Na záklop či bednění

Bednění se dnes často dělá z OSB (dřevoštěpkových) desek. Foto: Shutterstock

Plechy, eternitové šablony, ale i vlnovky či asfaltové pásy, to vše patří mezi tradiční krytiny montované na záklop, bednění či podbití, tedy na desky upevněné na střešních krokvích.

Bednění (záklop) se dříve většinou dělalo z nehoblovaných prken a sloužilo jako nosná plocha pro upevnění některých krytin. Připomínáme, že celá řada tradičních i současných krytin poskytuje univerzální možnost, tedy volbu mezi montáží na bednění nebo na latě. Obojí má svoje výhody a obě možnosti lze zpravidla zvažovat i v případě, že hledáte k původní krytině na bednění současnou alternativu, která podobně vypadá a stejným způsobem se i pokládá.

Místo eternitu

Dostupné jsou speciální asfaltové pásy, použitelné jako lehké pokrytí střech. Foto: Shutterstock

Tzv. osinkocementové šablony (ale i vlnovky) byly v českých zemích velmi populární krytinou a podle nejznámějšího výrobce se pro ně doslova vžil název eternit. Každý už dnes ví, že problémem je karcinogenní osinek (azbest). U nás je nejrozšířenější tzv. česká šablona (40 × 40 cm), a pokud vám na střeše bez poškození stále slouží, nepředstavuje sama o sobě žádné výrazné zdravotní riziko a není důvod ji měnit. Pokud však výměnu vyžaduje, počítejte s povinností ekologické likvidace.

Je-li bednění pod eternitem v pořádku, lze ho použít i pro montáž nové krytiny, ale nezapomeňte, že šablony lze přibíjet i na latě. Hustotu laťování při tom určuje sklon střechy. Záklop (v současnosti lze použít i OSB desky nebo překližku) však můžete využít i pro pokládku jiných typů krytin, například nahradit původní falcované plechové střechy za jejich jednodušší současné varianty, ale i mnohde stále dobře sloužící asfaltové pásy, případně bitumenové šindele, které mohou být kvůli nákupům levných a nekvalitních neznačkových výrobků z nepříliš dávné minulosti méně odolné a jsou „zralé“ na výměnu rychleji než jiné typy krytin.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Náhrada krytin:

Čím nahradit starou střešní krytinu

Nahradit lze většinu krytin

________________________________________________________________________

Když už je krytina sundaná a staré bednění lze zachovat, využijte takovou situaci k případné výměně poškozených desek a pokládce střešních fólií, které zvýší účinnost krytin i voděodolnost krovů a které v době montáže původní krytiny nebyly na trhu ještě vůbec k dispozici.

Šablony z různých materiálů nahrazují původní krytiny s azbestem. Foto: Evromat

Další možnosti

Oproti minulosti doznaly na trhu zřejmě vůbec největšího rozvoje střešní plechy, které dnes pořídíte například v podobě profilovaných dílců imitujících tradiční vzhled pálených (betonových) tašek. Pro zájemce, kteří tyto krytiny vůbec neznají, je lze jednoduše popsat jako plechy tvarované do podoby taškové střechy, kterou „poskládáte“ z jednotlivých dílců šroubovaných nebo přibíjených na záklop. Tak lze podbití využít pro další případnou alternativu k taškové střeše nebo vrátit alespoň do jisté míry tradiční vzhled třeba chalupě, kde byla v minulosti vyměněna tradiční střecha za ne zcela vhodnou modernější krytinu.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock a se svolením firmy Evromat

Na záklop či bednění