Speciál Vybíráme nábytek na chalupu: nábytek na chalupu
Do víkendového stavení, jako je roubenka, zděný venkovský domek, statek, mlýn nebo chata, se hodí trochu jiný nábytek než do městského domu nebo bytu. Jak by měl takový nábytek vypadat?
Vzhled interiéru ovlivní už výběr jednotlivých typů nábytku – vedle běžné postele, skříně, stolu či židle to jsou specifické „chalupářské“ kousky jako kredenc, misník, truhla, rohová lavice, lavice u kamen, koutnice, spížní skříň. To, co ale každého upoutá na nábytku především, je jeho styl, zdobení, povrchová úprava a barevnost.
_______________________________________________________________________
Další články speciálu Vybíráme nábytek na chalupu:
Srubový nábytek
Skříňky na cokoliv
Nábytek nejen ze dřeva
Knihovny do chalupy
Nábytek, který chalupě sluší
________________________________________________________________________
Selský i měšťanský
Ve většině případů se vyhneme strohému modernímu zařízení (i když i takové, citlivě použité, může v některých prostorech působit dobře) a poohlédneme se po nábytku takzvaně stylovém. To je ovšem široký pojem, sem se dá zahrnout robustní selský nábytek, převážně v přírodní světlé barvě smrku nebo borovice, lidový malovaný nábytek s převládající tlumenou modrou, zelenou nebo červenou barevností, či propracovanější a zdobnější nábytek měšťanský.
Ten se může chlubit pěknou barevností a kresbou ovocných i jiných dřevin, povrchovou úpravou fládrováním, které napodobuje vzor dražšího dřeva, nebo povrchem opatřeným dýhou z kvalitních dřevin, často zajímavě skládanou do vzorů. Měšťanský nábytek navíc často zdobí vyřezávané nebo soustružené prvky. Přírodní barevnost dřeva u nově vyráběného nábytku může být změněna průsvitnou barevnou lazurou, která pěkně zvýrazní i kresbu dřeva.
Exotika nebo a la Provence?
V poslední době získal u chalupářů oblibu i nábytek ve stylu anglického venkova, francouzské Provence nebo Skandinávie. U něj převládá bílá, krémová a šedá barevnost, ale výjimkou není modrá různých odstínů, tmavší zelená, petrolejová, tyrkysová i vínově červená. Aby nábytek vypadal letitě, barevné nátěry se různým způsobem upravují, zestařují, dostávají patinu.
Dvířka bývají u tohoto nábytku viditelně skládána z jednotlivých prkének, buď v ploše nebo žaluziově. Nábytek může mít nápadnější kování, bývá opatřován i nápisy. Další možností je dovážený nábytek z exotických dřevin nebo přírodního výpletu. Zajímavé je nejen tvarové zpracování, ale hlavně neobvyklá barevnost a kresba dřeva nebo plasticita výpletu. Některé kousky nemusí vypadat v české chalupě špatně.
Recyklované dřevo i textil
Neobvyklým nápadem je používání starého materiálu k výrobě nového nábytku. U takového dřeva plasticky vystupuje jeho struktura, má různé šrámy, jsou na něm zbytky předchozích nátěrů.
Při zařizování víkendového stavení můžeme využít i starší, třeba trochu poškozený nábytek, který sami vhodně upravíme. Na malování lidového ornamentu si asi každý netroufne, nový barevný nátěr proto doplníme drobným dekorem, který vytvoříme pomocí šablony, tiskátka nebo technikou dekupáže. Povrch dvířek, která nejsou moc vzhledná, dostane novou tvář i po nalepení dekorativní textilie nebo tapety.
Podoba „víkendového“ nábytku může být vzhledově velmi různorodá. Kombinujemeli různé styly, postupujeme s citem. Většinou zařízení v jednom stylu a klidnější barevnosti doplníme jedním, dvěma, možná třemi výraznějšími kousky.
text: IVA TVRZOVÁ
foto: JAROSLAV HEJZLAR, PAVEL VESELÝ, SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIREM