Nábytek v barvách
Zelená kuchyňská linka, temně červená skříň, tyrkysový příborník nebo žlutý stolek. I s takovým barevným nábytkem se můžeme setkat v chatách a chalupách.
Vedle tradičního nábytku v barvách přírodního dřeva stoupá v chalupářských domácnostech obliba i barevných zařizovacích kousků. Vždyť i starý lidový nábytek býval někdy barevný, nejčastěji se na něm objevovala tmavě zelená, tmavě modrá, červenohnědá, někdy ji ještě doplňoval malovaný dekor. Barva tehdy ovšem neměla jen zdobit, ale také zakrývat nedokonalosti použitého dřeva, jež by jinak pod průhledným povrchovým nátěrem byly vidět.
Elegantní bílá a šedá
Říká se, že život je změna. Proto se možná začali prodejci nábytku i zákazníci, kteří si chtěli nově vybavit chatu, chalupu či jiné víkendové stavení, poohlížet po inspiraci v jiných zemích. Bílý, smetanový nebo světle šedý nábytek v tak zvaném provensálském nebo anglickém stylu, s jemným zdobením připomínajícím poklidné doby našich prababiček, se stal u nás rychle velmi populárním. Následoval ho – ve stejných světlých barvách, ale ve střízlivém designu – nábytek ve skandinávském stylu.
K těmto světlým odstínům se postupně přidávaly jemné odstíny modrošedé, tyrkysové i temně červené. Ve stylu hesla „Čím starší, tím lepší“ se nábytku začal uměle dodával vzhled letitosti – pomocí různých technik patinování pak pod bílým nátěrem prosvítaly tmavší „odřené“ hrany.
Výlety za exotikou
Dovážený nábytek z exotických krajin trochu svou robustností připomíná vybavení našich starých chalup, proto tu nepůsobí tak cizorodě, jak by se třeba mohlo zdát. Ale mluvíme o barvách. Vedle zařízení z týkového i jiného exotického dřeva v přírodní barevnosti se na našem trhu objevil nábytek ze znovu použitého týkového dřeva většinou z lodí, které na sobě nese zbytky nejrůznějších barev. Možná jsou tyto „odřené“ barvy někdy dodávány později, stejně jako u nás patina, ale to nic nemění na faktu, že tyto židle, stolky, skříňky a skříně vypadají velice zajímavě a můžou být ozdobou i staročeské chalupy.
Od přírodní k fialové
Nemusíme ale zůstat jen u decentních barev. Naši předci používali přírodní barviva, jejichž škála nebyla tak bohatá. Současní výrobci jsou schopni namíchat desetitisíce barevných odstínů, od tlumených po zářivé. Na trhu jsou lazurovací barvy, které jsou tlumenější a je pod nimi vidět kresba dřeva, nebo krycí barvy od matných přes polomatné, se saténovým vzhledem až po lesklé.
Nemusíme se bát ani hodně výrazných barev, jako je žlutá, oranžová, růžová nebo fialová. Takovým nábytkem ovšem nevybavíme celý interiér. Postačí jen jeden kousek v místnosti, aby jí osvěžil, třeba odkládací nebo noční stolek, židle, police. Stejná barva se pak může objevit ještě na některém doplňku – polštáři, koberečku, váze.
Oživte starý interiér
Pokud máte v pokoji nebo ložnici starší nábytek v přírodní barevnosti, který se vám už trochu okoukal, ale je stále zachovalý a funkční, nemusíte ho hned prodávat. Postačí vyměnit jednu skříňku nebo doplnit novou komodou. V obchodech najdete vhodných kousků spoustu. A jestliže jste zruční a rozumíte si se štětcem, kupte si plechovku barvy a některému kusu nábytku dejte nový, pestřejší kabát sami. Když ještě vyměníte původní ohmatané úchytky třeba za keramické, uvidíte, jak místnost prokoukne.
www.anglickasezona.cz, www.art-meridian.cz, www.art-style.cz, www.bellarose.cz, www.blackox.cz, www.ikea.cz, www.lanatura.cz, www.mirland.cz, www.2media.cz/projekthy/art-style-2
TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, ARCHIV FIREM A SHUTTERSTOCK