Nezávislá elektřina
Generátory elektrického proudu zvané elektrocentrály jsou často jedinou možností, jak provozovat elektrické spotřebiče. Ať už jsme mimo civilizaci, nebo jen dočasně dojde k výpadku dodávky elektřiny z veřejné sítě, spoléháme na generátory se spalovacím motorem.
Život bez elektřiny si umíme představit jen těžko a rádi si její dobrodiní dopřáváme i na těch nejodlehlejších místech. Tam, kde není v dosahu veřejná elektrická síť, přicházejí ke slovu elektrocentrály. Pro účely chatařů a chalupářů jsou určeny stroje s benzinovým motorem, které rotační pohyb přeměňují na elektrickou energii. Existují také generátory se vznětovými motory na naftu, ale to jsou velké a nepřenosné stroje určené pro zásobování náročných provozů, jako jsou např. nemocnice apod. Naopak benzinové elektrocentrály mohou být malé a relativně lehké, ty nejmenší modely můžeme dokonce přenášet podobně jako kufřík.
Alternativní zdroje
Dnes už elektrocentrály nepředstavují jediný do jisté míry nezávislý zdroj elektrické energie. Alternativou jsou fotovoltaické, větrné a vodní elektrárny, které se dělají i v provedení pro chalupáře. Všechny tyto zdroje však mají jednu velkou nevýhodu – omezený a nestabilní výkon. Používat je můžeme většinou jen v kombinaci s akumulací, tedy k nabíjení akumulátorů, a teprve z nich můžeme odebírat energii s potřebnými parametry.
Naopak elektrocentrála je přímý zdroj elektrického napětí o dostatečném výkonu, takže dokáže „utáhnout“ i náročnější spotřebiče o příkonu stovek a tisíců wattů. Na rozdíl od obnovitelných zdrojů je ovšem závislá na spalování fosilních paliv a v okamžiku, kdy nám dojde benzin, máme po elektřině. Výhodou je ale její mobilita, nezávislost na počasí a denní době.
Trafo vs. invertor
Elektrocentrály jsou poměrně těžké, protože je tvoří spalovací motor (většinou čtyřdobý) a měděné vinutí. Nejmenší stroje ušetří nějaká ta kila použitím hlučného a smrdutého dvoutaktu (nižší cena), lídři oboru jdou cestou čtyřdobého agregátu v kombinaci s elektronickým měničem zvaným invertor. Tzv. spínaný zdroj dokáže zmenšit velikost použitého transformátoru a tím i jeho hmotnost. Oproti lineárnímu měniči má vyšší účinnost, bohužel také cenu.
Invertory mají smysl u těch nejmenších přenosných generátorů určených pro volný čas. Jde o modely s výkonem kolem 2 kW, což je pro většinu běžných aplikací dostačující, některé výrobky lze paralelně propojit pro získání vyššího výkonu. U drtivé většiny generátorů se používají lineární transformátory a najdeme je jak u těch nejlevnějších produktů s dvoutaktním motorem, tak u těch nejvýkonnějších strojů dodávajících energii pro celou domácnost.
Dvoutakt, nebo čtyřtakt?
Odpověď je velmi jednoduchá – čtyřdobý motor. Dvoudobé motory najdeme jen v těch nejlevnějších generátorech čínské výroby, konkrétně u strojů, které se u nás prodávají pod různými značkami (Asist, Güde, Hecht, Scheppach atd.), přestože jsou téměř identické. Za tři tisíce korun získáte hlučný stroj, který je nutné „krmit“ čerstvou směsí benzinu a kvalitního oleje. Za to poskytují trvalý výkon asi 650 W. Tyto elektrocentrály se objevily i v provedení imitujícím vzhled kvalitních čtyřdobých invertorů Honda a Briggs & Stratton. Poznáte je podle zhruba desetinové ceny a nápisů, jako je Zipper či Einhell.
Naproti tomu všechny výkonnější elektrocentrály jsou bez ohledu na původ a cenu vybaveny čtyřdobými motory. Musíme sice jednou za rok vyměnit motorový olej, ale do palivové nádrže můžeme nalít normální benzin. Čtyřdobé motory se lépe startují a mají pravidelnější a tišší chod.
Jak vybírat elektrocentrálu?
Především si musíme ujasnit, jaký výkon budeme z generátoru odebírat. Jinými slovy, jaký příkon mají spotřebiče, které k němu chceme připojovat. Prostý součet by postačoval pouze u tzv. odporových spotřebičů, jako je třeba vláknová žárovka. Spousta elektrických zařízení však ke svému rozběhu potřebuje krátkodobě mnohem větší proud, a tudíž i vyšší výkon elektrocentrály (tzv. indukční spotřebiče).
U elektrického nářadí se udává koeficient dvě a u kompresorů, tedy i u lednice či klimatizace, je to dokonce trojka. Pro jejich rozběh je tudíž nutné, aby generátor dokázal na chvilku dodat dvoj- až trojnásobek jejich jmenovitého příkonu. Proto v technické specifikaci každé elektrocentrály najdeme hodnotu výkonu jak pro trvalý, tak pro špičkový odběr. Proudové rázy můžeme eliminovat třeba tím, že si vybíráme nářadí s plynulým rozběhem. Některé generátory mají vedle zásuvky na 230 V také výstup stejnosměrného napětí 12 V pro nabíjení olověných akumulátorů a výkonné elektrocentrály mají dokonce třífázovou zásuvku 400 V.
Napájení strojů i záložní zdroj
Pokud má generátor sloužit k napájení nářadí, bude stačit model s ručním startováním pomocí lanka, podobně jako třeba sekačka na trávu. Při použití v plně automatickém záložním systému musíme zvolit zdroj s elektrickým startérem a automatickým sytičem, který se dokáže uvést do chodu zcela samostatně.
Výběr elektrocentrály záleží také na tom, zda budeme napájet spotřebiče citlivé na kvalitu elektrického napětí. V takovém případě musíme zvolit generátor s funkcí AVR (Automatic Voltage Regulator), která udržuje hodnotu výstupního napětí ve velmi úzké toleranci (plus minus 2 %).
TEXT: TOMÁŠ KRÁSENSKÝ
FOTO: ARCHIV FIREM