Než si pořídíme domácího mazlíčka
Rozšíření rodiny o chlupatého člena znamená radost i závazek. Aby soužití fungovalo k obapolné spokojenosti, měli bychom nejprve porovnat potřeby zvířete s našimi možnostmi.
Příchod domácího mazlíčka se příliš neliší od narození dítěte, oba jsou na nás materiálně i citově zcela závislí. Jsme těmi, kdo jim dává lásku, pocit bezpečí, vštípí základy slušného chování, kdo tu pro ně bude za všech okolností.
Zodpovědný výběr
Musíme si ujasnit, na jaké zvíře stačíme fyzicky, finančně i časově, jen tak bude pro nás potěšením, ne přítěží. Nikdy je nevybíráme pouze podle líbivosti či dětského přání. Každé vyžaduje pozornost a péči, přizpůsobení se jeho potřebám. V případě pejsků a kočiček jde o dlouhodobý závazek. Není snad třeba zdůrazňovat, že jisté nepohodlí bohatě vyváží nejčistší přátelství bez podmínek, jakého je schopno právě jen zvíře.
Kočičí společnost
I když se mezi kočičími plemeny najdou taková, jež se chováním podobají psům, například siamská a sibiřská kočka, ragdoll či lykoi, stále si ponechávají vlastnosti typické pro svůj druh. Slovo poslušnost nemají kočky ve slovníku, přitulit se přijdou, až když se jim zachce. Proto je důležité kočce v rodině s malými dětmi vytvořit místečko, kam za ní nemůžou. Dětem musíme vysvětlit, že není živou hračkou, jinak může dojít k nepříjemným kolizím.
Kočka je mistryně šplhu a skoku, díky tomu před ní není v bezpečí žádný kus nábytku, dekorace, záclona, rostlina. Jednoduše řečeno, na soužití s ní musíme mít jistou dávku stoického klidu a být ochotni bez výčitek odepsat části bytového vybavení. Pro zdraví mňoukajícího mazlíka je rovněž žádoucí rozloučit se s jedovatými pokojovými rostlinami.
Kočičí přátelé mají velké plus v tom, že zvládají samotu. Přestože je příliš netěší, dají jí přednost před cestováním, protože nemají rádi změnu prostředí. Neplatí to ale pro soukromé výlety. Z toho důvodu okna, případně balkón zabezpečíme pevnými sítěmi, aby se nezávislá dáma či švihák nevydali vstříc dobrodružství, z něhož nemusí být návratu. Můžeme jim však dopřát bezpečný pobyt venku ve voliéře přístupné z domu.
Nechceme-li mít označkovaný byt, což není pouze výsadou kocourů, necháme zvíře kastrovat. Poté je převedeme na speciální krmivo, které potlačuje vznik obezity, onemocnění ledvin a tvorbu močových kamenů. Ty mohou být u kocourků fatální záležitostí. Kvalitní vyvážená strava je obecně prevencí zdravotních potíží, ale finančně vychází na několik set korun měsíčně. Levným krmivům se vyhněme. Kočky by je určitě nekupovaly, kdyby si uměly přečíst složení.
Parťák nejvěrnější
Pes je na svém člověku nebo rodině naprosto závislý. Představuje celý jeho vesmír, a když se zhroutí, zhroutí se i psí duše. Pes rychle vycítí, je-li nechtěný, odstavený na vedlejší kolej změnou domácích poměrů, a buď začne chřadnout, nebo rebelovat. Náš úkol spočívá v tom, aby problém nenastal. Z obdobného důvodu štěně špatně nese přesun do nového domova. Proto je „mateřská dovolená“ velice důležitá. Dospělý pes se musí naučit, že se doma nevykonává potřeba, neznačkuje teritorium. Zejména útulkoví psi se na majitele fixují a mohou trpět separační úzkostí, kterou ne vždy lze odstranit. Musíme si tedy dopředu položit otázku, zda dokážeme takovou situaci řešit ve prospěch zvířete. Třeba tak, že s námi bude chodit do práce, případně ji změníme, abychom mu mohli být stále nablízku, anebo seženeme kvalitní hlídání.
Všechna plemena potřebují při výchově důslednost, některá navíc zkušeného kynologa, jiná každodenní sportovní aktivitu, aby si vybila energii a neprováděla doma z nudy alotria. Další naopak omezuje jejich tělesná stavba, nesnesou fyzickou zátěž apod. S tím vším je nutné počítat.
Pes může onemocnět a mít problémy s pohybovým aparátem. Na manipulaci pak musíme mít dost síly či pomocných rukou a auto, které jej bude vozit k veterináři a na rehabilitace. S každou léčbou jsou spojeny nemalé finanční náklady, běžně v jednotkách, ale i desítkách tisíc korun. Pomoci může pojištění zvířete, nevztahuje se ovšem na chronické a dědičné onemocnění. Život po lidském boku přinesl pejskům civilizační choroby, jako jsou alergie a citlivé zažívání. Krmivo eliminující tyto problémy stojí víc než standardní. Velká plemena i tak dokážou denně spořádat potravu za několik stovek korun.
Stáří si u psa s ničím nezadá s lidským. Nastupuje demence, psí senior dokáže hodiny bezcílně pochodovat po místnosti, dostavuje se inkontinence a imobilita.
Co neopomenout
- Před pořízením zvířete si třeba na psech či kočkách známých otestujte, zda na ně nemáte alergii.
- Nekupujte zvíře přes inzerát od pochybných chovatelů. Za fotkou načesaného štěněte se většinou skrývá množírna s podmínkami ne nepodobnými koncentračnímu táboru. Vyžadujte průkaz původu zvířete a sepsání kupní smlouvy, v níž jeho zdraví stvrdí prodávající podpisem, který necháte ověřit na Czech POINTu. Kšeftař na to nikdy nepřistoupí a vy se vyhnete nekonečným návštěvám veteriny či, co hůř, úmrtí zvířátka pár dní po jeho pořízení.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a Unsplash