Nenechte si vykrást kůlnu
Zabezpečení zahradních domků a kůlen často podceňujeme. Přitom se tam skladují kola, zahradní technika, nářadí a další cenné věci. Nabízíme vám několik tipů, jak tyto stavby chránit před zloději.
Dveře do kůlny byste měli vybavit kvalitní petlicí, která zvládne i celoroční výkyvy počasí a dá se zkombinovat s odolným visacím zámkem s bezpečnostní certifikací. Zabezpečte i okna. Když zloděj neuvidí přes speciální folii dovnitř, možná si pokus o vloupání rozmyslí. A od věci není doplnit i okna uzamykatelnými petlicemi.
Riziko vloupání snížíte i doplňkovým zabezpečením, například mřížemi, bezpečnostními fóliemi na okna nebo atrapou bezpečnostní kamery.
______________________________________________________________________
Další články Speciálu Zabezpečení:
Elektronické systémy zabezpečení
Bezpečná okna a dveře
Zamykací systémy pro chatu a chalupu
________________________________________________________________________
Buďte nenápadní
Zloději si objekt často nejdříve obhlédnou a drahá technika vystavená hned za oknem je spolehlivě naláká. Pokuste se proto schovat cennější věci tak, aby nebyly na první pohled vidět. Mnohdy stačí dát je ke stěně pod okno nebo něčím přikrýt. Objemnější věci rovněž skryjte pod plachtu, případně je připevněte k podlaze nebo ke stěně bezpečnostním systémem typu X Safety Box. Drobnější předměty, například ruční nářadí, uložte do beden s petlicí a visacím zámkem.
Pokud zloděj uvidí kvalitně zabezpečený objekt, je pravděpodobné, že si vloupání rozmyslí. Překonáváním překážek by totiž ztratil příliš mnoho času a dělal by hluk. Odborníci tvrdí, že pokud se zloději dovnitř nedostanou zhruba do deseti minut, pravděpodobně pokus vzdají. Proto se snažte co nejvíc prodloužit čas, který je třeba k vniknutí do objektu.
Kvalitní mechanické zabezpečení není drahé. Spolehlivý visací zámek za cenu v řádu stokorun vám však může pomoci ochránit několikanásobně dražší výbavu, kterou za něj schováte. Na dveře dílny patří zámek s cylindrickou vložkou, ideálně s 3. či 4. bezpečnostní třídou. Vybírejte takový, který je určen do exteriéru. Oblouk zámku by měl mít dostatečnou odolnost proti uražení a přeříznutí, významnou roli hraje i uchycení oblouku a materiál. Známkou kvality je rovněž bezpečnostní certifikace. Vždy byste měli hledat u zámku informaci o nezávislé certifikaci EN 1627 a EN 12320.
Neusnadňujte to zlodějům
Náhodný zloděj při vloupání použije to, co najde v nejbližším okolí. Venku ponechané nářadí často poslouží jako pomůcka k rozbití skla nebo vypáčení dveří. Příkladem je třeba sekera zapomenutá v přístupném dřevníku nebo zahradní nářadí zavěšené na kůlně sice pod stříškou, ale zvenčí.
Zvláště tzv. amatérský či náhodný zloděj vám může zbytečně rozbít okna nebo dveře ve snaze najít co nejrychleji nějakou kořist. Pokud však v kůlně není co ukrást, doporučují bezpečnostní poradci nechat zlodějům spíše volnou cestu, aby mohli nahlédnout dovnitř prázdné kůlny bez toho, že by ji zbytečně poničili.
Jestliže však v kůlně, zahradním domku či samostatné garáži nějaké cenné věci skladujete, zkomplikujte to zlodějům třeba i tím, že dražší věci schováte do uzamykatelné bedny nebo skříně nebo že je připevníte k podlaze či ke stěně. Překážky, které by čas vloupání prodloužily, mohou donutit zloděje k ústupu.
Text: Richard Guryča
Foto: Tokoz