Můstky a lávky přes potok
Most či lávka u domu může mít dekorativní účely, ale někdy je i nezbytnou součástí příjezdové cesty k chalupě. U takových staveb je nejdůležitější jejich schopnost zvládnout požadované zatížení.
Pojďme si hned na začátku připomenout, že v tomto článku bude řeč spíše o lehkých stavbách pro pěší, které mohou mít praktický i dekorativní účel, ale nelze je srovnávat se stavbou regulérního mostu.
Přemostění potoka, které snese třeba i zatížení osobním automobilem, by měli stavět profesionálové na základě propočtů v projektu a na základě povolení, jejichž potřebnost, rozsah i případné technické náležitosti je ideální zkonzultovat na místně příslušné správě vodního toku (zjistíte např. na eagri.cz).
Pokud je tedy ve hře přemostění potoka na cestě k vaší chalupě, což je možné v situaci, kdy chcete mostem nahradit tradiční brod nebo potřebujete zkrátit zbytečně dlouhé zajíždění k už existujícímu mostu, nebylo by rozhodně dobré pouštět se do stavby svépomocí, i když by mohla být z technického hlediska jednoduchá. Vše nejdříve projednejte s úřady a začněte na tom obecním, protože možná zjistíte, že jsou takový most či lávka dávno v plánu.
Trvanlivé dřeviny
Můstek či lávka však mohou být i součástí vaší zahrady, přemosťovat potůček nebo usnadnit cestu ke zdroji vody. Stavby tohoto typu někdy rovněž zdobí různá zahradní jezírka či koupací biotopy a za vhodných podmínek není vyloučená ani stavba přemostění mezi svahem a vstupními dveřmi do patra domu, který je postavený na jeho úpatí.
Pro všechny tyto případy platí nutnost postavení dostatečně dimenzované a velmi pevné konstrukce, která by měla odolávat povětrnostním podmínkám zvlášť v případě, že je celá ze dřeva. I proto znovu zdůrazňujeme, že budování lávky svépomocí byste si měli bez dostatečných zkušeností dobře rozmyslet: je to něco jiného, než když se vám rozviklá nepřesně vyrobený zahradní stůl.
Má-li být lávka v zahradě zároveň i zdobným prvkem, staví se většinou ze dřeva, které s ostatními přírodními materiály nejlépe souzní a se kterým se také snadno pracuje. Snažte se však v každém případě použít dřevo co nejodolnější, tedy buk, akát, modřín, případně některé exotické dřeviny, nebo alespoň důkladně impregnovaný smrk. Spojovací prvky by měly maximálně odolávat korozi, a to nejen kvůli trvalému umístění v exteriéru, ale také kvůli zvýšené vlhkosti, která v okolí vody bývá.
Stavebnice na trhu
Lávku či můstek je možné pořídit různými způsoby. Nejjednodušší je nákup hotové stavebnice, která se na místě sestaví. Na trhu je poměrně široká nabídka, v níž převažují zejména obloukové můstky, připomínající proslulé doplňky japonských zahrad. Dřevo bude obvykle nutné před sestavením opatřit impregnací a několika vrstvami nátěrů.
Pokud vám bude vyhovovat design a velikost některého z výrobků tohoto typu, můžete mít zahradní můstek už za několik tisíc korun a zhruba den práce. Rychlé a levné řešení však má svá omezení. Stavebnice můstků jsou většinou vyrobeny z měkkého dřeva, díly nejsou nijak zvlášť silné a odolné, nosnost konstrukce zpravidla nepřesáhne 250 kg. Pro občasné překonání zahradního potůčku tedy postačí, ale na pravidelné zatěžování příliš vhodný nebude. Méně odolné dřevo bude navíc vyžadovat pravidelné obnovování nátěru.
Jestliže si z nabídky na trhu nevyberete, lze si stavbu přemostění objednat u některé z firem, které se podobnými projekty zabývají, nebo se pustit do stavby svépomocí.
Pevný základ
V principu jde o poměrně jednoduchou stavbu, která nejčastěji sestává z opor (pilířů) na obou březích, na které se horizontálně položí nosné trámy nebo kulatina. Na tyto nosné prvky se pomocí šroubů nebo hřebíků upevní pochozí fošny, hranoly nebo prkna podle toho, jaké zatížení by měla lávka zvládnout. Při stavbě svépomocí je samozřejmě jednodušší zvolit klasický rovný tvar. Lávka do oblouku sice vypadá efektně, ale praktický význam příliš nemá vzhledem k tomu, že pod ní pravděpodobně nebudou projíždět loďky. Pokud však obloukový tvar přece jen zvolíte, je nanejvýš vhodné udělat na pochozích prknech protiskluzovou úpravu, případně rovnou použít terasová prkna s vyfrézovanými drážkami a dobře ochránit dřevo proti zarůstání mechem a lišejníkem, který může zvláště ve stínu a vlhku velmi rychle proměnit takovou lávku v nebezpečnou skluzavku.
