Neokoukané Jeseníky
Příroda a zajímavosti naší země vybízejí rok od roku k objevování stále větší počet turistů. Jedním z lákadel jsou také Jeseníky.
Jeseníky jsou po Krkonoších druhým nejvyšším pohořím u nás a přestavují mohutný zalesněný val ležící v severozápadní části Moravy. Hřeben protínají dvě silniční horská sedla – Červenohorské sedlo a Videlský kříž.
Patří k méně známým oblastem, ale o to větší pozornost si jejich krása zaslouží. Nejdelší a zároveň nejvýše položené lyžařské sjezdovky, které se vybaví většině z nás, nyní po zimě odpočívají a pozornost přechází na přírodu plnou turistických stezek. Věděli jste, že Chráněná krajinná oblast Jeseníky je přibližně z 80 % pokryta lesním porostem a skýtá čtyři národní přírodní rezervace (Praděd, Šerák-Keprník, Rejvíz a Rašeliniště Skřítek), jednu národní přírodní památku (Javorový vrch), osmnáct přírodních rezervací a šest přírodních památek?
Nekonečné vycházky
Jeseníky ukrývají i velké množství lázeňských pramenů. Můžete navštívit jen některé z nich anebo si zvolit více než 16 km dlouhý Velký okruh po pramenech. Zastavit se můžete v Priessnitzových léčebných lázních ve městě Jeseník nebo si během procházky jen vychutnávat mnohdy dechberoucí výhledy na zdejší krásy z četných vyhlídek.
Pohled na jedny z nejkrásnějších vodopádů Jeseníků taktéž stojí za výšlap, i když přímo sem nevede turistická cesta. Rudohorské vodopády jsou ukryty v hluboké přírodě a jde o celou soustavu vodopádů o délce 120 m s celkovou výškou 60 m. V parném létě také potěší možnost ochladit se v některé z jesenických jeskyní. Ta na Špičáku patří dokonce k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě. Jeskyně Na Pomezí jsou pro změnu největším jeskynním systémem s několika dómy vzniklým rozpouštěním mramoru. U horské osady Rejvíz, nejvýše položené osady Jeseníků a zároveň vesnické památkové zóny, pak je největší rašeliniště Moravy a Slezska, které vzniklo před 6–7 tisíci lety.
V této oblasti je i nepřeberné množství vyhlídek a rozhleden. Mezi hojně navštěvované přírodní vyhlídky spadá skalní útvar Čertovy kameny, který se nachází na úbočí Zlatého chlumu s jednou z nejznámějších rozhleden Jeseníků, z jejíhož vrcholu se otevírá nádherný výhled na polská jezera i na celý Hrubý Jeseník. Turisticky oblíbená je také přes 130 let stará kamenná chata Jiřího na Šeráku. Kousek pod vrcholem hory Šerák a zároveň na počátku hlavní hřebenové trasy poskytuje ideální výchozí bod pro další túry, např. na Keprník, Vozku nebo pro zdatnější horské turisty na nejvyšší horu Moravy a Slezska – Praděd.
Atrakce pro děti
Pro rodiny s těmi nejmenšími je příjemným výletem Pohádková stezka ke Krtkově studánce, která se dá zvládnout s kočárkem i s odrážedly. Start je nedaleko Města Albrechtice a na cestě čeká jedenáct zastávek s pohádkovými postavičkami vyřezávanými ze dřeva doplněnými o hry. Větší děti a vyznavače adrenalinové zábavy v Jeseníkách potěší osmsetmetrová bobová dráha na Petříkově, několik skvělých lokalit pro bouldering (lezení po velkých kamenech bez jištění) nebo místní zábavní parky. Nechybí lukostřelba, jízdy na čtyřkolkách, lezení po lanech, projížďky na kánoích nebo bungee trampolína pro děti i dospělé.
Zajímavosti a kultura
Známou a turisticky nejvyhledávanější lokalitou Jeseníků je bezesporu přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně u Loučné nad Desnou, která se řadí mezi sedm divů naší země a zároveň je naší nejvýkonnější vodní elektrárnou. Ale ani milovníci kultury nepřijdou zkrátka. Nad městem Javorník se tyčí národní kulturní památka, barokní zámek Jánský Vrch nebo poblíž Šumperka renesanční zámek Velké Losiny.
Kraj je bohatý také na muzea, která čekají návštěvníky nejen za deštivých dnů. V Jeseníku najdeme Muzeum Vincenze Priessnitze, Vlastivědné muzeum Jesenicka ve Vodní tvrzi ze 13. století, muzeum kostek lega pro menší návštěvníky s modelem Sanatoria Priessnitz nebo v nedaleké Ostružné Muzeum hudebních nástrojů s více než 700 exponáty z různých koutů světa.
Příjemnou podívanou představuje i Pivovarské muzeum Hanušovice, které lze navíc propojit s exkurzí do hanušovického Pivovaru Holba. Znáte ho jako „ryzí pivo z hor“. Pivovar používá vlastní 61 m hluboký vrt pramenité vody, která kvalitou splňuje parametry vody kojenecké, slad z vyhlášených moravských ječmenů, např. tršický, ale i zdejší divoký horský chmel nebo vlastní pivovarské kvasnice. V areálu se nacházejí také vlastní, původně ledovací, rybníky, jejichž význam je v dnešní době především ekologický a krajinotvorný. Pozitivně ovlivňují přirozenou rovnováhu krajiny a poskytují stanoviště chráněným druhům ptáků, obojživelníků i plazů.
Dřevěný kostelík
V obci Maršíkov je pozoruhodný roubený kostelík svatého Michala, který vznikl na místě staršího kostela v roce 1609. Je nejstarší lidovou stavbou na severní Moravě. Vzhled kostela se od doby výstavby prakticky nezměnil, pouze byl postupně obměňován inventář. Byl zachován netradiční kazetový strop a klenba presbyteria, kůr na šesti vyřezávaných sloupech, potiskové zdobení stěn a další konstrukční prvky a předměty vnitřního vybavení.
Text: Martina Lžičařová
Foto: Shutterstock