Natírání radiátorů

Teplovodní radiátory se natírají, aby byly chráněny před vnějšími vlivy způsobujícími korozi a aby dobře vypadaly. Povrchovou úpravu děláme speciálními nátěrovými hmotami, které odolávají vysokým teplotám.

Na radiátory používáme barvy, které i při působení tepla zůstávají pružné a zvládnou reagovat na roztažnost podkladu, aniž by praskaly. Nezanedbatelné je i estetické hledisko, kdy si nátěrové hmoty určené na radiátory dlouhodobě zachovávají svůj odstín. Běžné barvy žloutnou, což je nemilé především u bílé.
Topná tělesa natíráme, jen když jsou vychladlá. Práce si proto v tuto chvíli raději naplánujeme na jaro, kdy můžeme před prací přerušit přívod topného média do radiátoru a nechat ho vystydnout na pokojovou teplotu. Na teplém radiátoru by barva zasychala příliš rychle a její výsledné vlastnosti by nebyly optimální.
U radiátoru uchyceného ke stěně napevno stačí zavřít ventil přívodu. Pokud se rozhodneme topné těleso demontovat, musíme uzavřít také ventil na tzv. zpátečce, tedy na odtoku z radiátoru do zpáteční větve rozvodu. Jestliže tento ventil chybí, natřeme radiátor přímo na stěně, protože jeho odpojení by bylo příliš komplikované. V tom případě musíme zakrýt armatury (ventil, převlečnou matici atd.), abychom je nezanesli barvou. Lepší je pochopitelně radiátor odpojit, protože máme přístup ze všech stran a barvu můžeme nanášet i stříkáním (ze spreje nebo vzduchové stříkací pistole). Jinak použijeme k aplikaci barev štětec a malý lakovací váleček.

 

Příprava je důležitá

Základem úspěchu, podobně jako u většiny nátěrových systémů, je důkladná příprava povrchu před aplikací barvy a správná volba nátěrové hmoty. Dobře připravený podklad nás ušetří zklamání a dalších výdajů. Postup i samotnou nátěrovou hmotu volíme podle toho, zda z estetických důvodů chceme přetřít starý, ale funkční nátěr, nebo zda je nutná celková renovace původního, již nefunkčního nátěru. V takovém případě je potřeba zajistit odstranění všech nesoudržných zbytků starého nátěru a také vybrousit všechna místa zasažená rzí (ocelovým kartáčem a brusným papírem).

Základový nátěr

Po očištění a odmaštění povrchu natřeme celý radiátor základovou antikorozní barvou a teprve potom barvou vrchní, případně můžeme použít tzv. jednošichtové barvy typu dva v jednom. Pod syntetické vrchní barvy je určen třeba Colorlak Synorex Primer nebo Pragoprimer Standard, další možností jsou hmoty na vodní bázi, jako je Balakryl Antikor nebo Colorlak Aquarex, kterou navíc můžeme použít buď jako kvalitní základ pro vodou ředitelnou vrchní barvu, nebo jako základ i vrchní barvu v jednom (pouze matné provedení). Podobné, ale ještě kvalitnější řešení představuje dvousložková jednovrstvá polyuretanová barva Colorlak Axapur s polomatným povrchem.

Vrchní nátěr

U udržovacího nátěru (starý nátěr se neloupe, nejsou zde rezavá místa) si vystačíme jen s vhodnou vrchní barvou. I v tomto jednodušším případě povrch nejdříve očistíme a odmastíme (vodou se saponátem, technickým benzinem), původní nátěr lehce zdrsníme brusným papírem o zrnitosti 240–280. Na takto připravený povrch anebo na základovou barvu naneseme vrchní barvu v jedné až dvou vrstvách. Použijeme výrobky určené přímo na radiátory. Syntetickou řadu zastupuje výrobek Radbal Profi či Colorlak Radiator, vodou ředitelnou alternativu s lesklým povrchem představuje Balakryl Radet nebo Colorlak Aquacol Radiator. U syntetické vrchní barvy je nutné počítat s určitou dobou na celkové vyzrání a potřebou větrání během natírání i zasychání. Naopak vodou ředitelné nátěry zasychají rychle a bez zápachu.

TEXT: TOMÁŠ KRÁSENSKÝ
FOTO: ARCHIV FIREM

Natírání radiátorů

Natírání radiátorů