Návrat kosy

Rubrika: Dílna, Zahrada

Sečení kosou prožívá v posledních letech renesanci. Je zdravé pro trávník i pro tělo, levné, tiché, ekologické a šetrné i ke všem tvorům, kteří zatravněné plochy obývají.

Při broušení přidržujte kosu levou rukou lehce, ale pevně shora a pravou přetahujte brouskem ostří střídavě z obou stran

Existuje spousta důvodů, proč používat k sečení zahrady či louky po staletí osvědčenou kosu. Motorové zahradní sekačky a křovinořezy péči o trávník samozřejmě usnadní, pro mnohé zahrádkáře představují oblíbené hračky a dokážou to, co kosa obvykle ne, totiž dokonale střižený anglický trávník. Zároveň však travní porost v mnoha ohledech trvale poškozují, spotřebovávají benzín i elektřinu, produkují zplodiny a jsou nepříjemně hlučné.

Kosa nevyžaduje víceméně žádné průběžné investice, její pravidelné používání vrátí trávě rozmanitost a přirozený vzhled a navíc nehubí hmyz a další tvory, kteří mají při sečení kosou dostatek času k úniku.
Sečením zahrady kosou vrátíte zatravněným plochám vzhled, který k venkovské chalupě odjakživa patřil a v neposlední řadě si vylepšíte fyzickou kondici pohybem, který je pro tělo mnohem přirozenější než třeba šlapání na rotopedu.

Starou i novou

Pokud nemáte s používáním kosy žádné zkušenosti, není úplně snadné začít. Kosa vyžaduje určitou souhru pohybů, jejímž výsledkem je hladký efektivní švih bez zbytečné námahy. Zkušený sekáč máchá kosou velmi zlehka, neplýtvá silami a využívá schopností nabroušeného ostří, které přetíná stébla trávy se zdánlivě dokonalou lehkostí.

Za stovky let používání se konstrukce kosy téměř nezměnila

Dá se to naučit, ale předpokladem je kvalitní a dostatečně ostrá kosa. Máte-li v chalupě starou kosu, je určitá šance, že ji budete moci opět úspěšně probudit k životu. Nejprve zkontrolujte kvalitu kosiště, na němž je nasazena. Kosiště nesmí být rozviklané, shnilé či prasklé. Vykazuje-li jakékoli známky poškození, vyměňte ho za nové, které lze koupit v hobbymarketech, několika specializovaných internetových obchodech a často i ve venkovských železářstvích. Je-li příliš zrezivělá, vylámaná a zubatá i samotná kosa, patrně se vám ji „rozchodit“ nepodaří. Pak bude třeba pořídit novou.
Nejlepší způsob, jak s kosou začít, je najít zkušeného sekáče, který vám kosu dokáže zkompletovat, naklepat, nabrousit a poskytne vám i první lekci v zacházení s tímto účinným nástrojem.

Nešetřete na kose

Získáte-li dostatečný cvik, naučíte se pohyb těla přizpůsobit rytmu sečení

Budete-li kupovat kompletní novou kosu, je třeba ji správně sestavit. To není nijak složité. Kosa se připevní na kosiště pomocí železného prstence (objímky) s utahovacím šroubem, kterým se napevno zafixuje. U starých kos se někdy můžeme setkat s nasazením do prstence pouze „na sílu“ a utěsněním pomocí kusu kůže. Na výběr bývají nejrůznější typy kos v rozměrech od 50 do 90 centimetrů a v cenách od 300 korun výše. Zkušení sekáči doporučují zejména kvalitní rakouské kosy, které stojí kolem tisíce korun. Na kose se rozhodně nevyplatí šetřit, protože levná plechová kosa nejde pořádně naklepat a nabrousit, nezkušeným uživatelům bude klást jen samé překážky a nakonec skončí v lepším případě jako dekorace na zdi. Rozměr kosy vybírejte podle způsobu použití. Kratší jsou vhodné do obtížnějšího terénu a k vysekávaní složitěji dostupných míst, delší pak na travnaté plochy bez překážek, kde se budete moci bez potíží řádně rozmáchnout a využít celou délku ostří.

Naklepávání je věda

Naklepávání a broušení kosy je celá věda a existuje řada názorů, jak správně postupovat, aby byla kosa dokonale ostrá. K naklepávání (kutí) kosy se používá takzvaná babka, což je kovadlinka, obvykle zatlučená do špalku. Ostří kosy se vyklepává kladívkem po celé délce. Je třeba vyklepat zhruba dva až čtyři milimetry široký a velmi tenký pásek, který se pak udržuje v kondici pravidelným broušením. Používají se různé typy brousků, nejrozšířenější je klasický karborundový brousek. Ten sice z ostří „ubírá“ více než kamenné brousky, ale i při několika sezónních posečeních průměrně velké zahrady vám kosa stále vydrží mnoho let.

Naklepávání kosy vyžaduje zkušenost a pravděpodobně vám nepůjde od ruky hned

Naučit se kosu správně naklepat není jednoduché a zkušení uživatelé někdy začátečníkům doporučují využít jednu starou či nekvalitní kosu jen jako „trenažér“, na kterém se tato specifická dovednost natrénuje metodou pokusu a omylu. Přetahování ostří brouskem je pak vhodné zhruba každých pět minut sečení, když předtím svazkem trávy ostří očistíte. Je nutné dávat pozor na prsty, ostří kosy řeže velmi snadno.
Správný pohyb kosou spočívá v lehkém švihu, kdy se špička udržuje mírně zvednutá vzhůru, aby se nezabodávala do země. A je téměř jisté, že se začátečníkům zabodne mnohokrát. Chce to však vytrvat, neztrácet trpělivost a postupně získat správný rytmus a dostat „do krve“ tu potřebnou a těžko popsatelnou souhru pohybů, která z vás udělá zkušeného sekáče.

TEXT: RICHARD GURYČA

FOTO: THINKSTOCK, SHUTTERSTOCK A AUTOR

Návrat kosy