Nepodceňujte štípance
Poštípání hmyzem patří v letních měsících k typickým obtížím, které nás mohou potkat. V lepším případě se projeví pouze nepříjemným svěděním, v tom horším se z nich může vyklubat alergická reakce nebo se kůže v místě hmyzího kousnutí zanítí.
Rychlým a správným ošetřením můžeme některým nepříjemnostem předejít. Ačkoliv se traduje řada zaručených babských receptů, kterými se dá od nepříjemného svědění, otoku či zarudnutí ulevit, často je potřeba po účinném přípravku sáhnout do lékárničky.
„Kousnutí“ od komára
Obzvlášť při deštivém létě nás nejčastěji potrápí komáří bodnutí. Naštěstí se v našich zeměpisných šířkách nevyskytují druhy, které by představovaly závažnější hrozbu, takže se v místě vpichu objeví zpravidla jen svědivý pupínek, který během několika dní opět zmizí. U citlivějších jedinců se však může projevit alergická reakce v podobě otoků, výsevu kopřivky po celém těle, zánětu lymfatických cév a zduření uzlin.
Komáří štípance zvláštní ošetření nevyžadují. Riziko zanesení infekce nebo zánětu kůže se však zvyšuje, pokud se svědící kůže škrábáním poraní a bakterie se tak mohou dostat hlouběji do rány. Pak je namístě ránu vydezinfikovat a zabránit dalšímu škrábání. Úporné svědění lze zmírnit přiložením chladivého obkladu nebo nanesením lokálního antihistaminika. Účinné jsou také zklidňující gely s rostlinnými výtažky, které působí chladivě, protizánětlivě a zároveň zklidňují pokožku.
Včelí či vosí žihadlo
Mnohem nepříjemnější jsou štípance od vos nebo včel. Zatímco vosy mohou bodnout opakovaně, včelí žihadlo pokrývají zpětné háčky, které jim znemožňují jej z rány po bodnutí vytáhnout, a tak si včela žihadlo i s jedovým váčkem vytrhne a krátce nato zemře. Žihadlo je pak nutné během co nejkratší doby odstranit, protože se z něj postupně uvolňuje jed.
Právě ten způsobuje bolestivou reakci v místě vpichu, zarudnutí, svědění a otok. Tyto nepříjemné příznaky pak obvykle během několika hodin odezní. Včasné ošetření však může pomoci je zmírnit. Místo vpichu nejdříve očistíme. Včelí žihadlo odstraníme a místo omyjeme vodou a mýdlem. Úlevu může přinést přiložení chladivého obkladu nebo chlazení pod tekoucí studenou vodou. Podráždění kůže v důsledku alergické reakce zmírníme nanesením gelu s antihistaminiky, na svědění pokožky pomůže tekutý pudr nebo octanový krém. Použít můžeme také tekuté krytí, které zklidňuje pokožku a zabraňuje škrábání.
Včelí nebo vosí žihadlo ale také může u některých jedinců vyvolat alergickou reakci. Její projevy jsou různé od zarudlé vyrážky, nevolnosti, zrychleného tepu a prudkého poklesu krevního tlaku až po polykací obtíže, dušnost, poruchy vědomí, či dokonce anafylaktický šok. Obzvlášť nebezpečné je v tomto ohledu poštípání v oblasti obličeje, hlavy a krku. V případě mírnějších kožních příznaků může pomoci podání léku na alergii, mají-li obtíže závažnější charakter, vyplatí se tyto stavy nepodceňovat a raději neprodleně přivolat lékařskou pomoc.
Když není po ruce lékárnička …
Naši předkové měli k ošetření štípanců řadu osvědčených triků. Nemáme-li tedy po ruce chladivou mast nebo tekutý pudr, můžeme vyzkoušet přiložení něčeho kyselého – plátek čerstvé cibule, citrón nebo vatový tampón namočený v octu. Úlevu od otoku prý také přináší přiložení listů jitrocele či řebříčku.
Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock