U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
NOVÁ CHALUPA NOVÁ CHALUPA NA STARÝCH ZÁKLADECH NA STARÝCH ZÁKLADECH
Kategorie: Návštěva | Autor: IVA TVRZOVÁ
Pro každého má venkov jiné kouzlo. Dana a Vladimír Davidovi mají rádi zimní sporty, hodně času tráví na lyžích. Aby si to na sjezdovkách užili a nemuseli se stále vracet domů, rozhodli se pro koupi chalupy na horách, v dosažitelné vzdálenosti z domova.
Paní Dana nám začíná líčit historii víkendového bydlení v Javorníkách: „Velké Karlovice jsme s manželem poznali dlouho před tím, než jsme tu koupili pozemek na stavbu chalupy. Jezdili jsme sem s dětmi lyžovat, je tu hodně sjezdovek a obec také upravuje padesát kilometrů běžeckých tratí. V létě je zase kam vyjet na kolech po krásných hřebenovkách. Taky víme, kam na houby. Karlovice jsou prostě nádherné.“
Z dílny pěkná chalupa
O volné chalupě ve Velkých Karlovicích se pan Vladimír dozvěděl od kolegy, který je odtud. Vlastně se nejednalo o chalupu, původně, v době první republiky, to byla sýpka, v 70. letech přestavěná na dílnu k výrobě šindele. Bylo jasné, že z původní stavby nezůstane nic, jen klenuté sklepy, a nad nimi vyroste nová chalupa, odpovídající dnešním nárokům na pohodlí.
O vypracování projektu na stavbu chalupy se Davidovi obrátili na architekta Libora Sošťáka. „Viděli jsme některé jeho dřívější práce a líbilo se nám, že využívá hodně přírodní materiály. Nechali jsme mu v podstatě volnou ruku. Spolupráce s ním byla úžasná,“ pochvaluje si paní Dana. A pan Vladimír dodává: „My jsme mu do toho samozřejmě ‘kecali’. Pan Sošťák udělal tři návrhy a společně jsme se dobrali konečného řešení. Ideálně splnil naše představy.“
Hodně kamene…
Stavbu, která trvala tři roky, řídil pan David sám. Hodně prací udělal sám s pomocí otce, bratra a švagrů, řemeslníkům přenechal jen odbornou činnost.
„Při výběru řemeslníků jsme měli také štěstí,“ svěřuje se chalupářka. Všichni byli místní. Velký kus práce tu odvedl kameník Mirek Machač. Pohrál si s každým kamenem, který ručně opracoval, a bylo jich potřeba opravdu hodně.
„Aby se zvětšil půdorys chalupy, bylo třeba rozšířit starý základ. Toho se docílilo obezděním původního sklepa,“ dozvídáme se od majitele chalupy. Kameník vystavěl i přístupové kamenné schodiště a vybudoval terasu s vlnící se kamennou zídkou za domem, kde je v létě idylické posezení. „Stačila mu jen malá skica. My jsme chodili a ukazovali rukama a on nám rozuměl,“ chválí dílo pana Machače chalupář.
„Tečkou za jeho prací u nás byl krb. Stavěl jej podle návrhu pana Sošťáka, detaily ale doladil sám.“ Krb je dominantou velké obytné místnosti a dá se s ním vytopit celá chalupa.
…a spousta dřeva
Dřevo dominuje na chalupě zvenku i uvnitř. Venkovní obložení chalupy, stropy, podlahy, okna, dveře, schodiště, nábytek. Místní tesaři a stolaři tu měli dost práce. Tesařská firma pana Jaromíra Vojvodíka zaizolovala zvenku zděnou stavbu skelnou vatou a poté obložila smrkovým dřevem. Povrchový nátěr od slovinské firmy Bori je v barevném odstínu borovice míchané s kaštanem. Stejní tesaři zhotovili také dřevěné stropy a podlahy v patře, vše ze smrku v přírodní barvě. Dílem místních stolařů – bratrů Drozdových je vybavení kuchyně a jídelny a samonosné dubové schodiště (podle návrhu architekta Sošťáka). Kované zábradlí zhotovili kováři z Rožnova pod Radhoštěm.
