U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
NOVÝ VĚK ŽÁROVEK
Kategorie: Volný čas | Autor: PAVEL VESELÝ
Poprvé jsem je viděl za výlohou jednoho vinohradského obchodu. Nové typy žárovek. Ne těch nových, úsporných, ale klasických žárovek s průhlednou skleněnou baňkou, ve které je wolframové vlákno – nebo taky něco docela jiného. A to na nich bylo právě to nejzajímavější.
Originální konstrukce dávala tušit, že tradiční žárovka není mrtva, nýbrž díky novým nápadům má před sebou skvělou budoucnost. Například žárovka, která je určena ke svícení pod vodní hladinou. Její baňka je plná vody, takže vlákno není ohroženo, protože žádná další voda už do ní nemůže natéct. Nebo žárovka s větráním. Její konstrukce zase vylučuje přehřátí, protože baňka žárovky je děrovaná. Jak prosté a přitom vynalézavé!
Novodobý vynálezce
Nedalo mnoho práce zjistit, že vynálezce a tvůrce nových žárovek se jmenuje Martin Šedivý a pracuje ve zmíněném elektrotechnickém obchodě. Je vyučeným uměleckým keramikem, posléze přibližně rok pracoval s paličkou amajzlíkem v kamenické dílně, avšak opravdové uspokojení našel až ve specializovaném obchodě s elektronikou, kde začal vymýšlet a vlastníma rukama realizovat nové typy žárovek. Možná by vás zajímalo, na jaký popud se do tak křehkého materiálu, jakým jsou skleněné baňky žárovek, vlastně pustil?
„Několik let jsem pracoval ve firmě, která vyrábí protetické pomůcky. V mnoha případech šlo o velmi propracované systémy, například elektrické umělé ruce, jejichž výroba a montáž vyžadují mimořádnou preciznost. Ovládl jsem řadu speciálních technologií, například vrtání miniaturních otvorů nebo montáž součástek pod mikroskopem. Od toho už byl jen krok k řezání a vrtání do skla, k výrobě zábavných žárovek.“
Žárovky s vtipem
Tak, a je to venku. Ostatně většina čtenářů už jistě pochopila, že žárovky Martina Šedivého nesvítí, nýbrž je můžeme přiřadit k žertovným předmětům, které mají diváky potěšit a pobavit. Přesto jejich autor zažil řadu kuriózních a často i dojemných setkání s lidmi.
„Uvidí například žárovku se svíčkou za výlohou a hlavou jim jde myšlenka, že by s ní asi ušetřili nějakou korunu. Vejdou dovnitř a ptají se, jak funguje. Začnu vědecky, že jde o koronární výboj proti geomagnetickému poli, ale ve druhé nebo třetí větě se začnu smát. Většina to rychle pochopí a přidá se. Stejně ale musím dávat pozor, abych se někoho nedotkl. Je neuvěřitelné, jak rychle se lidem vypaří z hlavy základní školní vědomosti z fyziky, a čemu jsou schopni uvěřit! Třeba tomu, že děrovaná žárovka se hodí do pekáren, skláren a dalších horkých provozů, protože její vlákno je chlazené vzduchem.“
I humor vyžaduje preciznost
Martin Šedivý používá speciální diamantové nástroje, ke kterým si sám udělal řadu přípravků a doplňků. Například k řezání skla potřebuje vodu, která obíhá stále dokola pomocí systému, který sestrojil s použitím čerpadla ostřikovačů z Favorita, infuzní trubičky a jednoduchého elektrického regulátoru. Abychom z našeho dnešního hostitele neudělali pouze výrobce zbytečných předmětů, dodejme, že pro sebe a svou dlouholetou přítelkyni vyrobil výkonné zesilovače, barevnou hudbu, stroboskop a další různé efekty. A jak si vysvětluje, že tolik lidí „skočí“ na jeho kuriózní žárovky?
„Žijeme v postmoderní době, kdy padly hranice a zábrany jak ve společnosti, tak v technice. Žádný vynález se nezdá dost nesmyslný a nemožný. A tak laik stojí před neznámou věcí v nejistotě – je to skutečnost, nebo žert? Když někde viděl svítit pod vodou bazénu nebo fontány barevné světlo, proč by nemohla existovat žárovka s baňkou plnou vody?“
Popisy k obrázkům
1 Nejen svítí, ale ukazuje i čas 2 Martin Šedivý ve své specializované domácí dílničce v obýváku 3 Díry do žárovek dokáže udělat speciální ,kulový’ vrták 4 Žárovka s větráním do horkých provozů 5 Jak je vidět, spořivá žárovka se svíčkou může skrývat propracovanou elektroniku 6Této žárovce voda neublíží 7 Žárovka pro příznivce vlády jedné strany
Autor fotografií: FOTO: PAVEL VESELÝ