Nákup a výměna oken svépomocí
Když už nelze okna na chatě nebo na chalupě opravit, obvykle je jich na výměnu jen několik a lze to zvládnout postupně a svépomocí. Využijte možnosti snazšího a rychlejšího nákupu.
Zmíněná rychlost je pro svépomocnou výměnu oken v rekreačním objektu poměrně zásadním faktorem, protože obvykle jde o sezónní práci, na kterou je jen omezený čas. Zatímco zadání nových oken do výroby závisí na kapacitě výrobce a obvykle se nevyhnete nějaké době čekání, existují i jiná řešení, která mohou vše urychlit a usnadnit. Samozřejmě se nelze vždy spolehnout na to, že si vyberete z oken, která jsou zrovna na skladě u výrobce nebo u prodejců. Ale za úvahu to stojí.
Jak nejlépe vybrat
Pomineme-li specifická, a přece jen ne tak často volená okna z méně tradičních materiálů, jako jsou například hliník, ocel nebo kombinace různých materiálů, je nejčastější volbou okno dřevěné nebo plastové. Výrobě oken se nevyhnete v případě, že požadujete repliky či alespoň přibližné kopie těch původních, což je zvláště u stylových a architektonicky cenných chalup většinou nutné. Stejně tak můžete chtít nahradit okna esteticky nevyhovující takovými, která k chalupě původně patří. A lze jen těžko předpokládat, že taková okna najdete v nabídce sériových skladových oken k univerzálnímu použití.
Ve všech ostatních případech máte možnost vybrat si z omezené nabídky již vyrobených typových oken, která jsou k dostání v hobbymarketech nebo u výrobců. Ti je obvykle prodávají i prostřednictvím e-shopů, kde je poměrně přehledná nabídka rozměrů i dekorů jednokřídlých i dvoukřídlých oken. Převažují okna plastová, ale mezi hotovými výrobky najdete i okna dřevěná. Pokud se spokojíte s omezenou škálou rozměrů a provedení (obvykle neseženete menší okna s dělenými skly), vyberete si i z nabídky oken dřevěných.
______________________________________________________________________
Další články Speciálu Okna a jak na ně:
Jak vybrat dobrá okna na chalupu
Jak opravit stará dřevěná okna
Zasklívání plastových oken
Hliníková okna
Okna do sklepa, spíže či garáže
Okna všech tvarů
Jak poznat kvalitní plastová okna?
________________________________________________________________________
Plastová, nebo dřevěná?
O rozdílech mezi plastovými a dřevěnými okny se můžete dočíst všechny podrobnosti na našem webu. Standardem mezi dřevěnými jsou eurookna vyráběná z normovaných lepených hranolů, které vykazují výrazně lepší vlastnosti než normální dřevo. Před nákupem je vždy dobré prověřit, co je v ceně. Na trhu jsou totiž relativně levná okna pouze s jedním sklem, někdy nejsou v ceně kliky a kování, chybět může i nátěr či nástřik.
Plastová okna mohou být nabízena i v kategorii méně komfortních, tzv. sklepních, která jsou většinou v širším formátu, jsou výklopná, v jednoduchém provedení z hnědého nebo bílého plastu a v designu, u nějž nad krásou převažuje účelnost. Seženete však i kvalitní plastová okna, která mají minimálně z vnější strany dekor v podobě dřeva a často jsou od skutečného dřeva na první pohled nerozeznatelná.
Volba rozměrů
I v případě, že vybíráte z nabídky skladových oken, která vždy vyjdou levněji než výroba na zakázku, je výhodnější vybírat z rozměrů, které se buď „trefí“ do stávajících stavebních otvorů, nebo budou vyžadovat menší dozdění. To je vždy jednodušší než stavební otvory zvětšovat a vybourávat.
U menších plastových oken, která se do rekreačních objektů často pořizují, si dejte pozor na skutečný rozměr prosklené plochy: levnější okna mívají často disproporční a příliš mohutné rámy, v nichž se prosklená plocha tak trochu ztrácí, a takové okno může vzhled domu nepříjemně poznamenat. Pozornost je nutné věnovat i prosklení. Standardem jsou dvojskla, často i trojskla, která samozřejmě navýší tepelněizolační hodnoty takových oken.
U menších plastových oken se zajímejte o skutečnou velikost prosklené plochy, aby se okno neutápělo v příliš mohutném rámu
Montáž oken
Osazení plastových oken se od montáže dřevěných v detailech odlišuje, ale vždy je nutné dodržet několik obecně platných zásad: rámy se do stavebních otvorů vždy šroubují, nelze spoléhat pouze na zapěnování montážní pěnou, a to ani v případě, že rám do otvoru téměř přesně zapadne. Doporučuje se použití tzv. turbošroubů, osvědčené jsou zatloukací hmoždinky.
Rám je nutné za pomoci klínků dokonale vyrovnat do roviny, jinak se budou otevřená okna samovolně dovírat a nerovnost může být i nepříjemně viditelná na pohled. Štěrbiny mezi rámy a obvodovými stěnami mohou být místy tepelných mostů a úniků tepla, vždy je tedy nutné dokonale je utěsnit pomocí těsnicích pásků (jsou běžně k dostání) a po zapěnování je potřeba zapravit je omítkou. Totéž se týká i dozděných částí stavebních otvorů, pokud bylo nutné je dozdít.
Osazovaný rám je vždy dobré při montáži chránit před znečištěním malířskou páskou a není od věci pořídit si odstraňovač montážní pěny, která jde jinak „dolů“ obtížně a v případě dřevěných rámů často i s lakem.
U všech typů nových oken je po namontování žádoucí promazat, dotáhnout a zkontrolovat funkčnost kování, zvláště toho, k němuž je později obtížnější přístup. U nových oken pomůže k orientaci návod, případně se předem informujte u prodejce nebo si návod vyžádejte. Často bývá ke stažení na internetu.
Nezapomeňte na parapety
S novými okny je často nutné namontovat i nové parapety. Ty lze nechat vyrobit u klempíře na míru nebo si vybrat z nabídky hotových, které se rovněž dají objednat v požadovaném rozměru a bývají opatřeny ochranným nástřikem. Parapety je potřeba zasekat do omítky, dodržet spád a důkladně je upevnit předepsaným počtem vrutů tak, aby je postupně neuvolnil vítr a plnily svůj ochranný účel.
Kde koupit?
- Hobbymarkety
+ okna na skladě a hned k odvozu
– omezený výběr, vlastní odvoz - E-shopy skladových oken
+ okna hned k dispozici, přehledný výběr
– omezená nabídka, nutnost vyčkat na doručení - Objednání u výrobce
+ dodání přesných rozměrů i netradičních tvarů
– čekací lhůta, vyšší cena
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock a Vladimír Hájek