Nástroje na obrábění dřeva
Obrábění dřeva patří mezi nejčastější práce domácích kutilů. K tomu, aby jim šlo dílo dobře od ruky, potřebují nejen šikovnost, ale i vhodné nástroje, které by v jejich domácí dílně neměly chybět.
Škála prací, při nichž se opracovává dřevo, je velmi široká. Je proto těžké přesně vyjmenovat všechny nástroje, které byste mohli používat. Záleží také na tom, na jakou práci si kdo troufne. Zaměříme se tedy na základní soupravu ručních a elektrických nástrojů i běžnější dřevoobráběcí stroje.
Ruční a elektrické nástroje
Prvním krokem k úspěšnému zvládnutí práce je často přesné označení rozměrů. K tomu běžně postačí svinovací metr, úhelník, univerzální nůž nebo špičák. Pro složitější měření pak např. posuvné měřítko, kombinovaný úhelník nebo stavitelný úhloměr.
Po vyměření a označení většinou následuje řezání. Nepostradatelná je dobrá ruční pila ocaska nebo čepovka. Mohou se však hodit i pily pro speciální účely jako např. lupenková nebo pokosová pila, či elektrické pily – přímočará a kotoučová.
Pro tvarování dřeva je základním nástrojem hoblík. Vytvoříme jím dokonale hladkou plochu. Kromě tradičních ručních hoblíků si můžete opatřit i stavitelný kovový tzv. římsovník. Je to nejvhodnější nástroj pro zhotovování polodrážky podél hrany. Existují samozřejmě i elektrické hoblíky a horní frézky. Dalšími hodně používanými nástroji pro tvarování dřeva jsou dláta. Rozdělují se na dvě hlavní skupiny: dláta hraněná, se kterými se pomocí dřevěné paličky odsekává materiál, a dláta nehraněná, jejichž základem je silnější nůž, který musí odolávat větším nárazům při vysekávání dlabu. Kromě toho jsou i speciální dláta tvarová a dutá.
Velkou skupinou jsou nástroje používané k montáži. Od klasických ručních šroubováků, ručních vrtaček a truhlářských svěrek, přes šroubovací nástavce se sadami vyměnitelných bitů a různé adaptéry (např. kloubový, magnetický nebo ráčna), usnadňující práci ve špatně přístupných prostorech, až po elektrické vrtačky a akušroubováky.
Při závěrečném obrábění dřeva přicházejí ke slovu nástroje na povrchovou úpravu. Odedávna se používá brusný papír. Drobná brusná zrnka, přilepená k podkladovému papíru, jsou odstupňována podle velikosti. Dále brousíme rapšlí, pilníky nebo ocelovou vlnou. Pestrá je nabídka elektrických brusek. Můžete si pořídit brusku pásovou k rychlejšímu broušení materiálu, nebo vibrační, kterou lze dosáhnout jemnější povrchové úpravy. Pro velmi jemné tvarování je vhodná vibrační delta bruska. Univerzální je pak bruska excentrická, s níž můžete kruhovým pohybem rychleji brousit hrubý povrch, anebo pohybem vpřed a vzad vytvářet hladký povrch.
Dřevoobráběcí stroje
Vybavení dílny výkonnými dřevoobráběcími stroji je nákladnější záležitostí, vhodnou spíš pro řemeslníky. Domácí dílnu náročnějšího kutila postačí vybavit některými stroji vmenším provedení. K základnímu strojnímu vybavení dílny patří kotoučová pila. Umožní rychlé a snadné pořezy masivního dřeva a velkoplošných desek. Motor pily je uložen pod pracovní deskou. V domácích dílnách hlavně modelářů bývá často pila pásová. S ní můžete vytvářet tenké podélné i příčné řezy a vyřezávat křivky.
Výkonným strojem k vrtání otvorů je sloupová vrtačka se stavitelnou pracovní deskou. Dalším strojem v dílně může být spodní svislá frézka, která funguje podobně jako horní frézka, ale obrábí velké množství materiálu s vysokou přesností. Zruční kutilové mohou využít i soustruh na dřevo. Práce na soustruhu vyžaduje zkušenost, protože při ní otáčíme materiálem oproti pevnému nástroji. Výsledkem pak mohou být nejrůznější předměty s kruhovým průřezem (např. válce, nohy ke stolu či židli, misky nebo poháry). Moderní soustruh může mít i proměnlivou regulaci a digitální indikaci počtu otáček.
Nákup nástrojů
Častým omylem začínajících kutilů je jejich šetření při nákupu nástrojů. Pořizují si levné soupravy, které však nebývají vyrobené z kvalitní oceli, snadno se otupí a tím znesnadňují i ty nejjednodušší úkony. Vyplatí se tedy koupit si kvalitnější nástroje.
Důležité jsou u řady nástrojů i jejich náhradní díly a případná možnost opravy nářadí. Pokud nepoužíváte dražší elektrické nástroje často, je dobré raději navštívit půjčovnu (můžete si tak vyzkoušet nástroje různých značek a později si z nich některý vybrat ke koupi).
TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: IVAN POLTAVEC