Nová stará podlaha

Ke každé správné venkovské chalupě neodmyslitelně patří dlažba a dřevěná podlaha. Kouzlo starých časem opotřebených až „prošlapaných“ krytin je mnohdy nenahraditelné. Rustikální styl však nemusí být výsadou jen starých chalup, docílit ho lze i v případě novostaveb.

 

Pro všechny, kteří uvažují o rekonstrukci či výstavbě bytu, chalupy či většího stavení ve venkovském stylu, přinášíme tip na kolekci dřevěných podlah švédského výrobce Kährs Da Capo, která otevírá dveře úchvatným projektům. Extra rustikální vzhled těchto palubek zaujme hned v showroomu při pohledu na vystavenou lamelu, natož pak, naskytne-li se příležitost prohlédnout si krytinu po pokládce, v jejím novém domově, kupříkladu v jedné malé vísce na Vysočině.

 

Celkem 155 m2 vícevrstvých dřevěných palubek Kährs z kolekce Da Capo pokrývá podlahy od základů nově postavené venkovské chalupy v prostředí Žďárských vrchů. Palubky vynikají přirozenou krásou hrubě opracovaného dřeva s letokruhy, prasklinami, suky i speciálními dřevěnými kolíky. Naturální vzhled dřeviny umocňuje ruční úprava povrchu škrábáním a kartáčováním. Jedná se o 1lamelové třívrstvé palubky s vrchní nášlapnou vrstvou z dubu a povrchem ošetřeným přírodním olejem. Ze sedmi nabízených dekorů si majitel chalupy vybral hned čtyři varianty: Dub Sparuto s dřevěnými kolíky a jemně kouřovým vzhledem, mořený dekor Dub Maggiore, Dub Unico se zúženými kolíky a do běla mořený Dub Indossati.

 

Speciální dřevěné kolíky
„Původně tyto kolíky sloužily k renovaci masivních podlah, neboť v minulosti se krytiny vyráběly z celodřevěných fošen. Pokud došlo ke vzniku větších spár mezi palubkami, těmito speciálními kolíky se podlahy „fixovaly“ zpět k sobě,“ vysvětluje Aleš Viktorin z firmy Kratochvíl parket profi, s.r.o., která krytiny značky Kährs dováží na český trh. „V kolekci Da Capo se však jedná o čistě designovou záležitost, kolíky jsou navíc zapracované především uprostřed lamel, v dobách dřívějších se jednalo o kolíky umístěné výhradně mezi palubkami,“ doplňuje Aleš Viktorin.

 

Přirozené i umělé teplo od nohou
Pokládka probíhala hladce. U podkladu, kombinace betonu či anhydritu, realizační firma Bedřich Večeře nejprve ověřila vlhkost a rovinatost. Jelikož oboje vyhovovalo limitům platných norem, byla na podklad umístěna parotěsná fólie a izolační podložka. Dále již následovala pokládka krytiny plovoucím způsobem, lamely jsou na dlouhých i krátkých stranách vybaveny zámkovým spojem Woodloc®. Položená krytina zahřeje nejen ze své přírodní podstaty, teplo od podlahy v chalupě podpoří podlahové vytápění. Elektrické rošty (ze 70 % zalité v betonu) pokrývají většinu podlahové plochy, najdeme je ve společenských prostorách, kuchyni, ložnici, dětských pokojích. Potřebné obvodové, přechodové i vyrovnávací lišty si podlahářská firma Bedřich Večeře vytvořila nařezáním z lamel v příslušných dekorech.

 

Drobné škrábance nejsou na škodu
Volba směru pokládky záleží na konkrétních podmínkách i požadavcích. Obecně tyto dekory lépe vyniknou ve větších místnostech. Pokládka lamel paralelně s delší stranou místnosti pokoj opticky prodlouží a naopak. Určitě je dobré se orientovat také dle pozice okna a rozmístění nábytku. Jednotlivé lamely mají rozměr 1900x190x15 mm, vrchní dubová vrstva je silná 3,6 mm a vzhledem k bohaté rustikální úpravě tento povrch nelze obrušovat. Výrobce u kolekce nepoužil běžně dostupný evropský dub, avšak záměrně zvolil dub ze severovýchodní Sibiře, který je uzpůsobený pro drsné klimatické podmínky. Povrch krytiny je tak dostatečně tvrdý, odolný, lépe chráněný proti poškození. A pokud se drobným škrábancům přeci jen nelze ubránit, což u těchto prostor není divu, nevadí, olejovaný povrch si s nimi poradí mnohem lépe než ten lakovaný. Navíc u takto opracovaného povrchu drobné škrábance rozhodně nejsou na škodu, ba naopak, krytina se neustále proměňuje a dotváří. Je-li třeba, poškozená a prošlapaná místa lze naolejovat častěji, přechod mezi nově naolejovanou částí a zbytkem krytiny po zaschnutí oleje v podstatě nepoznáte.

 

Pravidelná péče se vyplatí
Čistý, prachu a drobných nečistot zbavený povrch bylo nutné naolejovat ihned po pokládce, ještě před prvním použitím. Na doporučení výrobce, prodejce i podlahářské firmy lze zvolit vlastní značku Kährs, nebo i vybrané přípravky Bona. Olejovaný povrch si však žádá pravidelnou údržbu. Nemusíte se obávat, nejedná se o nic náročného. V závislosti na frekvenci užívání, klimatu v místnosti (ideální je relativní vlhkost 40 – 60 %) i způsobu čištění výrobce doporučuje krytinu pravidelně olejovat minimálně jednou do roka. Ručně opracovávané palubky mají více otevřených pórů, než tomu je u strojově vyráběných krytin, proto jsou vůči vnitřnímu vysychání o poznání náchylnější. Běžné čištění spočívá v zametání a vysávání, krytinu lze samozřejmě vytírat, pouze je třeba myslet na dobře vyždímaný hadr či mop a do vody přidávat výhradně originální přípravky, které jsou PH neutrální, nebo i speciální mýdla, určená na olejované povrchy.

Pro více informací o podlahových krytinách Kährs navštivte www.kpp.cz. Informace o firmě Bedřich Večeře, která zajistila pokládku, najdete na www.vecereb.cz.

TEXT A FOTO: KÄHRS

 

 

Uložit

Nová stará podlaha