Není štětec jako štětec

Rubrika: Dílna

Štětce se liší tvarem, tloušťkou, délkou a kvalitou chlupů, barvou a cenou. Pro běžného uživatele není snadné orientovat se v jejich nabídce. Vhodný výběr vám však usnadní práci a zlepší výsledek.

Ošetření štětce prodlouží jeho trvanlivost

Lidé si štětce pro natírání a lakování nejčastěji vybírají podle druhu nátěru, který potřebují nanést. Tomuto požadavku vychází vstříc většina výrobců a prodejců, takže v obchodech zpravidla najdete štětce s označením podle použitelnosti. V této kategorii můžete vybírat štětce podle toho, zda chcete pracovat s lazurami, syntetikou či disperzními barvami. Speciální kategorii představují štětce pro nátěry stěn a fasád.

Je samozřejmě možné jednotlivé druhy štětců zaměnit, ale pokud nepoužíváte ten správný štětec pro daný typ nátěrové hmoty, pracuje se s ním obtížněji a výsledný nátěr může mít nižší kvalitu.

Vyplatí se kupovat štětce v sadách

Výrobci obvykle prodávají štětce buď v barevně odlišených řadách, nebo přímo v baleních s odpovídajícím popisem. Nakupovat můžete i sady štětců různé šířky, které bývají většinou oproti jednotlivým kusům cenově zvýhodněny.

Dělení podle tvarů

Zkušení natěrači ovšem dělí štětce podle tvaru. Tedy na ploché, kulaté a oválné. A rovněž na pološtětky a takzvané zároháky, určené pro natírání hůře přístupných míst, například žeber topných těles.

Tvar a sílu štětce volíme především podle toho, pro jakou práci ho hodláme použít. Silný široký štětec či pološtětka se schopností nasát velké množství barvy jsou určeny pro nátěry velkých ploch, s kulatými a oválnými štětci se pak dobře pracuje při natírání trubek nebo různých konstrukcí.

Štětce na syntetiku, akryláty a lazury se liší

Natíráte-li častěji či ve větším rozsahu, vyzkoušejte si, který z jednotlivých tvarů vám bude nejlépe sedět. Pravidla pro použití lze vnímat jako doporučení, ale není nutné se jich zcela bez výjimky držet. Kulaté štětce například umožní nanášet barvu na jedno namočení ze všech štětců nejdéle a tvoří pravidelnou stopu.

Nejčastěji se používají štětce o průměru 15 až 50 milimetrů. K lakování oken a menších kusů nábytku je vhodný štětec o průměru 20 až 25 milimetrů, pro větší plochy lze použít štětec o průměru 40 až 50 milimetrů.

Šířka plochých štětců se někdy udává v palcích a nejčastěji se používají ploché štětce o šířce jednoho nebo dvou palců.

Přírodní i umělá štětina

Dalším důležitým kritériem je materiál štětiny. Štětce se vyrábějí z přírodní i umělé štětiny. Základem pro výrobu přírodní štětiny je průmyslově zpracovaná srst čínského prasete, která se dále dělí na světlou a kvalitnější tmavou.

Některé typy štětců mají uměle roztřepené konečky štětin

Umělá štětina je určena především k nátěrům vodou ředitelnými barvami, laky a lazurami a také na speciální typy nátěrových hmot, jako jsou odstraňovače starých nátěrů, mořidla či vosky. Na vodou ředitelné barvy se používá jemně roztřepená polyesterová štětina, na lazury hollesterová štětina se speciálními mikrokanálky a na odstraňovače pak zvláště odolná nylonová štětina.

Malířské štětky

I přes bohatou nabídku malířských válečků se mnoho lidí stále drží osvědčených štětek. Kvalitní malířská štětka je poměrně drahá, a pokud se o ni dobře staráte, vydrží vám při občasném používání celá léta. Nastal-li však čas pro koupi nové, můžete vybírat z několika materiálů i tvarů, což vám může výrazně usnadnit práci, zvláště s moderními nátěrovými hmotami.

Malířské štětky mohou být ze dřeva i plastu

Podle tvarů dělíme malířské štětky na kulaté, oválné a hranaté. Bývají celodřevěné, plastové, případně kombinované ze dřeva a plastů. Některé typy mají šroubovací rukojeť, což usnadňuje čištění. Rozdílná bývá i délka štětin. Ty mohou být stejně jako v případě štětců umělé, přírodní, ale vyrábějí se i štětky s kombinací přírodních a umělých štětin.

Štětky s přírodní štětinou se používají především při malování stěn a fasád, štětky s umělou štětinou při zednických nebo tapetářských pracích.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: SHUTTERSTOCK, ARCHIV FIREM

Není štětec jako štětec