Natřít, orestovat, upéct aneb využití rostlinných tuků v kuchyni
Mnozí z nás již zařadili do svého jídelníčku margarín, který jsme zvyklí užívat zejména ve studené kuchyni a mazat si jej na chleba nebo cereální pečivo. Tím však sami sebe ochuzujeme o rozmanitost využití, které margaríny ve studené i teplé kuchyni nabízejí. Neomezujte svou kulinářskou fantazii a zařaďte rostlinné tuky i při vaření, smažení, dušení či pečení.
Pryč jsou doby našich prababiček, kdy nepostradatelnou složkou téměř všech pokrmů bylo sádlo. Jeho stejně univerzálním náhradníkem jsou v dnešní době rostlinné tuky v podobě olejů a kvalitních margarínů z nich vyrobených. Jsou vhodnou součástí pestré vyvážené stravy a zdravého životního stylu, díky vysokému obsahu polynenasycených mastných kyselin omega 3 a omega 6, které pomáhají udržovat normální hladinu cholesterolu v krvi. Perfektního pomocníka v kuchyni z nich činí také jejich schopnost probouzet chuťové pohárky, které jsou branou k radosti z jídla. Například Flora Gold vyniká svoji lahodnou máslovou příchutí, která se hodí nejen při vaření.
Studená klasika
Používat rostlinné tuky v podobě margarínů ve studené kuchyni jsme si již zvykli. Jsou výborné na nejrůznější pomazánky nebo jen tak namazané na pečivu třeba pod plátkovým sýrem či šunkou. V podstatě po nich saháme stejně tak samozřejmě, jako po olivovém oleji při přípravě zeleninových salátů. Výhoda kvalitních margarínu však je, že dokážou plnohodnotně zastoupit máslo nejen při klasickém vaření, ale i při pečení dortů nebo při přípravě nejrůznějších krémů a náplní.
Tuky v teplé kuchyni
Jelikož většina z nás si dopřeje teplé jídlo i dvakrát denně, měli bychom právě teplým pokrmům věnovat alespoň stejnou pozornost jako studené kuchyni. Do značné míry záleží na tom, jaké tuky při vaření použijeme, abychom co nejvíce vyhověli našemu tělu. Ať se pokrm vaří, dusí, restuje či peče, vždy máte na výběr rostlinný tuk, který z něj učiní vhodnější a zároveň i chutnější variantu.
„Obecně se při tepelné úpravě jídla vystavují tuky nejrůznějším teplotám. Stejně jako to platí pro vitamíny a další nutričně hodnotné látky, neměl by vliv tepla trvat déle, než je nutné. Kromě délky také zbytečně vysoké teploty způsobují rozklad nenasycených mastných kyselin a poškození jejich nutriční hodnoty,“ prozradil Martin Lev, šéfkuchař kulinárního studia Šelma v kuchyni.
Vždy je proto dobré vybírat podle typu úpravy pokrmu vhodný rostlinný tuk. Například olivový olej, dýňový, makový, sezamový je skvělou přísadou do salátů, ale na smažení jsou vhodnější oleje, jako je palmový olej, řepkový nebo slunečnicový, které lépe snášejí vysoké teploty. Nejen na restování, ale také na dušení či pečení se více hodí rostlinné oleje či kvalitní margaríny a roztíratelné tuky z nich vyrobené, a to zejména ty s obsahem tuku 60-70 % a více. I při pečení moučníků a cukroví bychom měli volit především výrobky s vyšším obsahem tuku a máslová příchuť je jen dalším bonusem.
RECEPTY:
Dýňová polévka ochucená zázvorem
500 g dýně, 1 velká cibule, 3 cm zázvoru, 2 stroužky česneku, 3 lžíce rostlinného tuku Flora Gold, 600 ml zeleninového nebo masového vývaru, sůl, pepř
Oloupanou dýni a cibuli nakrájíme na kostky 2 x 2 cm. Česnek a zázvor na malé kostičky cca 2 x 2 mm. Vše vložíme do pekáče, smícháme s rostlinným tukem Flora Gold a pečeme 30 min při 190 °C do zlatohnědé barvy. Do pekáče přilijeme horký vývar a necháme odvařit usazeniny. Polévku propasírujeme nebo rozmixujeme ponorným mixérem. Dochutíme solí a pepřem, dekorujeme bylinkou popř. kysanou smetanou.
Rozmarýnová pomazánka
Flora Gold 120, sušená rajčata cca 10 ks, kozí sýr (pevný, nikoliv roztíratelný) 120 g, rozmarýn 1 lžíce, špetka soli a pepře dle chuti
Rajčata namočíme na 10 minut do teplé vody, aby změkly. Poté nakrájíme najemno. Rostlinný tuk Flora Gold a kozí sýr společně utřeme, přidáme sušená rajčata a najemno nasekaný rozmarýn. V případě potřeby dochutíme jemně solí a pepřem (pozor – se solí opatrně, kozí sýr je velmi aromatický a slaný sám o sobě).
TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV