U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
NENÍ PILA JAKO PILA
Kategorie: Dřevo na zimu – speciál | Autor: js, kš, mlž
O koupi motorové pily uvažuje snad každý majitel chaty či chalupy. Jen málokdo si ale uvědomí, že práce s ní je fyzicky náročná a často i nebezpečná.
Před nákupem řetězové pily je nutné si odpovědět na následující otázku: jaký stroj vlastně zvolit – na elektřinu nebo se spalovacím motorem?
Výhody a nevýhody elektřiny
Elektrická pila se hodí pro práci v uzavřeném prostoru a v dosahu elektrického proudu. Nikdy však nepoužívejte přívodní kabel delší než 50 metrů a volte i větší průřez vodiče. Při použití delšího kabelu totiž dochází k úbytku napětí a tím i k nárůstu proudu. Kabel se pak nadměrně zahřívá a motoru hrozí spálení! Výhody: Elektrické pily se snadněji obsluhují a udržují, jsou lehčí, než přístroje na benzin. Jejich provoz je relativně tišší a mají i menší vibrace, což oceníte zejména při déle trvající práci. Řezání můžete kdykoli přerušit, pila je pak v klidu a neběží na volnoběh jako benzinová. Také svou konstrukcí jsou mnohem jednodušší než pily benzinové, což se samozřejmě odráží v ceně. Nevýhody: Limitovaná dosažitelnost pracovního místa. Nevýhodou elektrických pil je závislost na zdroji energie a přívodní kabel, který ztěžuje práci.
Pily s vůní benzinu
Benzinové pily se vyznačují poměrně složitou konstrukcí, což zvyšuje jejich poruchovost, ale i cenu. Podstatně větší nároky se kladou také na jejich uživatele, a to jak z hlediska údržby, tak obsluhy. Benzinová pila by vždy měla mít jen jednoho uživatele. Proto raději sousedovi či kamarádovi dřevo pořezejte sami, než abyste mu pilu půjčovali. Majitel pily si většinou stroj zaběhne na určitý režim práce, má zažitou proceduru startování (ta není u všech pil stejná) a spolehlivě pozná i změny zvuku motoru signalizující poruchu.
Jaký stroj zvolit?
V případě elektrické pily se vyplatí, aby příkon motoru byl nejméně 1200 W. Lepšího výsledku však docílíte, bude-li mít pila příkon 1500 až 1800 W. Důležitá je také délka lišty. K nejprodávanějším patří stroje s lištou 300, 350 a 400 mm, vždy v takové délce, která odpovídá převažujícímu charakteru práce. U prodejce si nechte předvést nejen ovládání přístroje, ale také výměnu a vypínání řetězu. Seriózní výrobek je vždy opatřen bezpečnostní brzdou (je to podmínka plynoucí ze zákona o bezpečnosti práce). Všimněte si také, zda je mazání olejem automatické. Vždy se informujte na servis, nabídku náhradních dílů (řetězů, lišty, uhlíků) a případné broušení. Co se benzinových pil týče, kupujte raději přístroje známých značek. Jsou sice dražší, ale dokonalejší, nápaditě řešené a vynikají dlouhou životností. Zároveň kupte pilu větší kubatury, než budete potřebovat. U benzinových pil je lepší větší motorová rezerva. Oceníte ji při náročnější práci. Lidově řečeno – motor se při ní “nedusí”. Navíc skoro vždy platí, že výkonnější motory jsou méně poruchové. Nechte si, podobně jako u pily elektrické, předvést u prodejce výměnu a vypínání řetězu. Kvůli vyššímu komfortu jsou některé pily vybaveny funkcí vypnutí sytiče po nastartování a přidání “plynu”. Zvýšenou pozornost věnujte také startování za studena. Je totiž nutné si nastavit 1/3 plynu a poté ho v této poloze zaaretovat. U levnějších přístrojů je tato funkce zdrojem častých poruch.
NEZAPOMEŇTE
* Při práci s pilou dbejte na zvýšenou bezpečnost. Profesionálové používají kalhoty s tzv. protipořezovou vložkou, jejíž vlákna v případě kontaktu zastaví řetěz ucpáním. Používejte rovněž ochrannou přilbu s průhledovým štítem, chrániče sluchu a pevné boty!
* Nikdy neřežte horním okrajem špičky vodicí lišty! V opačném případě hoblovací zub řetězu narazí do dřeva, zasekne se a pila se prudce zvrátí na obsluhu. Moderní pily by měly být vybaveny jedním či více zařízeními proti zpětnému vrhu. Zároveň volte pilu s účinným systémem tlumení vibrací a se spolehlivým zachytávačem přetrženého řetězu!
* Pokud je to jen trochu možné, snažte se pracovat s pilou ve dvojici. V případě nehody si můžete vzájemně pomoci.
* V případě poruchy se nepokoušejte přístroj opravovat sami. I občasné seřízení pily se spalovacím motorem přenechte profesionálnímu servisu!
* Po 100 pracovních hodinách (pokud výrobce neurčuje jinak) si nechte prohlédnout svíčku a seřídit celou pilu. Přístroj v žádném případě nesmí na volnoběh otáčet řetězem. Pokud ano, potom je zanesena odstředivá spojka (zkuste ji vyčistit), nebo jsou na volnoběhu příliš vysoké otáčky (nechte si pilu seřídit).
Foto – Oleo-Mac jsou prodávány výhradně v síti Mountfield, která zajišťuje i servis. Tyto pily se chlubí snadným startováním, systémem bezpečnostní brzdy, zachycovačem řetězu při náhodném přetržení a antivibračním systémem.
Foto – Nové elektrické pily Bosch mají silný 1700 W motor s vysokou rychlostí řetězu (12m/sec). Novinkou je Bosch-SDS umožňující dotažení a výměnu řetězu bez použití nářadí. Jedná se o bezpečné nářadí s bleskově reagující zpětnou brzdou (0,1 sec).
Foto – Firma NAREX nabízí mimo jiné řetězové pily, jež jsou určené pro zručné kutily. Jejich cena je odvislá od délky pracovní lišty (300, 350 a 400 mm). Všechny mají příkon 1800 W, nejlevnější model pak nemá ochranu proti přehřátí.
Foto – Motorové pily Stihl se vyznačují vysokým výkonem při nízké hmotnosti, ergonomickým tvarem a použitím mnoha bezpečnostních prvků. Napínání řetězu je nastavováno šroubem ve víku, tím je vyloučen kontakt ruky s ostrými zuby. Elektrické pily Stihl vynikají tichým provozem.
Foto – Solo nabízí motorové pily pro hobby i středně silné a silné profesionální pily. Řada hobby je vybavena systémem snadného startu, automatikou polovičního plynu při startování, antivibračním systémem a má pohonnou jednotku s dlouhou životností.
Foto – Všechny pily Husqvarna mají výhodný poměr mezi výkonem a hmotností. Jsou vybaveny systémem tlumení vibrací a nechybí jim ani systém snadného startování, brzda řetězu aktivovaná setrvačnou silou, zachycovač řetězu, pojistka proti nechtěnému přidání plynu a ochranný kryt zadní rukojeti.
FOTO ARCHIV