Nepodceňujte zámky v garáži
Garáže patří mezi nejhůře zabezpečené části domů i víkendových chalup i přesto, že se tam často skladuje vybavení za desítky až stovky tisíc.
Na chatě či chalupě v době vaší nepřítomnosti obvykle neparkujete v garáži auto, ale o to víc lidé využívají těchto uzavřených a zdánlivě bezpečných prostor jako skladiště. Potenciální zloděj by tam tedy často našel sezónní pneumatiky s disky, jízdní kola, lyže, sekačku, míchačku nebo motorovou pilu. Přesto je garáž často zabezpečena jen vraty uzamčenými standardní zámkovou vložkou nebo zajištěnými běžným visacím zámkem.
Zlodějům hraje do karet i to, že garáž stojí často mimo hlavní objekt, není kvůli ní nutné překonávat další překážky a při troše drzosti stačí zaparkovat před vraty a otevřít kufr a nikdo si ničeho nevšimne. Rizika jsou tedy velká. Pokud jim nemůžete předejít vyklizením těchto prostor, je potřeba garáž důkladně zabezpečit.
Nejen vrata
Při budování bariér proti vykradení garáže jsou vrata důležitá, ale nezapomínejte ani na další zranitelná místa. Okna by měla být vybavena bezpečnostní mříží nebo fólií. Stejně je třeba přistupovat i k větracím otvorům nebo světlíkům. Za úvahu stojí i instalace systému akustického upozornění v případě vniknutí nepovolané osoby. Podle typu vjezdových vrat je nutné zvolit i vhodnou kombinaci zámků, tedy bezpečnostní zámkové vložky nebo visací zámek s petlicí a krytým obloukem.
Často se podceňuje i zabezpečení dveří vedoucích z garáže do domu. Pro zloděje to může být velmi snadná přístupová cesta do hlavního objektu, navíc se tak mohou snadno vyhnout nechtěné pozornosti zvenčí.
I tady je proto vhodné namontovat bezpečnostní zámek, jeho odolnost by měla být stejná jako u vstupních dveří. Obtížně překonatelné zámky totiž zloděje přinejmenším zpomalí natolik, že se takto zabezpečeným dveřím raději vyhne. Například u zámků s bezpečnostní třídou 3 platí, že musí odolávat alespoň pět minut síle páčidla, kladiva nebo vrtáku. Zámky s bezpečnostní třídou 4 odolají až 10 minut elektrické vrtačce či sekeře.
Zajištění v garáži
Podceňuje se i zajištění věcí přímo uvnitř garáže. Samostatné zabezpečení pneumatik, jízdních kol nebo motocyklu přitom výrazně snižuje riziko jejich odcizení. Použít je možné například safety boxy se zemním kotvením, které jsou odolné proti vytržení nebo odvrtání a v kombinaci s lanem nebo řetězem poslouží k sepnutí majetku dohromady.
Nářadí, které by mohl zloděj použít k vnikání dále do objektu, je pak dobré skrýt do skříněk zajištěných visacím zámkem. Lankem či řetězem je možné sepnout také rukojeti některých nástrojů.
Jak vybírat zámek
Základem je nákup u specializovaných prodejců a příslušná certifikace. Důležité jsou normy EN 1303 (cylindrické vložky) a EN1627 (otvorové výplně) a EN 1627 a EN 12320 (visací zámky). Musí být uvedeny na obalu každého výrobku. Takovéto zámky garantují, že odolají většině nedestruktivních metod vniknutí a dobře si poradí i proti hrubé síle. Z norem vycházejí i bezpečnostní třídy zámků a platí, že čím je třída vyšší, tím je zámek odolnější a může případně i snížit pojistné. Vybírejte zámky třídy 3 anebo 4, jejichž ceny začínají zhruba od 500 korun.
Při výběru vložky je důležité změřit šířku dveří, vzdálenost mezi kotvicím šroubem vložky a vnější hranou kování. Zapište si, zda mají kliku vlevo, nebo vpravo. Můžete zvolit i modulovatelnou vložku, u které se upraví šířka podle potřeby.
Dobrá rada
Nepodceňujte petlici; sebelepší visací zámek je k ničemu, pokud ho lze vytrhnout spolu s petlicí. Většina výrobců přitom nabízí visací zámek a přímo pro něj určenou petlici.
Text: Richard Guryča
Foto: Martina Lžičařová a Tokoz