Nosníky, na nichž celá konstrukce spočívá, je nejjistější vybetonovat jako hranoly zapuštěné do nezámrzné hloubky. Není vyloučeno ani použití dřevěných trámů, ať už zapuštěných do země, nebo – pokud to terén dovolí – položených na plocho. I tady je velmi důležité počítat s destruktivním působením vlhka a dřevo proti němu všemi způsoby ochránit a pravidelně ho kontrolovat.
Na tyto podpůrné nosníky či pilíře lze těžší konstrukci pouze položit, bude pak držet vlastní vahou. Ale vždy je jistější nějakým způsobem ji upevnit, ať už třeba pomocí závitových tyčí zapuštěných do betonu, dostatečně velkými šrouby nebo vhodnými spojovacími prvky ze sortimentu tesařského kování. Tyto různě tvarované děrované profily jsou ostatně vhodné i pro další typy spojů na můstcích včetně upevnění zábradlí.
Zamyšlení nad rozměry
Pokud jde o velikost, základním standardem je alespoň metrová šířka, která umožní pohodlný pohyb třeba i se sekačkou či zahradním kolečkem. Jestli má po mostě pohodlně projet traktůrek či rider, bude nutné počítat se šířkou, která odpovídá šířce zahradní techniky s příslušnou rezervou. Pro pouhé procházení lze naopak zvolit i menší šířku, ale za pohodlné a postačující minimum je považováno alespoň 60 cm.
Sloupky zábradlí by měly být vysoké alespoň 1 metr. Pojetí samotného zábradlí včetně bezpečnostních prvků závisí na převažujícím způsobu užívání lávky. Počítejte s tím, že podobná stavba bude zejména pro malé děti přímo magickým lákadlem, a také s tím, že i malý nenápadný potůček může zvláště při jarním tání nebo po průtrži mračen získat pořádnou sílu. Nebezpečný by mohl být i případný pád do jezírka či koupacího biotopu. Zabránit tomu můžete nejen stabilním zábradlím s dostatečně hustou výplní z podélných latí či plotových planěk, ale i hustým výpletem z lan nebo provazů, který bude navíc v konstrukci zábradlí vypadat zajímavě. Je jen nutné čas od času zkontrolovat kvalitu provazů, protože nemají neomezenou výdrž.
Když už je řeč o trvanlivosti jednotlivých částí mostní konstrukce, zajistěte rovněž možnost odtékání dešťové vody zejména z pochozích desek. Nároky a způsoby odvádění vody jsou srovnatelné třeba s podlahami na otevřených dřevěných terasách a i u lávek platí, že případné použití plastových terasových prken vás starostí o odolnost vůči vodě zcela zbaví.
Dobré rady
- I když protéká potok přes váš pozemek, je nutné projednat jakýkoli záměr na jeho přemostění s územně příslušným správcem vodního toku. Jinak by taková lávka mohla být považována za „černou“ stavbu.
- Dřevěná konstrukce lávky je vždy vystavena extrémnímu působení vlhkosti. Škodám lze předejít volbou odolného dřeva (buk, dub, akát, modřín nebo tropické dřeviny), smrkové dřevo je nutné impregnovat a opatřit dostatečným množstvím nátěrů.
Jak postavit most
1. Stavba mostku, který usnadnil přístup k obecnímu muzeu v Bystřici pod Lopeníkem, začala vybudováním betonových nosníků a položením podélných trámů
2. Na tyto trámy se příčně upevnila pochozí podlážka z dostatečně silných smrkových fošen. Použil se tradiční a vyzkoušený postup přemostění, který slouží i na jiných místech obce
3. Velká pozornost byla věnována provedení zábradlí, které je z tvrdého odolného dřeva. Hlavy sloupků navíc chrání před deštěm originálně vytvořené ozdobné kování
4. Ze snímku dokončeného přemostění je dobře patrné uchycení sloupků zábradlí do nosných trámů, ale i samotné kotvení těchto trámů k betonovým pilířům
Text: Richard Guryča
Foto: Martina Lžičařová, Libor Velan, archiv firem a Shutterstock