V teple a pohodlí
Drsné podnebí zdejších hor vyžaduje dobré vytápění. To je plynové – v přízemí řešené jako podlahové, v podkroví jsou radiátory. Celá chalupa se ale dá vytopit i krbem. Do ložnic v patře od něj vede stropem teplovzdušný rozvod. „Topení plynem nebo krbem volíme podle počasí a nálady,“ říká paní Dana.
Ke stavbě ještě zmínka o střeše – majitelé zvolili střešní krytinu Bramac. Vodu mají z vlastní studny, odpad je napojen na místní kanalizaci.
A teď už se necháme provést celou chalupou. Ta má půdorys 10,5 x 7 metrů. Po krytém kamenném schodišti na boku domu se vchází do předsíně, odtud je vstup do koupelny (se sprchovým koutem, umyvadlem a toaletou), na toaletu (s bidetem) a do hlavní místnosti.
Ta svými rozměry 7 x 8 metrů zabírá podstatnou část podlaží. Je současně pokojem, kuchyní i jídelnou. Proto je tu na zemi praktická keramická dlažba. Dominantou celého prostoru je krb a schodiště do podkroví. „Chalupa je zhruba pro osm lidí, chtěli jsme proto bytelný stůl a pořádnou lavici, aby bylo dost místa na pohodlné sezení,“ sděluje pan Vladimír k zařízení jídelní části. Po schodech se dostaneme do podkroví se třemi prakticky zařízenými ložnicemi.
Sklepy, které tu zbyly z původní stavby, se nyní využívají na lyže a kola a jako dřevník.
A co zahrada?
„Zahradu průběžně vysazujeme. Namísto plotu nám parcelu lemují smrky a zčásti habry. Velkou radost mám ze skalky. Našel se pro ni prostor nad zídkou u terasy. Je to moje chlouba a relaxace,“ říká pyšně Dana Davidová. A její manžel dodává: „Kameny na skalku jsme přivezli od kameníka pana Machače. Docela jsme si s tím vyhráli, vybírali jsme čím křivější, tím lepší. Byla to fuška vytahat je všechny do kopce, ale výsledek nás těší.“
Sněhu si užívají
Kralovice jsou proslulé množstvím sněhu, ale Davidovi se nemusejí bát. Jejich chalupa je téměř v centru obce a není vysoko, takže přístup k ní je i v zimě dobrý. Cestu protáhnou sněhové frézy, kolem domu už to zvládnou sami.
„Představte si, že v lyžákách chodíme přímo na svah, běžecké tratě nám začínají hned u chalupy,“ nadšeně vykládá pan Vladimír. „V okruhu tří set metrů je šest vleků, lyžovat jezdíme například na Kyčerku. To byl ten důvod, proč jsme tady. Ale moc hezky je tu i v létě, to zas jezdíme na kolech.“ A paní Dana dodává: „Chalupu jsme dostavěli před dvěma lety. Hodně ji využíváme o víkendech, a když můžeme, přijedeme i na delší dobu. A aby se chalupa maximálně využila, tak ji občas i pronajímáme.“
Na chvíli se zasní: „ Když si tak v zimě po celodenní lyžovačce zatopíte v krbu… nebo si v létě dáte ranní kafe na terase a za chalupou se prohánějí koně… idylka. “
www.chalupakarlovice.unas.cz
Popisy k obrázkům
Od stolu na terase se nabízí krásný výhled do krajiny. Nad zídkou je chlouba paní Dany, rozsáhlá skalka
Vstup do chalupy je z boku stavení, vede k němu kamenné schodiště. Díky snížené střeše nad vstupní částí nepůsobí dům robustně
Aby zídka nepůsobila tak tvrdě, zjemnil ji kameník měkkou křivkou
Nová chalupa vyrostla na základech starého stavení. Pod novou obezdívkou jsou původní sklepy. Přístupné jsou přímo ze zahrady
Dominantou obytné místnosti je kamenný krb, kterým se dá vytopit celá chalupa
Kuchyně je vybavena veškerou moderní kuchyňskou technikou
Jídelní kout poskytne pohodlné sezení osmi lidem. Dveřmi se vychází přímo na terasu
Elegantní křivka samonosného schodiště je po krbu další dominantou velkého pokoje
Rohová pohovka poskytuje pro odpočinek dost místa
Dřevěný strop je ze smrkového masivu v přírodním odstínu
Z pokoje je přímý výstup na kamennou terasu
Autor fotografií: FOTO: PETR ZHOŘ