Než se malíř pokojů pustí do díla
Najít spolehlivého a šikovného malíře pokojů je někdy trochu jako výhra v loterii. Na co byste se měli zaměřit, když chcete svěřit výmalbu svého bytu skutečnému profesionálovi, a na co při zadávání práce nezapomenout, aby výsledek dopadl tak, jak si představujete?
Ještě před příchodem řemeslníka byste měli mít jasno v tom, jaký rozsah prací po něm budete požadovat. Změřte místnosti, které chcete nechat vymalovat, a spočítejte velikost plochy, kterou malíři svěříte. Díky tomu budete přesně vědět, kolik materiálu bude potřeba a snáze se budete orientovat v cenových nabídkách.
Jak najít toho pravého
Na začátku se nebojte oslovit se svou poptávkou více řemeslníků. Projděte inzerci v místním tisku, internetový seznam místních firem, nebo se zkuste zeptat svých známých, kteří vám možná rádi předají kontakt na ověřeného profesionála. Pokud oslovíte malíře bez doporučení někoho, komu důvěřujete, nechte si ukázat jeho předešlé reference a trvejte na osobním setkání. I v tomto případě dejte na svůj instinkt. Profesionální malíř by měl přijít včas, být zdvořilý a připravený odpovědět na všechny vaše dotazy.
______________________________________________________________________
Další články Speciálu Malování:
Malování v interiéru
Barvy a pomůcky k malování
Rady od profesionálů
Jak vybrat malířskou barvu
Barevný interiér
Jak odstranit skvrny na stěnách
________________________________________________________________________
Než se pustí do práce
Na úvodní schůzce, která by měla proběhnout ještě před zahájením prací, malíři podrobně vysvětlete, jaké jsou vaše představy. Malíř může hned na místě zhodnotit kvalitu podkladu a popíše vám způsob, jakým by se vypořádal s případnými neduhy stěn. Většinou na první pohled pozná, zda bude stačit stěny pouze vymalovat, nebo bude potřeba také oškrábat starší vrstvy nátěru či jinak stěny před malováním upravit. Určitě se také zeptejte na to, zda zajistí potřebný materiál, stěhování a zakrytí nábytku, či kdo se postará o závěrečný úklid. Zajímat by vás měl i časový harmonogram prací a samozřejmě cena. Při hodnocení nabídek však zvažte všechna pro a proti a nerozhodujte se automaticky pro nejnižší nabídku.
Buďte konkrétní
Když dojde na samotné malování, nezapomeňte, že vaše požadavky musí být co možná nejvíc konkrétní. Především barvy vnímáme velmi subjektivně, takže vaše představa o odstínu světle zelené může být od té malířovy na míle vzdálená. Při výběru barvy raději malíři sdělte přímo kód odstínu, kterým chcete vymalovat. Pokud si naopak chcete nechat poradit od malíře, jaký odstín použít, měl by vám ukázat jeho vzorek, ať máte 100% jistotu, že mluvíte o tom samém.
Malujete-li více barvami, velmi dobrým pomocníkem je jednoduchý náčrt každé místnosti, kde každou stěnu označíte popisem barvy, která má být použita. Pamatujte i na zdánlivé maličkosti, třeba jak má být vymalováno kolem oken, nebo jak bude vypadat přechod mezi barevnou stěnou a stropem.
Nechte si poradit
Malíř je profesionál s řadou zkušeností. Může vám tak doporučit například barvu se speciálními vlastnostmi, která bude do nově malovaných prostor nejvhodnější. Některé nátěry třeba dobře odolávají vlhkosti, jiné mají složení zamezující vzniku plísní. A díky správně použité barvě vám pak výmalba bude dělat radost mnohem déle.
Zkontrolujte odvedenou práci
Odvedenou práci byste si měli dobře zkontrolovat ještě před odchodem malíře. Na nově vymalovaných zdech by neměly být žádné kapky od barvy, viditelné tahy štětcem nebo stříkance. Pokud s něčím nejste spokojeni, upozorněte na to malíře a domluvte se na odstranění případných nedostatků.
Dobrá rada
O profesionalitě řemeslníka může napovědět také to, zda má sjednané pojištění profesní odpovědnosti za způsobené škody u zákazníka.
Jak často malovat
Výmalba pokoje není pouze estetickou záležitostí. V malbě se mohou usazovat různé nečistoty a bakterie, proto je vhodné výmalbu obnovovat každých 2-5 let.
Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock