U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Nový výplet židle
Kategorie: Dílna | Autor: tzv, FOTO A KRESBY ARCHIV
Opravujeme sedací nábytek
Poškozený sedák židle či stoličky si můžeme opravit sami – složitější truhlářskou či čalounickou práci nahradíme jednodušším, zato efektnějším výpletem. Lze na něj použít pevné silnější provazy, širší popruhy nebo silonová lanka.
Výplet ze silonu slouží pouze jako podklad pro čalouněný sedák, u výpletu z popruhů záleží na způsobu jeho provedení: v některých případech žádné polštářky třeba nejsou. Výpletem z provazů vznikne hotová sedací plocha.Dnes vám ukážeme nejjednodušší způsob – výplet provazem.Nejlépe se dá použít u židle s rovnými, nezaoblenými stranami sedáku (čtverec, obdélník). Rám sedáku by neměl mít žádné ostré hrany a výčnělky, přes které by se napínaly provazy (mohly by se poškodit). Provaz na výplet musí být dostatečně pevný, přiměřeně silný, hladký a při zátěži by se neměl vytahovat.Způsobů výpletu je několik, my vám nabízíme dva – výplet do trojúhelníků a výplet v pruzích.
Výplet do trojúhelníků
Začneme od jednoho rohu sedáku. Začátek provazu připevníme pomocí kousku kůže a hřebíčků k vnitřní straně rámu sedáku. Způsob vyplétání vidíte na obrázku – začínáme po obvodu sedáku a postupujeme do jeho středu. U čtvercového sedáku jde křížení po úhlopříčkách, u obdélníku nejprve postupuje pod úhlem 45°, uprostřed je křížení rovnoběžné s delší stranou. Provazy vedeme těsně vedle sebe a dostatečně je napínáme. Konec provazu připevníme k rámu sedáku stejně jako začátek. Potřebujeme-li během práce provaz nastavit, uděláme to během vedení provazu pod rámem a použijeme například tkalcovský uzel. Takto vypletená židle vypadá hezky a příjemně se na ní sedí. Podobně můžeme vyplést i rovnou zádovou opěrku čtvercového či obdélníkového tvaru.
Výplet v pruzích
Tento typ připomíná výplet z popruhů. Určíme si počet pruhů v obou směrech – měl by být lichý, aby zakončení na okrajích sedáku bylo stejné a “vzor” byl symetrický. Osnovu můžeme vyplést dvěma způsoby:
1. Pokud rám sedáku není příliš vysoký, jednoduše šňůru kolem něj v jednom směru omotáme, provazy vedeme hustě vedle sebe. Útkové (kolmé) pruhy proplétáme mezi všemi osnovními provázky – protože u slabšího rámu jsou “horní” i “spodní” osnovní provázky blízko sebe, není to problém.
Všechny osnovní provazy rozdělíme do pruhů, mezi nimi prostrčíme pomocnou dřevěnou lištu. Tím jednotlivé pruhy oddělíme a vytvoří se mezera, kterou budeme provlékat kolmý (útkový) pruh. Po jeho vypletení opět provlékneme mezi osnovními pruhy pomocnou tyč, ale “horní” pruhy budou dole a dolní nahoře. Provázkem vypleteme další útkový pruh. Tak pokračujeme až k okraji sedáku. Každý kolmý pruh vyplétáme z jednoho kusu šňůry, jeho začátek a konec zajistíme zevnitř rámu pomocí hřebíčku.
2. Jestliže je rám židle mohutnější (strany sedáku ale musí být rovné, ne tvarované), použijeme při výpletu 4 pomocné latě o délce stran rámu. Na dvě protější strany rámu přibijeme zespodu pomocné latě – jen na jednom konci. Začneme vyplétat osnovu: začátek provazu připevníme hřebíčkem na vnitřní stranu rámu, obtočíme kolem latě a přes rám židle vedeme horem k protější straně rámu, obtočíme kolem druhé latě a opět vedeme přes rám na druhou stranu. Tak vypleteme první osnovní pruh. Upevníme konec provazu, pomocné laťky těsně za provázky přibijeme dalším hřebíčkem. Tak postupně vypleteme všechny osnovní pruhy. Stejně budeme postupovat při vyplétání útkových (kolmých) pruhů.
Někdy příště si ukážeme další způsoby výpletu sedáků židlí.
Obr. 1 – Schéma výpletu čtvercového sedáku (Z = začátek)
Obr. 2 – Výplet obdélníkového rámu
Obr. 3 – Výplet v pruzích – schéma
Obr. 4 – Výplet v pruzích – detail obtáčení provazu kolem pomocné latě a rámu (a – rám židle, b – pomocná lať, c – upevněný konec provazu)