Nový život verandy

Někdy je na chatě či v chalupě potřeba rozšířit obytný prostor. A často se k tomu přímo nabízí veranda. Z kuřárny či odkladiště lyží a kabátů se může stát plnohodnotná místnost.

Dostupnost kvalitních izolačních dvojskel umožňuje proměnit verandu i v celoročně obyvatelnou zimní zahradu

Problém verandy, zastřešené terasy či jakéhokoli podobného přístavku však obvykle spočívá v nedostatečném zateplení. Prostory tohoto typu nebyly původně určeny k plnohodnotnému obývání, často sloužily jako jakýsi předěl mezi dvorem a interiérem domu nebo sezónní místnost a se vzrůstající oblibou pergol, zahradních altánů či zastřešeného posezení u ohniště nebo venkovního krbu ztratily na původním významu. Lidé pak někdy nevědí, co si s verandami počít a postupně je změní ve skladiště nebo v lepším případě v nedokonalou zimní zahradu se stolkem a židlemi, k nimž se téměř nikdy nikdo neposadí. A to je velká škoda.

Na verandě je často nejcennější výhled do krajiny či na zahradu

Verandy bývají umístěny velmi prakticky a mají zajímavou atmosféru. Bývají prosvětlené a mnohdy poskytují cenný výhled. A nabídnou-li dostatek místa na to, aby v nich mohla vzniknout další celoročně obyvatelná místnost, stojí za to takové možnosti využít.

Aby neunikalo teplo

Při rekonstrukci verandy nebo uzavřené terasy většinou budeme muset vyřešit dodatečné zateplení stěn a stropu a někdy také výměnu oken. Verandy mívají často pouze jednoduchá okna nebo pouze stěnu ze zaskleného rámu. Tepelně-izolační vlastnosti takových oken jsou mizivé, takže bude nutné vyměnit okna, případně dobudovat stavební otvor. V úvahu připadají i prosklené stěny nebo francouzská okna, vždy však s použitím izolačních dvojskel v kvalitních rámech.

Příklad zateplené verandy s použitím OSB desek

Jít touto ne zcela tradiční cestou se v případě verandy přímo nabízí a když je přístavek kompletně nebo z části postaven ze dřeva, bude výměna oken či prosklených stěn o to snazší. O to lépe je však třeba izolovat.

Dřevo i zdivo

Pokud bude nutné izolovat stěny, zvolíme postup, který je nejvhodnější vzhledem k materiálu, z nějž je veranda postavena. Je-li ze dřeva, nevyhneme se pravděpodobně nutnosti odkrýt nosnou konstrukci. Můžeme postupovat tak, že z vnitřní strany sundáme veškeré obložení stěn a klademe izolaci do dutin, přičemž vnější stěna z prken či palubek zůstane zachována.

Při přestavbě verandy se vyplatí důkladně prověřit kvalitu původní konstrukce

Ještě předtím je dobré odhalenou konstrukci a vnitřní stranu venkovní stěny ošetřit ochranným nátěrem proti plísním a škůdcům, protože se při rekonstrukci dostáváme do míst, která často nebyla ošetřena celá léta.

K izolaci použijeme obvyklé materiály nebo alternativy v podobě ekopanelů, konopných pásů či foukané izolace a dodržíme všechna pravidla postupu, abychom se vyhnuli tepelným mostům a zbytečným tepelným ztrátám. Pracovat lze rovněž se sádrokartonem a vždy záleží na tom, zda budeme chtít zachovat onu známou dřevěnou „verandovou“ atmosféru, nebo zda se naopak budeme snažit po původní verandě zcela zamést stopy a propojit nový prostor se stávajícími místnostmi v domě.

Zevnitř i zvenčí

Stěnu verandy můžeme izolovat i zvenčí, opět s použitím postupů, vhodných pro zdivo nebo dřevostavbu. Ideální je v takovém případě zahrnout rekonstrukci verandy do plánu prací na celkovém zateplení domu, nebo prostě udělat dodatečnou tepelnou izolaci polystyrenovými panely na zdivo či jinou vhodnou izolací na vnější dřevěnou stěnu.

Ze zateplené verandy může vzniknout zajímavý víceúčelový obytný prostor

O zateplení stropu budeme uvažovat v případě, že je veranda k domu přistavovaná a není „zasunuta“ pod původní střechou. Jestliže má plochou střechu, budeme izolovat strop z vnitřní strany místnosti, je-li zastřešena střechou na konstrukci krovu, lze pomocí izolačních pásů zateplit pouze tuto konstrukci. Opět s dodržením postupů, které zamezí vzniku tepelných mostů.

Protože verandy většinou nebývají vytápěné, nevyhneme se ani nutnosti vyřešit v nové místnosti topení. Buď rozšíříme okruh ústředního topení o další radiátor, nebo využijeme kapacity dostupného komína pro instalaci kamen na pevná paliva. K vytápění můžeme samozřejmě použít přímotopy či jakékoli přenosné topidlo, a pokud jsme rekonstrukcí verandy získali dostatečně velký prostor s úžasným výhledem do zahrady či do okolní krajiny, bude to možná i to správné místo pro vybudování krbu.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: WIKIPEDIA

Nový život verandy