Návštěva v Černém Dole
Chalupa, do které teď nakoukneme, je sice nově postavená, ale řešení jejího interiéru bude jistě inspirativní i pro investory, kteří se rozmýšlejí, jak rekonstruovat podkroví ve starém stavení.
Krkonošská firma Martina Roubala se zabývá výstavbou a rekonstrukcemi roubených domů. První chalupa, do níž vás zveme, je vzorovou stavbou, v níž si zákazníci mohou vybírat různá řešení interiérů. Někdo požaduje jen hrubou stavbu, jiný si přeje dům na klíč i s veškerým vybavením, nábytkem počínaje a ubrusem konče.
Chalupa na přání
Podle požadavků klienta navrhne projektant stavbu, která se do dané lokality a prostředí hodí. Martin Roubal pak namaluie všechny varianty interiérů – stěny, stropy, dveře, okna. „Stěny mohou být cihlové, obložené kamenem, hrázděné či roubené. Investor má také možnost rozhodnout se pro strop omítnutý, dřevěný, nebo místnost otevřenou do krovu. I řešení oken a dveří nabízí řadu variant.“ U přestaveb se stavitelé snaží využívat zachované původní kameny, cihly a trámy, ale jinak používají i moderní stavební materiály a technologie. „Zděné části stavíme z cihel i pórobetonu, zvenku mohou být obložené kamenem, umíme udělat i ‚křivé‘ omítky. Stěny jsou samozřejmě zateplené. Na interiérové příčky se hodí dřevo i sádro karton. V podkroví používáme nadkrokevní izolace Thermodach. Na střechy dáváme betonové tašky Tegalit od Bramacu (místo břidlice), nebo plastové šindele Eureco nahrazující dřevěný šindel, jinde je vhodná falcovaná plechová krytina. Naše nové domy splňují požadavky na energetickou náročnost,“ informuje Martin.
Jak se rodí roubenka
Chalupy se staví ze syrového dřeva, pracovníci firmy sami kácejí vhodné stromy, jako se to dělalo kdysi. Roubená stavba pak samozřejmě vysychá a sesedá se. „Do spár vkládáme speciální čepy, aby v roubení nevznikaly škvíry. Vše je navíc pro šroubováno, pod roubením jsou stavěcí šrouby. O co se stavba seschne, o to ji pomocí těchto šroubů přizvedneme – poprvé po dokončení celé stavby, pak po půl roce a nakonec ještě po čtyřech až pěti letech, kdy se odstraní dřevěné lišty kryjící zvenku spáry. Ty se vytmelí pružným tmelem,“ vysvětluje Martin.
A jaký je postup stavby? Během pěti dnů postaví zedníci zděnou část, pak během dvou až sedmi dnů smontují předem připravené díly roubené části a krovu včetně střechy. Následují stavební práce v interiérech. Topení se většinou řeší jako teplovodní s napojením na kachlová kamna, v kombinaci s tepelnými čerpadly všech systémů.
Odhalené krovy
Stavba na půdorysu písmene „T“ nevypadá veliká, ale uvnitř překvapí rozlehlé interiéry. V přízemí je za předsíní a šatnou s technickým zázemím hala, z níž se vstupuje do světnice propojené s kuchyní. Na podlaze tohoto velkorysého prostoru o ploše asi 70 m2 je položena čedičová dlažba. Nad kuchyní a jídelnou je bílý dřevěný strop s tmavými trámy, ale pro nás je zajímavé hlavně to, že v obývací části s pohodlným posezením je strop otevřený do krovu. Roubenka slouží také jako ukázková stavba firmy Kompletní stavby Roubal, a tak si zájemci mohou tuto možnost řešení stavby vyzkoušet.
Dominantou prostoru v přízemní roubené části jsou zelená kachlová kamna s vyhřívanou lavicí, která postavil kamnář Pavel Hejral. Skrývají teplo vodní výměník o kapacitě 13 kW, který v kombinaci s elektrokotlem (25 kW) vytápí celý dům – v přízemí je podlahové topení, v podkroví radiátory. Kamna jsou vybavena automatickou regulací, a když potřebují přiložit, zapípají na vás.
Podkroví v mnoha podobách
Z podkrovní haly můžeme zamířit do tří apartmánů. Je těžké se rozhodnout, který je nejhezčí. Nás samozřejmě zaujal ten, v němž má ložnice strop otevřený do krovu. Uprostřed místnosti stoupá ke spací galerii mlynářské schodiště s kovaným zábradlím. Prostor je dobře zateplen. V této i dalších chalupách používá firma nadkrokevní izolaci, díky níž jsou krovy pohledové. Využití ke spaní nad hambalkami se tak samo nabízí a většina zákazníků tento způsob vítá.
Ložnice je zajímavá i tím, že kousek od lůžek volně stojí vana. Při koupání se ovšem dá prostor oddělit závěsem na tyči. S podlahou ze starých půdovek ladí bílé stěny, světlé dřevo, jemně zelené trámy na šikmém stropě i malovaný nábytek. Další apartmán je laděn do zelena. Zelený je malovaný nábytek i svlakové dveře, zábradlí a schodiště na spací galerii nad hambalky. Zajímavým prvkem je stěna s okénky, dole cihlová, nahoře hrázděná. Okénka směřují do prostoru nad společenskou místností s kachlovými kamny.
Třetí apartmán tvoří stejně jako dva předchozí malá předsíňka, koupelna a toaleta. Disponuje ale dvěma samostatnými podkrovními ložnicemi. U všech apartmánů najdeme zajímavý prvek – malá okénka mezi interiéry, například mezi halou a ložnicí, předsíňkou a ložnicí či koupelnou a ložnicí. I taková okénka bývala ozdobou starých chalup.
Text: Iva Tvrzová a Marie Rubešová
Foto: Pavel Veselý