Mýty o plechových střechách
Vybrat střešní krytinu, která by se dokonale hodila právě pro váš dům, je dnes snadné jen zdánlivě. Nabídka různých materiálů je totiž velmi široká a pro laika není jednoduché se v ní vyznat. K populárním materiálům na střechu patří také plech. Právě o jeho využití však koluje řada mýtů. Přitom plech špičkové kvality – ať už v podobě tradičních střešních krytin profilovaných do tvaru skládaných tašek nebo ve formě souvislých pásů jako drážkovaná (falcovaná) střešní krytina – vám na střeše může sloužit bez problémů dlouhá desetiletí, aniž by potřeboval větší údržbu.
„Každý materiál má samozřejmě své výhody. To, co však střechy z různých materiálů spojuje, musí být vždy především kvalita, která vydrží dlouhá desetiletí,“ vysvětluje Pavel Kovanic, obchodní ředitel pro oblast stavební komponenty společnosti Lindab. „Při tak důležité investici, jakou střecha bezesporu je, by měla být pro zákazníky tím nejdůležitějším kritériem. Levná střešní krytina se může v průběhu let řádně prodražit, protože si žádá stále nové výdaje do oprav. Kvalitních krytin je dnes na trhu dostatek – a mezi nimi se už každý může rozhodnout podle svého vkusu. Právě plech z prvotřídní švédské oceli má již řadu let mezi střešními krytinami své nezastupitelné místo,“ říká Pavel Kovanic a dodává: „Přestože právě kvalitní plechové krytiny získávají v posledních letech na oblibě u zákazníků i realizačních firem, lidé se někdy potýkají s obavami, že tento materiál s sebou nese určitá úskalí. Plech jako takový má charakteristické vlastnosti. Jedná se však spíše o výhody, které tento materiál upřednostňují před ostatními. Obavy tedy pramení spíše z nepodložených mýtů.“ Nejčastější mýty uvádí na pravou míru produktový manažer společnosti Lindab Štěpán Lášek.
Mýtus: Plech na střeše je hlučný
Pravda: Mezi plechovou krytinou a samotným obytným prostorem je celá řada materiálů, které pohlcují zvuky o širokém spektru frekvencí. Mnohem pravděpodobnější tak je, že uslyšíte bubnování dešťových kapek na parapetech svých oken než na střeše. Všechny plechové krytiny musí být důkladně připevněny, některé dokonce plnoplošně podloženy prkny. Díky tomu není žádný důvod, aby plech rezonoval a obtěžoval tak svým hlukem.
Mýtus: Vruty na plechové střeše se musí pravidelně dotahovat
Pravda: Střechy nevyžadují údržbu: tedy ani výměna či dotahování vrutů není nutná. Jde tak o velký rozdíl v porovnání s řadou jiných střešních krytin, které se upevňují pomocí hřebíků bez jakéhokoliv těsnění.”
Mýtus: Plech se vlivem výkyvů venkovních teplot roztahuje a smršťuje
Pravda: Změnami teplot se samozřejmě objem plechu mění; kvalita kovu tím ale v žádném případě netrpí. Na rozdíl od porézních materiálů které absorbují vodu, jež při mrazech expanduje a materiál mikroskopicky trhá, či působí jeho křehnutí, má plech minimální nasákavost a vůči těmto vlivům je na rozdíl od například keramických či betonových krytin prakticky imunní.
Mýtus: Plech na střeše rezne a oxiduje
Pravda: Stejně tak jako jakýkoli jiný materiál i plech přirozeně stárne a působí na něj okolní vlivy. Korozi ocelového plechu lze však účinně oddálit použitím krytiny s ochrannými povrchovými vrstvami. Díky této úpravě jsou střechy odolné vůči mechanickému poškození a navíc jsou schopny výborně čelit vnějším vlivům, jako jsou UV záření, extrémní teploty či znečištění ovzduší. Ochranná vrstva spolu s ocelovým jádrem dodává plechové střešní krytině odolnost a pevnost, skvělý vzhled a bezvadnou funkčnost po dlouhá léta, aniž by vyžadovala údržbu. Například na nejčastější povrchovou úpravu Lindab Classic s výborným poměrem ceny a užitné hodnoty poskytuje Lindab záruku 15 let, na úpravu Premium 20 let a na nejkvalitnější povrchovou úpravu Elite dokonce záruku 30 let.
Mýtus: Plechová střešní krytina je lehká a silný vítr ji může vytrhat či odnést
Pravda: U správně ukotvené kvalitní střešní krytiny se toto nemůže stát. Nízká hmotnost je naopak velkou výhodou těchto střech. Například profilované krytiny Lindab mají hmotnost pouze 5 kg/m2, což je výrazně méně v porovnání s jinými materiály. V případě novostavby lze díky tomu ušetřit na dimenzi krovu a základů značné finanční prostředky. U starších budov se šetří náklady na rekonstrukci krovu. A pokud jde o staticky neúnosné nebo lehké krovy, je lehká střešní krytina jediným východiskem. Zatímco střechu o ploše 200 m2 lehké střešní krytiny od Lindabu zatíží pouze 1.000 kg, v případě skládané betonové a pálené tašky to může být až 9.000 kg.
TEXT: REDAKCE
FOTO: LINDAB