeně hladký. Případné nerovnosti je třeba vyrovnat tmely nebo samonivelační stěrkou, protože flexibilní lepidlo na obklady a dlažbu bez problémů vyrovná rozdíly maximálně do dvou milimetrů.
______________________________________________________________________
Další články Speciálu Obklady stěn:
Obklady stěn
Klasické i nápadité obklady
Dřevěné obklady stěn
Obklady stěn v interiéru
Obklady s vůní dřeva
Velkoplošné obklady a dlažby
Obklady stropu
Na bezpečnost se při práci často zapomíná
________________________________________________________________________
Obklad na původní obkládačky zvolte v případě, že nevznikne problém s přílišným vystoupením další vrstvy obkladu do prostoru. Zkontrolujte poklepem, zda původní obklad dobře drží. Obkládačky, které nedrží nebo jsou příliš poškozené a popraskané, opatrně vyloupněte a dorovnejte plochu cementovou maltou.
K odstranění uvolněné obkládačky je nejlepší široký sekáč nebo plochý sekáč na vrtacím kladivu. Povrch starého obkladu je v každém případě nutné dobře odmastit a penetrovat adhezním (přechodovým) můstkem.
Jak na podlahu
Vzhledem ke stále širšímu výběru dostupných flexibilních lepidel můžeme zvážit i pokládku nových keramických dlaždic buď na původní dlažbu, nebo dokonce na původní dřevěnou nebo dřevotřískovou podlahu. Ušetřit si výrazné množství práce s úpravou podkladu pro novou podlahu však má smysl pouze v případě, kdy se nemusíme obávat problémů způsobených například nedostatečnou hydroizolací původní podlahy. Jinými slovy – zvažte předláždění dřevěného či dřevotřískového podkladu pouze v případě, že jste si dostatečně jistí, co je pod ním. Jinak byste mohli po čase pracně odstraňovat i zánovní dlaždice například kvůli plísni nebo praskání dlažby či drolení spárovací hmoty v místech, kde se podlaha houpe.
Aby dlažba z takového podkladu neodpadávala například v důsledku chvění a průhybů původní podlahy, zvolte dostatečně pružné flexibilní lepidlo. U lepení na starou dlažbu zkontrolujte poklepem všechny dlaždice. Uvolněné a popraskané odstraňte a vzniklé nerovnosti dorovnejte cementovou maltou nebo stěrkou (nepoužívejte lepidlo). Případné praskliny vyplňte tmelem, nerovnosti dorovnejte samonivelační stěrkou nebo (dřevo, dřevotříska) rovněž tmelem.
Sjednocení přilnavosti povrchu můžete opět docílit použitím penetračního nátěru vhodným adhezním můstkem. Pokud nemáte penetrační nátěr, lze k penetraci použít i nátěr připravený z naředěného lepicího tmelu. Před lepením dlaždic vyrovnaný povrch s dostatečně vytvrzeným tmelem či stěrkou na opravených místech očistěte od prachu a případných mastných skvrn, což umožní dostatečně přilnout nanášené vrstvě lepidla.
text: RICHARD GURYČA
foto: SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIREM