U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Nakupujeme semínka
Kategorie: Zahrada | Autor: Jaroslav Našinec
Neustálá touha po něčem novém nás nutí pouštět se do pěstování speciálních druhů a odrůd rostlin, dokonce i takových, s nimiž si neporadí snadno ani zkušení zahradníci.
Jestliže si řeknete „všechno se má jednou zkusit,” máte pravdu. Nejsme-li však stoprocentně úspěšní, většinou bohužel nepřemýšlíme o tom, kde jsme udělali při pěstování chybu, kde a jak se poučit, ale svalujeme svůj neúspěch na kvalitu semen.
Číst návody se vyplatí
Prvním krokem k úspěchu je, přečíst si pečlivě návod na pěstování a řídit se jím. Vždyť mnoho nových druhů a odrůd vyžaduje úplně jiné podmínky než ty, na které jste byli dosud zvyklí. Argumentace, že se to tak dělalo vždycky, tak proč to dělat jinak, vám určitě nepomůže.
Dávejte také při výběru semen přednost těm, která mají na sáčku zřetelně a jasně uveden český návod na pěstování. Jen z krásného barevného obrázku se mnoho nedozvíte. Obrázky na sáčcích se semeny (i od různých firem nebo dodavatelů) si navíc mohou být hodně podobné. Prodejci dobře vědí, jaké obrázky se líbí. Proto si raději kupujte semena druhů a odrůd, které znáte, nebo těch, o nichž získáte dostatečné a hlavně seriózní informace. Vybírejte si také pokud možno semena odrůd, které byly vyšlechtěny tak, aby odolávaly chorobám, nebo byly vůči nim rezistentní.
Proč vlastní zeleninu?
Dnes již můžeme téměř celoročně koupit prakticky veškeré druhy zeleniny, a tak se naskýtá otázka, proč ji na zahrádkách vlastně pěstujeme. Není to zbytečná práce? Odpovědět si musí každý sám. Někomu dělá radost, že vůbec něco vypěstuje, pro jiného může být důležité to, že alespoň ví, co jí. V době, kdy se dočítáme o nejrůznějších jedovatých herbicidech, pesticidech a mnoha dalších látkách, které mohou při nesprávném použití vážně poškodit zdraví, je to určitě pochopitelný názor. Při „rekreačním“ pěstování tedy většinou nejde o peníze, ale hlavně o radost. Tu vám ovšem neposkytnou výpěstky z nekvalitních semen.
Možná někoho napadne, že by si nakonec mohl vypěstovat i vlastní semena. Třeba obyčejnou mrkev. Jenže by jich po dvou letech usilovné práce získal jen o něco víc, než bylo v původním sáčku za 10 Kč. A podařilo by se to jen při dostatku slunečního svitu ve druhém roce pěstování, kdy semena dozrávají.
Se semeny květin je to možná ještě komplikovanější. Pokud toužíte po jedné speciální barvě květů, líbí se vám třeba bílá, máte o zábavu postaráno. V asi kilometrovém okruhu (podle druhu květiny) kolem vaší zahrádky nesmí nikdo pěstovat žádnou jinou barvu té samé květiny než bílou. Má to i svoje výhody. Díky několika korunám ušetřeným za nákup sáčku semínek poznáte všechny své sousedy. Nesmíte však zapomínat na to, že včelky si barvy nevybírají – a pokud se vaše oblíbená květina může zkřížit i s planě rostoucími druhy, pak vám opravdu není co závidět.
Názorným příkladem, jak se barva květin projeví v jejich ceně, jsou např. oblíbené surfinie. Pokud vám na barevném odstínu (na jedné barvě) moc nezáleží, můžete koupit sáček asi se 40 semínky hluboce převislých surfinií za 32 Kč. Když chcete, aby všechny vypěstované rostliny měly stejnou barvu, dáte za 10 semínek 85 Kč. Kdyby se semena květin „dělala“ tak snadno, jak si někteří lidé myslí, netrvalo by vyšlechtění jedné odrůdy až patnáct let. A semínka by byla levnější.
Pěstování semen, ať už jde o zeleninu nebo květiny, se u nás většinou nevyplácí, proto se rostliny množí v teplých krajích. Jsou místa, kde se semena urodí i několikrát do roka (i proto jsou některá tak levná). Pokud by se všechna pěstovala u nás, museli bychom sáhnout do peněženky daleko hlouběji a výběr by zcela jistě nebyl tak veliký.
Jak si poradit s pěstováním
Občas mají zahrádkáři zbytečné obavy, že si nedokážou vypěstovat zeleninu nebo květiny ze semínek, že je to moc pracné a snadnější je koupit si již sazenice. Výraz přepichovat nebo „pikýrovat“ někoho přímo děsí. Ovšem není čeho se bát, obávané „pikýrování“ zvládnete třeba i pomocí obyčejné kávové lžičky. Rostlinku jemně uchopíte, plochou částí lžičky ji lehce podrýpnete, rostlinku i s půdou u kořínků nadzvednete a pak ji znovu zasadíte, třeba i na to samé místo. Je to snadné a pro mladé rostlinky blahodárné. Po tomto jednoduchém zákroku nerostou do výšky, nevytahují se za světlem, ale naopak zesílí a tvoří pěkné silné kořínky.
Před vlastními výsevy do volné půdy pro vás máme ještě jednu radu. Vytvořte si na zahrádce výsevný záhon. Zryjte a upravte si asi metr čtvereční plochy. V povrchu půdy vytvořte mělké řádky (pro každou odrůdu nebo druh stačí jen asi 40 centimetrů délky), do každého vysejte semínka, zasypte je půdou, povrch uhrábněte a konce řádků označte jmenovkami. Osetou plochu podle potřeby zalévejte, před příchodem jarních mrazíků překryjte fólií, atd. Na této malé a snadno udržovatelné ploše si můžete vypěstovat až několik desítek druhů nejrůznějších rostlin. Jakmile to počasí dovolí, vysaďte nejsilnější sazenice na připravené záhony.
***
CO ZNAMENAJÍ SYMBOLY NA SÁČKU?
Proč je důležité znát, anebo se zajímat o význam symbolů na sáčcích semen, si přiblížíme na příkladu papriky Red Knight X3R F1. Označení X3R znamená, že je tento „Rudý rytíř“ rezistentní (odolává) hned třem zákeřným chorobám paprik (viru mozaiky tabáku, brambor a bakteriální skvrnitosti), a to zatím asi málokterá paprika dokáže. A F1 je označení pro první generaci křížení, tedy pro nejkvalitnější potomstvo, které dá vyrovnanou a vysokou úrodu. Pokud byste však znovu zasadili semínka ze zeleniny, vypěstované z F1 kříženců, plody už budou podstatně menší, méně krásné a méně kvalitní.
Náš tip
I letos Vás chceme na stránkách Chataře a chalupáře informovat o novinkách, ale třeba i o rostlinách pozapomenutých a o tzv. okrajových druzích. O všech se dozvíte také v brožurce Orientace v osivech, v níž najdete informace zhruba o 6000 druzích semen. Můžete si ji objednat za 30 Kč na adrese AEV – VS, Jana Masaryka 58, 120 00 Praha 2. Tel./fax.: 224 256 816, tel.: 728 385 042, e-mail: aev.vs@post.cz.
Popisy k obrázkům
Surfinie Purple Shades
Paprika Red Knight X3R F1
Výsevní záhon s vyrůstající sadbou
Autor fotografií: FOTO AUTOR A JITKA ČEŘOVSKÁ