Nůž pro mistra kuchaře
Každý, kdo rád vaří, jistě potvrdí, že s kvalitním nožem jde práce v kuchyni od ruky mnohem lépe. Jak ale takový nůž vybrat a jak s ním zacházet, aby vydržel co nejdéle?
Ačkoliv v každé kuchyni najdeme několik typů nožů, za základ kuchyňského vybavení lze považovat především univerzální kuchařský nůž s pevnou konstrukcí, který je vhodný na krájení steaků, zeleniny i sekání bylinek. Kuchařské nože existují v několika velikostech. Délka čepele může být od 16 do 36 centimetrů a rozdíly jsou i materiálech, ze kterých je nůž vyroben. Kromě kuchařského nože by v kuchyni neměl chybět ani menší nůž na zeleninu a ovoce, vroubkovaný nůž na pečivo nebo i další nože, které jsou svým tvarem přizpůsobené konkrétní činnosti, jako například plátkovací, špikovací či steakové nože.
Ostří nože bychom měli hýčkat
Cena nože jde většinou ruku v ruce s jeho kvalitou. Rozhodneme-li se tedy investovat do značkového výrobku, měli bychom mu věnovat náležitou péči, aby nám vydržel dlouhá léta. Přestože jsou kuchyňské nože obvykle vyrobeny z velmi odolných materiálů, některé běžné činnosti neprospívají jejich ostří.
V první řadě bychom nůž neměli mýt v myčce. Agresivní chemikálie narušují povrch čepele a vysoká teplota vody by zase mohla poškodit rukojeť. Po každém použití bychom jej tedy raději měli opláchnout pod tekoucí vodou a osušit. Při krájení je lepší volit podložky ze dřeva či plastu, ty žulové či skleněné nůž zbytečně tupí. Důležité je i správné ukládání nožů. Nejvhodnější jsou magnetické lišty či dřevěné bloky.
Jak je to s broušením?
I nejdražší nůž častým používáním ztrácí svou ostrost a je nutné jej čas od času nabrousit. Proto bychom měli spolu s nožem investovat i do ocílky, kterou nůž přibližně jednou týdně přibrousíme. To chce však trochu cviku, takže pokud si na to sami netroufneme, existuje řada profesionálních brusíren, kde vám zaručí bezchybný výsledek.
Dobrá rada
U nejlepších nožů kov čepele probíhá celou délkou střenky až na konec rukojeti. Střenku tak tvoří dvě části připevněné po stranách ocelového jádra nože. Není to však podmínkou kvality, dobře poslouží i nože, u kterých je čepel uchycena ve střence kratším kusem. Pozor ale na jejich vyvážení, aby se nepřevažovaly dopředu, unavuje to ruku.
Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a archiv firem