Nábytek z přírodního výpletu

Výplet může být kombinovaný se dřevem či s kovem a hodí se na terasu, balkón i do obývacího pokoje. Pohodlně se na něm sedí a máme ho v oblibě pro jeho subtilnost a lehkost.

Pod pojmem přírodní výplet si mnozí představí nejčastěji proutí a ratan. Nejsou ale jediným materiálem, kterým se nábytek vyplétá. Křesla, židle, pohovky, postele, stolky, houpačky, stoličky či sedátka můžeme zakoupit také s výpletem z bambusu, rákosu, banánových listů, mořské trávy, vodního hyacintu, hovězí usně nebo lýkového provázku. Nejhezčí je v jemných přírodních odstínech, ale lze ho nalakovat podle potřeby na jakoukoliv barvu.

Stolička
z přírodního
ratanu
je ručně
pletená
a poslouží
i jako
odkládací
stolek.
1 790 Kč
(Tchibo)

Proutí versus ratan

Nábytek s výpletem z domácí košíkářské vrby je postupně vytlačován nábytkem z ratanu, tedy ze šlahounů liány rostoucí v jihovýchodní Asii, která je odolná, pevná a dobře odolává vlhku. Vnitřní část stonku ratanové liány, tak zvaný pedig, se používá k jemným výpletům především sedáků a opěradel židlí a křesílek.
Vrbové proutí svým jemným vzhledem a typickým praskavým zvukem příznivě působí na lidskou psychiku. V teple vysychá, proto je dobré ho jednou za čas lehce osprchovat nebo použít impregnační olej. Průběžně ho stačí otírat navlhčeným hadříkem.

Banánové listy

Banánový list je přírodní materiál, který se smotává do pevných provazů, kterým se vyplétá nábytek. Provazy jsou tmavě hnědé se skvrnami, většinou se již barevně neupravují, nemoří, ale ošetřují se jen bezbarvým lakem. Dělají se z nich třeba sedáky židlí, oplety křesel, sedacích souprav nebo stolků.

Nábytek z přírodního výpletu se
dobře kombinuje s nábytkem
a doplňky ze dřeva

Bambus

Bambus je dutá, kolénky rozdělená obrovská zdřevnatělá tráva, často může být dokonce vyšší než naše listnaté stromy. Díky obsahu křemíku ve stéblech vyniká bambus tvrdostí, kterou lze přirovnat k oceli, proto je takový nábytek téměř nezničitelný. Vyrábí se z něj většinou kostra nábytku, která je poté vyplétaná provazy z bambusových listů. Při výrobě se nepoužívá žádný kov a jednotlivé části se spojují bambusovými kolíčky. Právě kvalita takových spojů je při výběru bambusového nábytku rozhodující!

Do elegantního
proutěného křesla
budeme rádi chodit
odpočívat
(Bella Rose)

Mořská tráva a vodní hyacint

Mořská tráva, neboli také vocha mořská, je vodní rostlina, která tvoří pod hladinou louky podobné těm na souši. Usušené listy se stáčí do pevných provazů a ty nacházejí uplatnění jako výplety dřevěných či kovových koster židlí, křesel a dalšího nábytku. Výplety z mořské trávy nelze barvit, jen lakovat. Po nalakování jsou stejně tvrdé jako ratan, ale zároveň poněkud drsnější než jejich ratanová alternativa, a to jak na pohled, tak i na dotek.
Vodní hyacint je rostlina původem z Jižní Ameriky. Dnes ji však najdeme na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy a Evropy. Její známou vlastností je rychlost růstu, proto se stala vyhledávaným materiálem u firem vyrábějících nábytek.

Text: Karolína Waberová
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Nábytek z přírodního výpletu

Nábytek z přírodního výpletu