Nová generace zahradních drtičů
Co se zahradním odpadem? Do popelnic nepatří, navíc by přece byla škoda ho ještě nějak na zahradě nevyužít.
Malé pojízdné nebo přenosné elektrické drtiče umožňují zahrádkářům z větví, listí a bioodpadu připravit na místě mulč nebo materiál pro rychlé zkompostování. Štěpky ze suchých větví lze po vysušení přikládat do krbových kamen.
Drtič nebo štěpkovač?
Výběr správného pomocníka závisí na tom, zda upřednostníte přípravu kompostu či mulčovací kůry, nebo topení štěpkou. A také na tom, zda budete častěji zpracovávat suché větve, nebo spíše postříhané tenčí větve živého plotu a keřů, či odpad ze zeleninových záhonů a shrabané listí. Prodejny nabízejí zahradní drtiče, z nichž některé označují jako štěpkovače, a tím poněkud komplikují nezkušeným zájemcům výběr. V obou případech jde o stroje spočívající na trojnožce nebo na kolovém podvozku, do kterých se podávacím hrdlem zastrkují větve nebo vhazuje zahradní i domovní bioodpad do skrytého drticího mechanizmu, poháněného elektromotorem.
Rozdíl mezi drtičem a štěpkovačem spočívá v principu tohoto drticího mechanizmu. Zatímco drtiče rukou vtlačované větve sekají rychle se otáčejícími noži na tenké plátky, vhodné k mulčování nebo do kompostu, štěpkovače větev pomalu se otáčející frézou samy vtahují, drtí a rozmělňují na roztřepené dřevěné štěpky. Po usušení na slunci se hodí ke spalování: kilogram dvou až čtyřcentimetrových suchých plátků a hranolků má výhřevnost kolem 14 MJ/kg.
Rozčlenění na drtiče a štěpkovače však platí jen tehdy, když stroj využíváme ke zpracování suchých větví. Z tenkých a obvykle mokrých větví a bioodpadu štěpky na topení neuděláme, do podsunuté nádobky nebo do vaku vypadne z mechanizmu rozmělněný bioodpad vhodný jen na zkompostování.
Vybíráme podle výkonu
Co do výkonu vybíráme drtič nebo štěpkovač zejména podle tloušťky větví, jaké budeme nejčastěji zpracovávat. Menší s příkonem kolem 1200 W umožňují drtit větve do průměru až 35 mm, výkonnější (a samozřejmě dražší) s příkonem až 2500 W si poradí i s větvemi o průměru 45 mm! Víc ale nelze od těchto pomocníků žádat. Ještě silnější větve zpracují jen profesionální drtiče s benzinovým motorem, které se ale kvůli hluku do zahrad v zástavbě v žádném případě nehodí.
Přenosné nebo pojízdné elektrické drtiče a štěpkovače v cenách od 3 do 20 tisíc nabízí na našem trhu osmnáct výrobců. Dominují značky: Al-Ko, Bosch, Brill, Einhell, Hecht, Stiga, Scheppach, Viking, VeGA a český Vares.
Levnější, ale hlučnější nožové drtiče
Drtiče s rotujícími noži jsou vhodnější pro měkký materiál, jako je křoví, živé ploty a suché větve. Ty jsou krouhány jedním až třemi oboustranně broušenými noži na disku, poháněném šikmo zespodu elektromotorem, konajícím obvykle 2880 otáček za minutu. V důsledku vysokých otáček jsou nožové drtiče hlučné (až 110 dB), a proto se nedoporučují na zahrady v hustější zástavbě. Nabízené typy zpracují za hodinu až 100 kg větví či odpadu.
Laserem broušené nože při otupení nebo vyštípnutí břitu lze odmontovat a obrátit, nebo přebrousit. Při natlačování silnějších větví (maximálně však do průměru 40 mm) musí uživatel počítat s tzv. zpětným rázem, který může větev vyhodit a způsobit člověku zranění. Elektromotory jsou proti přetížení a přehřátí, nebo proti opětovnému samozapnutí (když skončí výpadek proudu) chráněny pojistkami.
Pozor na to, že podezřele levné drtiče z hypermarketů bývají nevyvážené a po spuštění poskakují, náhradních nožů se ne
S tichými drtiči šetříme sluch
Drtiče, které rozmělňují větve a bioodpad pomalu se otáčející frézou, pracují tiše (hlučnost kolem 84 dB), a proto jsou v katalozích označovány jako „tiché“ drtiče, často i jako štěpkovače. Nebezpečí vyhození silnějších větví zde nehrozí, protože mechanizmus je sám vtahuje a drtí tlakem zubů frézy proti nastavitelné destičce nebo tvrdému válci.
dopátráte, slabší motory se kvůli přetížení přehřátím často vypínají.
Dražší drtiče umožňují hloubku záběru nožů (tloušťku plátků) seřídit zvenčí nastavovacím šroubem. Pokud mají drticí komoru obklopenou několika speciálně tvarovanými noži, rozmělní dřevo i na štěpky, které se hodí ke kompostování nebo k mulčování. Rozlišování drtič-štěpkovač tak ztrácí smysl. Pokud by výjimečně došlo ke vzpříčení silné větve, lze to napravit zapnutím zpětného chodu motoru. Ve většině testů nejlépe obstály tiché drtiče AXT 25 TC. Bosch u nich použil dutou frézu Turbine-Cut kuželového tvaru, která se neucpává ani při drcení vlhkého listí. S motorem 2,5 kW dokáže tento drtič při dobré organizaci přísunu odpadu zpracovat na prach a drť za hodinu až 200 kg větví!
Co nemá dobrému drtiči chybět?
Hmotnost elektrických drtičů podle typu a výkonu se pohybuje od 20 do 30 kg. Jen nejlehčí nožové typy s trojnožkovým podstavcem se dají ručně přenášet z místa na místo. Těžší a komfortnější drtiče jsou vybaveny dvoukolovým podvozkem a přepravují se tažením za oblouková držadla. Čím větší je průměr kol a šířka jejich pryžových obručí, tím méně se kola boří do trávníku a dají se přetáhnout i po schodišti.
Vkládání odpadu usnadňují různě tvarované a žebrované trychtýře a plastová pěchovadla, umožňující bez ohrožení rukou protlačit až o 40 % víc měkčího „zeleného“ odpadu – stvolů, lodyh a listí. Uživatelé si pochvalují zejména odnímatelné plastové trychtýře se vstupním otvorem ve tvaru čtyřlístku, které do stroje snadněji zavedou i rozvětvené stromky a trnité keře.
Na častější zpracování silnějších větví s výhony a zelinářského odpadu se však lépe hodí drtiče s dlouhým komínovým hrdlem. Uživatelé menší postavy by si však měli ještě v prodejně vyzkoušet, zda k hrdlu bezpečně dosáhnou!
Drť vypadává u nejlevnějších drtičů spodem volně na trávu, případně do podstaveného kolečka nebo zavěšeného textilního vaku, u letošních modelů drtičů ale stále častěji do integrovaného výsuvného plastového koše či vozíku s objemem od 50 do 60 litrů. To zaručuje i vyšší bezpečnost pro ruce uživatele, protože stroj lze spustit jen s plně zasunutým košem.
Trendem jsou univerzální drtiče
Letitý problém, zda si pořídit drtič nebo štěpkovač, řeší univerzálně použitelné drtiče s nožovou hlavou i s frézou, s nimiž na letošní trh přichází Viking. Trychtýř má dva samostatné otvory – jeden s otvorem ve tvaru čtyřlístku pro vkládání keřů a větví, druhý s podélným otvorem pro tenké větve aměkký odpad.
Univerzálním pracantem je typ GE 250 od Vikingu s dvojitým hrdlem. Měkký zelený materiál se vhazuje hlavní násypkou, větve a dřevěný materiál se vsunují postranním výklopným kanálem.
Uživatelé zahradních drtičů si právem stěžují na jejich neskladnost. To nejnověji řeší tzv. kompaktní drtiče (např. Bosch a Flymo) s velkoobjemovým plastovým košem, do kterého se po skončení práce (a očištění) hrdlo s trychtýřem složí. Tím se objem a výška drtiče sníží až pod 70 cm, takže mimo sezónu se uloží pod regál nebo stůl v zahradním domku. Flymo u kompaktních drtičů Pac a Shredder-2500 umožňuje do průhledného sběrného koše povolením aretační páčky sklopit celý agregát i s elektromotorem. Ani touto novinkou zřejmě další zdokonalování zahradních drtičů nekončí.
www.gardena.cz, www.mountfield.cz, www.bosch-garden.com, www.alko.cz, www.brill.cz, www.einhell.cz, www.hecht.cz, www.stiga.cz, www.garland.cz/scheppach, www.stihl.cz/viking, www.vares.cz, www.v-garden.cz
TEXT: ING. JAN TŮMA
FOTO: ARCHIV FIREM