Nejčastější nástroje a metody zlodějů. Víte, jak vás vykradou?
Zloději jsou při vloupání do domácnosti nejen stále drzejší, ale také vynalézavější. Vedle klasických destruktivních postupů používají i sofistikované nenásilné metody, nástroje a triky. Zde je přehled nejčastějších z nich.
Odemykací pistole Lock Pick Gun – šest zámků za jednu minutu
„Dříve byly oblíbeným nástrojem zlodějů planžety, šperháky, sady paklíčů a jiné mechanické pomůcky, které jsou dodnes volně k dostání na internetových obchodech za několik set korun. Do popředí se ale dostávají moderní nástroje, jako například speciální odemykací pistole Lock Pick Gun, s níž pachatel otevře dveře do nezabezpečené domácnosti i komerčních objektů během několika vteřin.
V ‘laboratorních podmínkách’ zámečnické dílny lze s touto pistolí otevřít 6 zámků během jedné minuty. Kuriózní na celé věci je i fakt, že se tento nástroj prodává na internetu s doživotní zárukou,“ říká Ivan Pavlíček, expert na zabezpečení domů a bytů ze společnosti NEXT.
SG metoda – speciální vyklepávací klíč
Zvláště nebezpečná je SG metoda, která umožňuje zlodějům vniknout do nezabezpečené domácnosti, aniž by použili páčidlo, vrtačku, hasicí přístroj či jiný nástroj pro destruktivní formu vstupu. Zloděj si otevře dveře do vašeho bytu sám, navíc nenásilně a dost možná po svém odchodu dokonce zamkne.
„Principem SG metody je velmi rychlé otevření zámku pomocí speciálního univerzálního vyklepávacího klíče. Metoda je nejúčinnější na dveřích, které mají starší zámkové vložky s odpruženým stavítkovým systémem a které nejsou zajištěny proti nenásilnému vniknutí. Nebezpečí této metody spočítá v její jednoduchosti a technické nenáročnosti.
Toto riziko jde ruku v ruce s videonávody na použití SG metody, které jsou volně dostupné na internetu a snadno zneužitelné. Podobně je tomu také u odemykací pistole,“ říká Ivan Pavlíček, expert na zabezpečení domů a bytů.
Zloděj vleze oknem a se šroubovákem v ruce
Obecně nejčastější chybou, kterou lidé dělají, je nedostatečné zabezpečení oken. Právě toto místo považuje 84 % lupičů za nejsnazší cestu do domácností, jak ukazuje nedávný průzkum Jablotronu.
„Ke vniknutí stačí pachatelům nadzvednout okenní křídlo, odemknout šroubovákem obvodové kování, nebo prostě vybít prosklenou tabuli a otočit kličkou. Nepodceňujte okna a balkony bez ohledu na to, ve kterém patře se váš byt nachází. Prosklené plochy můžete ošetřit dodatečnou instalací bezpečnostní fólie. Toto cenově dostupné řešení vás vyjde na pár stovek za metr čtvereční,“ říká Ivan Pavlíček, odborník na komplexní zabezpečení domů a bytů.
Krádež na objednávku s pomocí Facebooku
Sociální sítě slouží řadě zlodějů a jejich spolupachatelům jako inspirace a vodítko. Snadno získají přehled o nejrůznějších cennostech v domácnosti, které lidé s oblibou zveřejňují pomocí fotografií a obecně dávají na odiv své majetkové poměry.
„Pokyn ke vloupání může zloději zadat i osoba stojící v ústraní, bytař jen udělá špinavou práci. Na objednávku se nezřídka kradou cenné obrazy nebo jiné předměty s uměleckou hodnotou, které poté skončí v některé soukromé sbírce. Umělecká díla bez patřičných dokumentů o jejich původu jsou totiž na aukčních síních obtížně prodejná. Nastavte si proto na Facebooku a ostatních sociálních sítích nejvyšší možnou ochranu soukromí.
Dalším řešením jsou elektronické zabezpečovací systémy, které umí v domácnosti detekovat narušení prostoru, otevření dveří, oken, vrtání či řezání trezoru,“ doporučuje expert na zabezpečení domácností.
Nový fenomén: vloupání během spánku
Novým fenoménem je vloupání do domácností bez ohledu na přítomnost obyvatel. Více než 40 % zlodějů preferuje pro vloupání situaci, kdy spí v obydlí lidé.
„Velká část domácností je navíc vykrádána opakovaně. První vloupání je často jen průzkumem terénu a během pár týdnů či měsíců následuje další. Většinou vám pak ukradnou všechny nově pořízené věci. Zlodějům však nemusí jít vždycky o velké cennosti. Spokojí se klidně i se třemi stovkami, které najdou v šuplíku a použijí pro skromnou obživu nebo nákup drog. V tomto smyslu jsou zvláště rizikovou skupinou senioři,“ říká Ivan Pavlíček.
Dobré rady
- Využívejte vždy certifikovanou, patřičně zkoušenou bezpečnostní techniku.
- Při výběru a nákupu cylindrické vložky vždy požadujte výrobkový certifikát.
- Instalujte pouze zámky a vložky, které vyváženě reagují na rizika vloupání, tedy minimálně třetí bezpečnostní třídu.
- Využívejte pouze ty cylindrické bezpečnostní vložky, které jsou zkoušeny proti SG metodě.
- Pro komplexní zajištění bezpečnosti, ale i požární odolnosti vstupního prostoru do bytu či objektu jej osaďte certifikovanými bezpečnostními dveřmi.
- Nakupujte vždy v kamenném obchodě, kde vám též ochotně poradí.
- Reagujte na pojistné podmínky pojišťoven.
- Při potížích se obráťte na odborníky, kteří mají oprávnění a osvědčení o odborné způsobilosti montovat bezpečnostní prvky.
TEXT: REDAKCE
FOTO: NEXT