Neriskujte život ani nářadí
Pro zahradní a dílenské nářadí je nutné zvolit dobrý prodlužovací kabel. Jeho správný výběr vám ušetří peníze a zvýší pocit bezpečí.
Pokud už léta zakopáváte o prodlužovačku, která vede od chalupy k domku na zahradní nářadí a tu a tam poslouží k připojení sekačky, pily nebo světla, dost riskujete. Stejně jako v případě, kdy potřebnou délku přívodního kabelu od zásuvky k nářadí nastavujete sérií krátkých šňůr. A nejde jen o to, že se proud v prodlužovacím kabelu „ztrácí“ s jeho vzrůstající délkou i počtem propojení, což může nářadí poškodit. V úvahu je třeba vzít i to, že nekvalitní kabel může způsobit vážný úraz nebo i smrt. To se může stát například tehdy, když jej necháte dlouho ležet venku a nastane doslova smrtící kombinace mechanického poškození a působení vlhkosti. Podobné nebezpečí hrozí například při zatečení vody do špatně chráněných spojů mezi jednotlivými kabely.
Dlouhý a gumový
Jak se zmíněným rizikům vyhnout? Především koupí kvalitního, co nejdelšího přívodního kabelu. Elektrikářské normy délku prodlužovacího přívodu neomezují, nicméně podle doporučení odborníků by neměla překročit padesát metrů – to je maximální délka prodlužovacích kabelů na trhu. Potřebujeme-li připojení ještě prodloužit a zároveň předejít rizikům, použijeme vidlici či zásuvku s proudovým chráničem.
Chalupáři a zahrádkáři často přívod elektrického proudu do zahrady potřebují a leckoho napadne koupit dlouhý prodlužovací kabel a zakopat jej pod zem. To je ovšem rovněž riskantní varianta, která navíc neodpovídá normám. Lepší je nechat si udělat trvalou přípojku vedenou pod zemí s odpovídajícím typem kabelu (CYKY) a příslušnou revizí, případně kvalitní gumový prodlužovací kabel zavěsit nad zem. Provizorním řešením, použitelným například pro přívod proudu kvůli stavbě bazénu, jezírka či zahradního posezení, je uložení kabelu do mělké rýhy, zasypané pískem a přikryté prkny.
Raději šestnáct ampér
Při výběru prodlužovacího kabelu doporučujeme vybrat „lepší“ variantu s maximálním povoleným proudem 16 A (většina levných prodlužovaček má 10 A). Vždy je dobré volit větší průřez kabelu. Na připojení běžné spotřební elektroniky levné prodlužovačky postačí, ale kuchyňské přístroje, trouby, kamna a nářadí vyžadují přece jen kvalitnější zboží. Elektrikáři radí koupit alespoň gumový kabel o průřezu vodičů 3 x 1,5 mm2, délky 5 metrů, s vidlicí a zásuvkou v nerozebíratelném provedení, s označením CE – 230V 16A. Riziko může znamenat i příliš dlouhá stočená prodlužovačka, protože při vyšší zátěži musí být kabel kvůli chlazení rozvinutý, aby se nerozpálil.
Deník MF DNES před časem publikoval test prodlužovacích kabelů, z nějž vyplynulo, že se běžně prodávají i zcela nevyhovující kabely. Jak se tedy nebezpečné koupi vyhnout? Podle doporučení informačního centra Pražské energetiky je nutné kupovat výrobky označené logem zaručujícím plnění norem EU a s jasnými informacemi o výrobku. Šňůra by měla být opatřena návlačkou, která chrání kabel proti poškození při častém ohýbání. Kolíky ve vidlici zástrčky musí dobře držet v zásuvce a mezi oběma kolíky vidlice musí být vylisovaná revizní značka zkušebního ústavu, který prověřil bezpečnost.
Na ochranu proti vlhkosti i prachu se pak prodávají gumová či plastová pouzdra, do nichž můžeme případné spoje na prodlužovacích kabelech uzavřít.
Text Richard Guryča, foto Profimedia.cz