Motyky a kypřiče
K základní výbavě každého zahrádkáře patří kromě vidlí, lopaty a rýče také motyka. A ne jedna, protože potřebovat jich budete hned několik.
Jde o nástroj, ideální na provzdušňování půdy i pletí, pomocníka, který prodlouží ruku, šetří vaše kolena i záda a v zahradě zastane spoustu práce včetně okopávání nebo hloubení řádků pro výsadbu.
Klasická motyka ve své prvotní podobě sestává ze dvou dílů, a to z násady, původně dřevěné, a z motyky, tedy kovového nástroje s ostřím, který je na násadu navlečen a připevněn pomocí tuleje (oka). I toto ruční nářadí prošlo během vývoje celou řadou úprav a při jeho výrobě se dnes používají nové materiály. Většina moderního nářadí je založena na tradičních tvarech, přesto se objevují vylepšené varianty.
Jedna motyka? Zapomeňte
A tak rozeznáváme motyky zahradnické, kultivační, malé (cibulové) a speciální typy. Než se vydáte na nákup potřebného vybavení, uvědomte si, jaké funkce od motyky budete požadovat, vezměte v potaz i druh práce, který s nimi budete vykonávat, i typ půdy, do níž se má motyka zakousnout. Pak si vyberte vhodný typ a zaměřte se také na ergonomii. Motyka vám především musí padnout dobře do ruky.
Kolik jich budete potřebovat? Určitě nejméně čtyři, protože práce spojené se zahradou, tedy okopávání a provzdušňování, pletí nebo kypření, jedním typem nástroje nezvládnete.
Hodit se bude trojúhelníková motyka nebo srdcovka k hloubení řádků tvaru „v“ a k pletí úzkých meziřádků, dále cibulová, též jednoruční, nebo skalková motyka, původně určená k pletí cibule nebo rostlin, které by běžná motyka mohla poškodit. Připomíná motyčku k pletí řádků, ale s krátkou násadou. Tradičním nástrojem pro pletí okolo rostlin je holandská motyka. Plevel přesekne pod povrchem půdy a nepoškodí ošetřované rostliny.
Pak jsou tu kombinované motyky, které nabízejí dvě funkce, může to být motyka a kypřič nebo motyka a krumpáč, motyka a zuby, určené pro kopání, nebo motyka a sekera. Obojí užijete hlavně u lesnatých pozemků.
Násada a pracovní část
Klasické motyky se vyráběly z pevné oceli, násada pak ze dřeva, později z hliníku či v kombinaci s plastem. Konstrukci motyky věnujte při výběru velkou pozornost. Délka násady je důležitá, aby vás při zbytečném ohýbání nebolela záda, a musí vám padnout do ruky. Proto při výběru vhodného typu dejte přednost kvalitě před líbivostí.
S velkými motykami máte pracovat vzpřímeně, aby se příliš nenamáhala záda. Násady můžete mít v různých délkách, podle typu a použití nástroje, pohybují se od 1000 do 1550 mm a motyky samotné mají hned několik rozpětí pracovní šíře nástrojů.
Výrobky z lisovaného plechu s přivařenou tulejí mají povrchovou úpravu z vypalované práškové barvy a ostrost jejich hran by měla vydržet při běžné práci po celou dobu deklarované životnosti výrobku.
Pokud jste si oblíbili nářadí podobné tomu, které používali váš dědeček nebo babička, sáhněte po sice dražších, ale téměř nezničitelných kovaných výrobcích.
Kypřiče pro boj s plevelem
Drápkové kypřiče se používají k rozrušení povrchu ušlapané půdy a k vytrhávání plevelů. Mají tři nebo pět ocelových hrotů a jsou buďto na dlouhé, nebo krátké násadě. Existují i tzv. seřiditelné typy, které mají výměnné hroty. Pořídit si můžete také hvězdicové rotační kypřiče, které vytvářejí jemně rozmělněnou půdu, vhodnou pro výsev nebo výsadbu.
Multifunkční systémy
Mít můžete také nastavitelné multifunkční nářadí, například od značek Gardena, Fiskars, Wolf-Garten. K dispozici jsou univerzální násady buď z kvalitního houževnatého dřeva (1300, 1500 a 1800 mm dlouhé), nebo z tvrzeného hliníku s měkkým plastovým potahem v místě uchopení. Vyrábějí se buďto v prodlužovací (780 mm) variantě, nebo 1300 a 1450 mm dlouhé, k víceúčelovému použití s upínacím systémem. K nim je k dispozici velký výběr pracovních nástavců z oceli, s nimiž na zahradě zvládnete většinu úkolů. Například několik typů motyk, drápky a různé hrábě.
www.krumpholz1799.cz, www.kovostrazov.cz, www.fiskars.cz, www.zbirovia.cz, www.gardena.cz
Text: HELENA ŠTĚTINOVÁ
foto: FISKARS, KRUMPHOLZ, ZBIROVIA, GARDENA, KOVODRUŽSTVO STRÁŽOV