Nadzemní nádrže na dešťovku
Dešťová voda je na zahradě i v domácnosti cennou komoditou a nádrže na ni mohou být uprostřed zeleně zajímavou dekorací. Využití dešťovky však vyžaduje dodržování určitých pravidel.
V úvodu zmíněná nutnost dodržování pravidel neznamená nic složitého, je prostě jen potřeba počítat s tím, že dešťovka nepadá z nebe stoprocentně čistá a podle způsobu jejího využívání je třeba podniknout různé kroky k jejímu dočištění.
Způsob čištění
Zásobu dešťovky obvykle vytváříme tak, že ji jímáme z okapových svodů do akumulační nádrže. Tou může být obyčejný sud, oblíbené plastové IBC kontejnery, různé dekorativní plastové repliky dřevěných sudů či amfor, ale i objemné podzemní rezervoáry.
Do nádrží lze vodu svádět buď přímo z okapového svodu, nebo využít výklopného odvaděče vody, který se montuje jako „mezikus“ na svislý svod a umožní přesměrovat proud vody bokem do přistavené nádrže.
Tyto odvaděče jsou vybaveny sítem, které představuje první stupeň filtrace a zachytí například listí nebo hrubší nečistoty, jež se pak splaví do tzv. geigeru neboli lapače střešních splavenin umístěného mezi koncem svodu a jeho napojením na kanalizaci.
I tak se však ze střech a okapů splavují jemnější nečistoty, prach, písek, částečky mechu a také částečky střešní krytiny, betonu, barev, kovů či asfaltu. Je-li na střeše eternit nebo větší množství korodujících prvků, může dešťovka obsahovat i zdraví škodlivé látky. Podle odborníků však jejich množství zpravidla nepředstavuje hrozbu, pokud se voda užívá například pro zalévání. I přesto je nutné přinejmenším počkat, až se nečistoty v nádrži usadí.
Sedimentace je nejjednodušším způsobem čištění dešťové vody a probíhá buď v samotné akumulační nádrži na dešťovou vodu, nebo v nádrži usazovací předsazené před nádrž akumulační. V praxi může jít třeba o osvědčený systém dvou sudů, propojených v horní části trubkou. Do jednoho voda natéká z okapů, do druhého přetéká samospádem, když se naplní sud první.
Složitějším způsobem čištění je filtrace. Vodu lze velmi účinně čistit pomocí různých typů filtrů umístěných buď na okapových svodech, nebo přímo v potrubí.
Praktické i dekorativní
Spíše praktickým řešením jsou odolné IBC kontejnery, což jsou plastové nádrže využívané pro přepravu a skladování kapalných látek. Nádrže jsou opatřeny výpustí a chráněny ocelovou konstrukcí a zahrádkáři často využívají nabídky repasovaných výrobků dostupných už zhruba od tisícovky. Ty lze však použít pouze na užitkovou vodu. K IBC kontejneru si pořiďte i redukci na výpusť, snadno pak nasadíte třeba zahradní hadici.
Do zahrady či na dvůr obvykle lépe zapadne některý ze zahradních plastových sudů. I díky tomu, že se obvykle prodávají v zelené barvě. V nabídce jsou nejčastěji sudy o objemu 500 a 1 000 litrů, které bývají vybaveny přípravou na kohout nebo rovnou kohoutem. Ten usnadňuje napouštění vody do konve, při čerpání vody ze spodní části však narušíte proces sedimentace.
Nadzemní plastové zásobníky na dešťovou vodu však seženete i v designu imitujícím tradiční materiály zahradní architektury, ať už jde o dřevo, kámen, či terakotu. Můžete tedy zvážit, zda vašemu vkusu lépe vyhovuje napodobenina klasického dubového sudu, kamenné zídky či pilíře, nebo amfory.
Existují i plastové napodobeniny dřevěných beden či kamenných váz, ale i moderní zásobníky, které vypadají prostě jako nádrž na vodu a mohou být zajímavým doplňkem exteriéru třeba proto, že působí na první pohled spíše jako sloup nebo obelisk.
Výběr je poměrně velký a kromě designu, ceny či objemu se při nákupu zajímejte rovněž o mrazuvzdornost, stabilitu a také o možnost pohodlného čištění. Každopádně je dobré, když lze nádrž jednoduše položit na bok a propláchnout proudem vody z hadice nebo tlakové myčky.
Jak filtrovat dešťovku
- Okapový filtr se nasazuje na okapový svod a slouží k odfiltrování hrubších nečistot. Jemné části jako prach, písek apod. se sice z části mohou na filtru zachytit, ale z části propadnou a budou sedimentovat na dně nádrže. Filtry jsou samočistící a není tedy potřeba jejich kontrola a údržba. Nečistoty jsou odplavovány zbytkovou vodou do kanalizace.
- Filtrační podokapový hrnec je určen pro filtraci vody z jednoho okapového svodu. Zapouští se do země na vrstvu betonu nebo štěrku. Filtrační povrch tvoří kamenivo, na němž se zachytávají nečistoty. Mezi kamenivem a filtračním sítkem je umístěna filtrační vložka z netkané textilie. Filtr slouží k čištění vody natékající do podzemního rezervoáru.
Uchovávání vody
K udržení zachycené vody v čistotě přispívá i umístění zásobní nádrže na chladném místě, kde není vystavena přímému slunečním záření. Nádrže na povrchu terénu jsou v každém případě vystaveny vlivu kolísání teplot, světla i možného znečištění více než nádrže podzemní. Pokud je nádrž umístěná ve sklepě, nemá teplota sklepního prostoru přesáhnout 18 °C, aby nevzniklo nebezpečí rozvoje mikroorganismů. Obecně se nedoporučuje příliš dlouhé skladování dešťové vody ani v případě, že jsou podmínky pro její uchovávání ideální.
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem