Natírání dřevěného plotu
Plot ze dřevěných příček představuje tradiční formu ohraničení pozemků. Při správné ochraně dřeva proti povětrnostním vlivům vydrží desítky let.
Dřevěný plot je nenáročný na zhotovení, o to větší péči vyžaduje v průběhu času. Životnost můžete výrazně prodloužit vhodným ošetřením povrchu.
Nový plot
Pokud se ke stavbě nového dřevěného plotu teprve chystáte, můžete výrazně ovlivnit jeho odolnost vůči rozmarům počasí. Už sama konstrukce totiž ve velké míře rozhoduje, jak se dřevo s nepříznivými vlivy popasuje. Především je potřeba zabránit pronikání vlhkosti do dřeva, protože neustálé bobtnání a následné vysychání dřeva, případně zmrznutí vody v jeho struktuře způsobuje vznik nežádoucích prasklin.
Voda, která po povrchu dřeva steče, neuškodí. Špatné je, když zůstává na vodorovných plochách a površích s malým sklonem. Proto se jednotlivé konstrukční prvky plotů navrhují tak, aby se u něj takové plochy nevyskytovaly. Řeší se to různými úkosy a oblouky. Pokud takový povrch ošetříte vhodným chemickým prostředkem (napouštědlo, nátěrová hmota), vodě cestu do dřeva notně zkomplikujete.
_______________________________________________________________________
Další články speciálu Ploty:
Dřevěné ploty
Stavba plotu I. – drátěný
Stavba plotu II. – zděný
Kdo odpovídá za plot
Clony na plot
Plotové sloupky a pilířky
________________________________________________________________________
Když už máte všechny díly plotu připravené, proveďte jejich ošetření ještě před tím, než je smontujete dohromady a umístíte mezi sloupky. Ušetříte si tím spoustu práce a ošetříte tím celou plochu dřevěných částí. Dřevěné konstrukce často nepostřehnutelně degradují právě v místě, kde se vzájemně dotýkají neošetřené plochy. Jakmile má k takové Achillově patě přístup voda, je to začátek konce.
Nové dřevo byste měli nejprve ošetřit nějakým biocidním prostředkem, který zabrání řádění hmyzím škůdcům, houbám a plísním. Následuje vrchní ochranný nátěr, na ploty se všeobecně doporučují tenkovrstvé lazury (viz článek na str. XY), případně oleje. Jejich výhodou je v závislosti na použité bázi a aktivních látkách schopnost pronikat do dřeva, odpuzovat vodu a chránit proti UV záření. Protože na povrchu nevytvářejí souvislý film, nepraskají, ani když dřevo pracuje, a neloupou se. Současně představují ideální podklad pro pozdější obnovu nátěru.
______________________________________________________________________
Další články Speciálu Nátěry okolo chalupy:
Než se pustíte do natírání
Koroze musí pryč
Lazury
Krycí barvy
Oleje na dřevo
________________________________________________________________________
Renovace
Těžko budeme někoho přesvědčovat, aby starší plot rozebral na prvočinitele, jednotlivé části zkontroloval, vyměnil poškozené díly a vše pak ošetřil novým nátěrem. Budeme rádi, když dáte na naše doporučení povrch očistit a lehce obrousit. Pokud jste předchozí nátěr provedli tenkovrstvou lazurou, stačí odstranit nečistoty, broušení nutné není. Obnovu budete muset dělat častěji, zhruba každé tři roky.
Také biocidní prostředky mají omezenou životnost svého účinného působení, proto případně po několika cyklech natírání lazurou použijte opět napouštědlo. Práci vám mohou ušetřit lazury, které obsahují složku chránící dřevo proti škůdcům. Většinou se označují jako dva či tři v jednom.
Nevhodné pro nátěry plotů jsou silnovrstvé lazury a krycí laky typu emailu. Ploty jsou ze všech dřevěných konstrukcí vystaveny nejhorším podmínkám, takže dřevo pracuje. Takové dřevěné konstrukce se označují jako nestabilní, pro ně jsou určeny tenkovrstvé lazury. Nátěry vytvářející na povrchu dřeva film se hodí na stabilní konstrukce, jako jsou okna či dveře.
Jestliže se někdo před vámi na plotě vyřádil a krycí nátěrovou hmotu na něj použil, je třeba se rozhodnout, zda se nátěr vyplatí renovovat, či zhotovit nový plot. Když je barva v relativně dobrém stavu, stačí ji přebrousit a přetřít opět emailem. Jakmile je ale popraskaná a loupe se, museli byste ji lokálně nebo celoplošně odstranit až na dřevo, což je v případě plotu rasovina, která se nevyplatí. Následně je vhodné použít fermežové nebo olejové nátěrové hmoty.
www.bal.cz, www.colorlak.cz, www.luxol.cz, www.primalex.cz, www.stachema.cz
Text: Tomáš Krásenský
Foto: Shutterstock