Nepodceňujte dešťovku
Dešťová voda je pomyslný dar z nebes. Na zalévání zahrady je ideální, ale lze jí zčásti nahradit i spotřebu užitkové vody v domě. Kromě jiného tak ušetříte za vodné, ale i cennou pitnou vodu.
V mnoha domech se stále používá pitná voda i tam, kde ji lze nahradit vodou dešťovou. Průměrná spotřeba vody v české domácnosti je přitom 100 litrů denně a z toho jen 10 litrů vypustíte z kohoutků na pití, vaření a mytí nádobí. Zbývající množství padne na splachování, praní a mytí. Představte si plnou vanu běžných rozměrů. Do té se vejde 100–150 litrů vody. A skoro stejné, tedy nemalé množství denně byste mohli nahradit vodou dešťovou. Chce to však jistou investici a promyšlený systém. Počasí je sice stále nevyzpytatelnější, ale pořád platí, že když se řádně rozprší a vy dokážete dešťovku zachycovat do zásoby, můžete získat značné množství užitkové a zálivkové vody už během několika hodin. Uvádí se, že až 50 % denní spotřeby vody v domě může tvořit voda dešťová.
Čistota dešťovky
Na zálivku, praní či splachování jsou parametry dešťovky více než dostačující. Existuje však možnost mikrobiologického znečištění, a proto se nedoporučuje využívání srážkové vody v prašných oblastech či v blízkosti rušných komunikací. Jako prevence proti mikrobiologickému znečištění však lze do domovního systému hospodaření s dešťovkou začlenit UV zářič pro dezinfekci srážkové vody. Ani v takovém případě však nemůže tato voda sloužit k pití.
Systémy či komponenty pro využití dešťovky v domě lze nakoupit u mnoha specializovaných firem
Využití dešťovky v domě
Chceme-li dešťovou vodou zásobovat dům alespoň tam, kde ji lze bez rizika používat, je třeba vyřešit její napouštění do akumulační nádrže s filtrem a čerpadlem. Nádrž může mít elektronickou řídicí jednotku pro automatické doplňování, ale i hladinový spínač a filtr pro zachycení listí a jiných nečistot, které by se do nádrže mohly dostat ze střechy či z okapů. Dodávku komponentů či kompletních systémů pro využití dešťové vody v domě na českém trhu nabízí řada firem.
Používání dešťovky na zahradě se dá řešit jednoduše, stačí na to svody z okapů do plastových sudů a pak konev či sudové čerpadlo. Nahradit jí alespoň část spotřebované užitkové vody v domě je již o něco složitější. Musí se oddělit rozvody pitné a užitkové vody a zároveň zajistit, aby bylo možné v případě nedostatku dešťovky přejít na vodu pitnou, ať už z vodovodu, nebo z vlastní studny. Na to existují zmíněné automatické řídicí jednotky a akumulační nádrže s filtrem. Velikost nádrže na sbírání dešťovky závisí zejména na množství srážek v dané lokalitě a ploše střechy, ze které je voda odváděna. Nutné je i spočítat, zda bude objem nashromážděné vody dostačující pro potřebu provozu domu.
Víte, že…
Ideální je využití pitné a užitkové vody tak, že se na splachování používá pouze voda dešťová či voda už jednou použitá a vyčištěná, zatímco pitnou se splachuje jen v době nedostatku srážek.
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock