Nenechte vlhkost vyhrát!
Aby dům nevhlnul a nepáchl plísní, musí kromě jiného i správně dýchat. Lze toho dosáhnout i jednoduchými prostředky bez náročných stavebních úprav.
Leckoho to možná překvapí, ale míru vlhkosti v domě můžete výrazně ovlivnit už samotným větráním. Aby bylo dostatečně účinné, vyžaduje dodržování určitých pravidel. Zvlášť v případě, kdy v domě se zvýšenou vlhkostí vyměníte okna. Nahrazení starých netěsnících oken novými sice sníží tepelné ztráty, ale může způsobit i nevítaný nárůst vlhkosti a jejích průvodních jevů v podobě plísní. S novými dokonale těsnícími okny totiž chalupa přichází o přirozenou cirkulaci vzduchu a je třeba ji v takových případech vyvolat uměle.
Viditelným signálem příliš vysoké koncentrace vlhkosti jsou orosená okna. Na nich poznáte problém dříve, než se objeví plísně a vlhké mapy na stěnách.
Nechte cirkulovat vzduch
Výrobci oken zpravidla doporučují krátké intenzivní větrání včetně využití průvanu ve dnech, kdy je chladněji, aby se omezily tepelné ztráty. A průběžné větrání například výklopnou ventilačkou ve dnech, kdy není rozdíl teplot uvnitř a venku příliš vysoký. V nepravidelně obývaných vlhkých chalupách je však třeba větrat podle potřeby intenzivněji ve dnech, kdy do domu přijíždíte, nebo využít systémů mikroventilace či elektronicky řízené ventilace, kterou bývají některá okna vybavena.
Průduchy a ventilátory
Správnému vybavení domu může pomoci i systém odvětrávacích otvorů, ať už jde o drenážní hadice v podlahách, vyvedené do nepoužívaných komínů, různé větrací otvory či průduchy, osazené ventilátory. Za cenu určité tepelné ztráty docílíte požadované cirkulace vzduchu, což je pro snížení vlhkosti důležité.
Větráním je třeba odlehčovat především místnostem, kde se vlhkost násobí provozem. Tedy koupelnám, kuchyním, ložnicím či dětským pokojům. V místnostech, kde se spí, větrejte intenzivně hlavně po spaní a v kuchyních a koupelnách používejte ventilátory především po vaření a koupání.
Výkop a drenáž
Účinné opatření proti vlhkosti, které je sice náročnější, ale nevyžaduje zásah do stavební konstrukce, je drenáž u základů. Je třeba vykopat příkop k patě základů (ne omoc hlouběji, aby nezačalo vysychat podloží pod základy) a k odhaleným základům položit nopovou fólii, přečnívající mírně nad povrch. Výstupky (nopy) musí směřovat ke stěně.
Výkop se vyloží geotextilií, poté se vysype vrstvou jemného písku, vrstvou štěrku a vrstvou drti. Na ni položte drenážní hadici, kterou poté opět zasypejte vrstvou drti a vrstvou štěrku. Na tu lze položit například valouny nebo betonovou dlažbu se spádem od chalupy. Odborníci nedoporučují obalovat geotextilií samotnou drenážní trubku.
TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: MARTINA LŽIČAŘOVÁ, PETR ŽIVNÝ, AUTOR