Nejčastější tvary střech

Výhody a nevýhody různých tvarů střech budete pravděpodobně zvažovat při plánování novostavby. I u starších chalup a chat se však lze setkat s méně obvyklým vzhledem střechy.

Střecha je vizuální dominantou každého domu. A je-li už na první pohled jakkoli netradiční, můžete si být jistí, že takový dům přitahuje pozornost. Lidé ostatně milují například prvorepublikové rekreační vilky, u nichž si s tvary střech architekti často pohrávali s cílem ukázat už na první pohled, že nejde o obyčejný dům pro každodenní bydlení. Oprava a údržba takové střechy však někdy přináší starosti a náklady navíc. Každý z nejčastěji stavěných tvarů střech má své výhody a nevýhody, a když už se rozhodnete nezvyklou střechu zachovat či vybudovat, je dobré s takovými plusy a minusy počítat, připravit se na ně a využít možností, které vám daný typ zastřešení domu nabízí.

vikýř v sedlové střeše

Možnost zbudování vikýře a instalace štítových oken předurčuje tradiční sedlovou střechu i pro mnohé novostavby. Foto: Shutterstock

Sedlová střecha

Foto: Wikimedia Commons

Už stovky let patří k nejrozšířenějším a má to své dobré důvody. Každý zná tuto klasickou střechu se dvěma střešními rovinami, přímočarým hřebenem a dvěma okapními a štítovými hranami. Vyznačuje se jednoduchým tvarem, to je její hlavní přednost ať už z hlediska montáže, tak i údržby, oprav a odolnosti proti zatékání.

Výhody

  • Odolnost proti povětrnostním vlivům
  • Jednoduchá konstrukce a nízké náklady
  • Univerzální využití
  • Možnost snadné montáže štítových i střešních oken

Nevýhody

  • Chcete-li využít podkroví, omezuje vás sklon střechy

Valbová střecha

valbová střecha

Ilustrace: Wikimedia Commons

polovalbová střecha

Ilustrace: Wikimedia Commons

Tvarově vychází ze střechy sedlové, avšak na obou koncích jsou místo štítů šikmé střešní roviny (valby). Od rovněž poměrně často stavěné polovalbové se liší umístěním okapů. Pokud jsou všechny okapy ve stejné výšce, jde o střechu valbovou. Jsou-li v jiných výškách, jde o střechu polovalbovou.

Výhody

  • Velmi dobře odolává povětrnostním vlivům
  • Umožňuje dobré využití zobytněných podkrovních prostor

Nevýhody

  • Složitější konstrukce zejména při provádění střešních detailů
  • Kvůli náročnosti dražší stavba
  • Nelze umístit okna do štítů

Pultová střecha

pultová střecha

Ilustrace: Wikimedia Commons

sklon pouze na jednu stranu, kudy odvádí dešťovou vodu. Jednoduchost je její hlavní předností, nenáročná stavba sníží náklady. Vzhledově jde o střechu poměrně nápadnou, není však příliš tradičně rozšířená u běžných obytných domů. Často zastřešuje přístavby, jejích výhod však využívají i stavitelé nízkoenergetických domů.

Výhody

  • Jednoduchý tvar a levnější realizace
  • Ideální střecha pro montáž fotovoltaických panelů

Nevýhody

  • Nižší sklon může způsobovat problém s dostatečným odváděním srážkové vody a tajícího sněhu
mansarda

Mansarda nabízí velkorysé podkrovní prostory k obývání. Foto: Shutterstock

Mansardová střecha

mansardová střecha

Ilustrace: Wikimedia Commons

Je z „rodiny“ sedlových střech a zároveň díky svému zdobnému složitějšímu tvaru evokuje už zmíněné oblíbené rekreační vilky. Vyznačuje se tím, že každá její polovina mezi hřebenem a okapem se skládá ze dvou střešních rovin odlišného sklonu. Pod nimi vzniká prostor, často využívaný jako obytný, tzv. mansarda. Konstrukčně jde o poměrně náročný typ střechy.

Výhody

  • Netradiční vzhled domu a možnost využití velkorysejších prostor v podkroví

Nevýhody

  • Náročná konstrukce a tím i zvýšené náklady. Použije-li se tradiční skládaná krytina (střešní tašky), je nutné je na některých místech upevňovat, nestačí pouze pokládka na latě.

Složitější a méně rozšířené tvary střech jsou dražší, ale mnohdy umožní lepší využití podkrovních prostor

Víte, že…

Možná to tak na první pohled nevypadá, ale k nejrozšířenějším patří stanová (jehlanová) střecha. Jde o střechu, která má obvykle čtyři roviny sbíhající se ve středovém vrcholu. Je rozšířena nejen na sakrálních stavbách (zejm. kostelní věže), ale také na mnoha altánech a zahradních přístřešcích.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock
Ilustrace: Wikimedia Commons

Nejčastější tvary střech