Mozaika vše ozvláštní
Mozaika dokáže dát stěnám, podlaze, nábytku i doplňkům novou, zajímavou tvář. Pestrobarevné střípky mohou být seskupené do jednoduchých i složitějších vzorů.
Na mozaiku se dají použít jak pravidelné dílky keramiky jako čtverečky, obdélníčky a trojúhelníčky, tak různě velké nepravidelné střípky, ale i skleněné čočky, korálky, knoflíky. Na vzhledu sestaveného vzoru má podíl nejen volba barev, ale i to, zda jsou dílky skládané rovně, podle různých křivek vzoru, nebo nahodile, zda kousky keramiky leží těsněji u sebe, nebo jsou mezi nimi ponechány větší mezery. Ty se pak vyplňují spárovací hmotou, která je většinou bílá nebo v barvě terakoty. Na velké plochy jako podlahy se dají využít i celé větší dlaždice.
U stolu, podnosu, podlahy je třeba docílit rovné plochy, ale u různých dekorativních předmětů, rámů obrazů a zrcadel, dóz, obrázků a podobných věcí můžeme mít i vypouklé střípky z rozbitého nádobí či kulaté korálky. Do mozaiky lze zapojit i kousky skla, kamínky nebo drobné mušličky.
Kde se hodí mozaika?
Můžeme jí obložit část stěn v koupelně a v kuchyni, kde nahradí klasické obkládačky. Hezky vypadá i na podlaze, někdy stačí běžnou dlažbu doplnit mozaikou jen na menší ploše, abychom dosáhli zajímavého efektu. Také schody s ní prokouknou, většinou se dává na podschodnice. U nábytku se uplatní především na deskách stolů a stolků, ale třeba i na horní desce nebo dvířkách skříňky. Hodí se pro renovaci starších dřevěných nebo kovových podnosů, širších rámů zrcadel a obrazů, na podložky pod horké hrnce, na dřevěné šperkovnice, na vázy, mísy a samozřejmě také na květináče. Na zahradě může mozaika zkrášlit ohradní zeď, nevšedně vypadá i na zemi, vyskládaná ze světlých a tmavých oblázků.
Ručně vyrobené keramické střepy
pravidelných i nepravidelných tvarů se dají koupit. Čtverečky získáte i rozebráním prodávané mozaiky nalepené na textilním podkladu
Text: Iva Tvrzová
Foto: Iva Tvrzová, Michal Tvrz, Pavel Veselý a Shutterstock