O chalupaření na pomezí Moravy a Čech
Malebná vesnička, která se nachází nedaleko Poličky, má neobyčejné kouzlo. Vedle rodáka malíře Jaroslava Zrůsta a předválečné spisovatelky Terezy Novákové učarovala také manželům Nerudovým.

Pohled na zasněženou obec
Ti zde opravili bývalou faru a rozhodli se zde strávit zbytek svého života. Jak bylo takové rozhodnutí těžké, co k němu vedlo a jak jsou s ním spokojeni nám osvětlí naše průvodkyně Telecím, bývalá rektorka Masarykovy univerzity, kandidátka na prezidentku, profesorka Danuše Nerudová.

Danuše uprostřed kvetoucí louky
Dětství na Vysočině
Vysočina a zejména Vrchovina je Daninou srdeční záležitostí díky jejím prarodičůn. Trávila tu velkou část dětství, a tak jí s tímto krajem naší země pojí ty nejkrásnější vzpomínky. „Můj pobyt u babičky s dědou v kouzelné přírodě Vrchoviny formoval můj vztah k přírodě na celý život. Miluji houbaření, a když si můžu vybrat, je procházka po lese tím nejlepším relaxem,“ osvětluje kořeny nápadu trávit část roku na chalupě v obci o 450 lidech brněnská rodačka.

Danuše Nerudová s manželem
Pořízení bývalé fary bylo ale především impulzivním rozhodnutím. „Byli jsme se podívat na nemovitost s manželem, a i když jsme oba poměrně praktičtí lidé, hned jsme se zamilovali,“ dodává.
Památky v Telecím
Telecí a její kouzlo začali objevovat postupně. Obec, o níž první zmínka pochází už z roku 1403, leží trochu ve stínu nedaleké Poličky. Kostel sv. Maří Magdalény je však ještě starší, jeho stavba se datuje do poloviny 14. století.

Areál s kostelem sv. Máří Magdalény patří k nejmalebnějším v okolí
„Tohle místo je historií úplně prostoupené. Když se jdete projít se psem kolem roubenky a víte, že její trámy jsou přes pět set let staré, dává vám to nadhled a vnáší klid do duše. Stejně tak kostel je prostý a krásný, tak jako zdejší kraj,“ začíná krátkou prohlídku Telecím Nerudová.

V dolní části vesnice jsou čtyřboké „poličské“ dvorce

Devítiboká roubená stodola je také unikátem
Zmíněná usedlost manželů Sečkařových postavená ve stylu Poličského dvorce je jednou z několika národních kulturních památek, které Telecí má. „Je to velký kontrast – tady o víkendu nemusíte vidět živáčka, a přes týden jsem na univerzitě potkávala stovky lidí a do toho jsem řešila důchodovou reformu, což byla převážně práce v Praze. Musím ale říct, že hledání téhle rovnováhy je pro mě strašně přínosné a často jsem ho v kampani využila,“ říká Danuše Nerudová.

Když zasype statek u zpívající lípy sníh, je to krása
Mysleme na stáří
Důchodová reforma je podle ní stěžejním momentem, kterým se Česko může posunout znovu mezi vyspělé západní země. „Způsob, kterým se staráte o ty, kteří celý život pracovali na tom, aby vy jste se mohl mít tak, jak se máte – to je opravdová vizitka stavu společnosti. U nás se na seniory často zapomíná. Máme v čem být na předchozí generace hrdí, stojíme na jejich ramenou,“ komentuje svoje současné plány Nerudová.

Zpívající lípa má okolo 700 let
Symbol hrdosti vidíme v Telecím hned na dalším kroku. Lukasova „zpívající“ lípa je jednou z nejmohutnějších lip na českém území. „Historka o starém Jirouškovi, který v duté lípě přepisoval Bibli a zpíval si u toho žalmy, je námětem mnoha příběhů, psal o ní i Jirásek,“ usmívá se průvodkyně, ale v jejím pohledu je vidět úcta a respekt k šest set let starému stromu, který se tyčí k nebi jako mariánský sloup smíření.

Její kluci se snaží rohlíčky upečené na chalupě ochutnávat

Mazlit se se psem Billym je zábava!
Větší porozumění
Toho je podle Nerudové v české společnosti potřeba nejvíce. „Jsme neuvěřitelně rozhádaní. Doba nasvětluje malou část problémů, nafoukne je a pak to vypadá, jako bychom neměli vůbec nic společného. Opak je ale pravdou. Jsem přesvědčena, že devadesát pět procent hodnot a názorů máme společných, nebo bychom se na nich lehce shodli. A ten zbytek je úplně normální názorová neshoda, na které je potřeba pracovat a mluvit o ní. Ale tady se bohužel za poslední roky ujal názor, že cokoli jiné je špatné a je potřeba se toho zbavit, potlačit anebo se tomu minimálně vysmát. To je podle mě strašně špatně a prezident může v tomhle být jakýmsi majákem celonárodní změny,“ zamýšlí se po cestě k poslední zastávce Nerudová.

U obce Telecí jsou krásné výhledy
Výstup na vrch
Tou není historická stavba nebo přírodní památka, ale místo – Lucký vrch. „Odtud je pohled na Telecí nejhezčí. I když jsou chaloupky ukryté za korunami stromů, ten výhled a nadhled je fantastický,“ rozplývá se Danuše Nerudová.
Text: redakce
Foto: archiv